מאזן אימה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


מאזן אימה הוא מצב גאופוליטי בו החשש ההדדי של שתי ישויות, בדרך כלל מדינות, מתוצאות הרות אסון של עימות אפשרי, כגון מלחמה, מונע את התרחשותו. על אף שמאזן אימה משמש מנגנון בקרה יעיל למדיניותן של מדינות, טמונה בו סכנה תמידית להדרדרות מהירה ולמימוש האיומים ההדדים.

השימוש העיקרי במושג זה מתייחס להימנעותן של ארצות הברית וברית המועצות ממלחמה ישירה ביניהן, שעלולה הייתה להוביל לאומניסייד, במהלך המלחמה הקרה. מאזן האימה מנע מהמלחמה הקרה להפוך למלחמה של ממש.

בזירה הישראלית, מתקיים מאזן אימה בין מדינת ישראל ובין החזבאללה בדרום לבנון. לאחר נסיגת צה"ל מדרום לבנון פרס החזבאללה, בסיוען של איראן וסוריה, אלפי רקטות בדרום לבנון, רקטות המאיימות על צפון המדינה. כל אחד מהצדדים לעימות בדרום לבנון מודע למחירו של עימות רחב, ויודע שאף הצד השני מודע למחיר זה, ומכלכל בהתאם את צעדיו. התוצאה אינה הימנעות מוחלטת ממעשי איבה, אלא הקפדה רבה על היקפם, כך שלא תהיה הידרדרות למלחמה כוללת. מדיניות כזו קרויה "הליכה על הסף". מאזן אימה זה נשבר ביולי 2006, בעקבות חטיפת חיילים ישראלים מגבול לבנון, והוביל במהירות לפרוץ מלחמת לבנון השנייה ולנזק רב בנפש וברכוש לשני הצדדים בעימות.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0