מנג'ול בהרגבה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מנג'ול בהרגבה
מנג'ול בהרגבה

מנג'ול בהרגבה (נולד ב-8 באוגוסט 1974) הוא מתמטיקאי אמריקאי-קנדי ממוצא הודי. במחקריו עוסק בעיקר בתחום תורת המספרים. הוא משמש כפרופסור באוניברסיטאות הבאות: פרינסטון, ליידן, מוסד טאטא למחקר בסיסי (אנ'), המוסד הטכנולוגי בבומבי (אנ') ובאוניברסיטת הידראבאד (אנ').

על לתרומותיו, זכה פרופ' בהרגבה בפרסים רבים, אשר הגבוה מהם הוא האיתור הגבוה ביותר במתמטיקה – מדליית פילדס – לשנת 2014 אשר הענק לו "על פיתוח שיטות חדשות בגאומטריה של מספרים, בהן השתמש לספירת חוגים מדרגה נמוכה ולחסום את הדרגה הממוצעת של עקומים אליפטיים". בנוסף, הוא חתן פרס פרמה (אנ') ופרס מורגן (אנ').

ביוגרפיה

מנג'ול בהרגבה נולד בהמילטון (אונטריו), קנדה, למשפחה ממוצא הודי. הוא גדל בלונג איילנד, ניו יורק, ארצות הברית. אמו, מירה בהרגבה, הייתה פרופסורית למתמטיקה באוניברסיטת הופסטרה, והיא הייתה מורתו הראשונה למתמטיקה. כבר מגיל צעיר התגלה ככישרון מתמטי, וסיים בהצטיינות את לימודי המתמטיקה ומדעי המחשב בתיכון בגיל 14 בלבד. הוא סיים את לימודיו לתואר ראשון באוניברסיטת הרווארד בגיל 22, וקיבל את פרס מורגן בשנת 1996. הוא השלים את הדוקטורט באוניברסיטת פרינסטון בשנת 2001 בפיקוח אנדרו ויילס, ובמימון ארגון "מענקי הרץ". היה חוקר אורח בשנת הלימודים 2001-2002 במכון למחקר מתקדם, ובשנת הלימודים 2002-2003 באוניברסיטת הרווארד. בשנת 2003 הוא מונה לפרופסור מן המניין באוניברסיטת פרינסטון.

מעבר למתמטיקה, לתארים ולפרסים, בהרגבה מטפח תחביבים רבים הקשורים לארץ מוצאו הודו: הוא למד לנגן על טאבלה. מורו היה גורו מוערך בשם זאקיר חוסיין. הוא למד את השפה העתיקה סנסקריט, אחת השפות העתיקות של השפות ההודו-אירופיות. מנג'ול בהרגבה למד את השפה מסבו (Purushottam Lal Bhargava (אנ')) אשר היה חוקר השפה סנסקריט וחוקר ההיסטוריה ההודית העתיקה.

תחום המחקר ותרומותיו

בדוקטורט שלו פרופ' בהרגבה הכליל תוצאה קלאסית של גאוס להרכבה של תבניות ריבועיות בינאריות. במחקריו התעסק גם בתרומה לתורת ההצגות של תבניות ריבועיות, לאינטרפולציה של אנליזה p-אדית, חבורת מחלקות האידיאלים של שדות מספרים אלגבריים ואריתמטיקה של עקומים אליפטיים.

בין תרומותיו:

אחד מממצאיו הוא קוביית בהרגבה. בקובייה זו, שתי פאות נגדיות מהוות משוואה ריבועית. כאשר לכל אחת משלוש המשוואות הריבועיות יש אותה דיסקרימיננטה. בהרגבה הוכיח בעזרת חוקי הקומפוזיציה של גאוס שהדיסקרימיננטה היא איבר יחידה. בהרגבה הוכיח בהמשך עוד 14 משפטים לחוקי הקומפוזיציה של גאוס בעזרת קובייה זו.

פרסים

פרופ' בהרגבה זכה בפרסים רבים בחייו, המעוטר ביותר הוא מדליית פילדס, בו זכה בשנת 2014. פרסים נוספים:

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מנג'ול בהרגבה בוויקישיתוף

מאמרים נבחרים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0