מדליית פילדס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דיוקנו של ארכימדס על המדליה

מדליית פילדס היא הפרס היוקרתי במתמטיקה[1]. הפרס מוענק אחת לארבע שנים לעד ארבעה מתמטיקאים מתחת לגיל ארבעים, ונועד לתת הערכה ועידוד למתמטיקאים צעירים שהגיעו להישגים יוצאי דופן. הענקת הפרס נעשית במסגרת הקונגרס הבינלאומי של המתמטיקאים. הפרס קרוי על שמו של המתמטיקאי הקנדי ג'ון צ'ארלס פילדס, יוזם הפרס. המדליה מתוארת כמקבילה המתמטית לפרס נובל, שאינו מוענק בתחום זה.

פרסים חשובים נוספים למתמטיקאים הם פרס אבל, פרס וולף, פרס סטיל ופרס קול.

יוזם הפרס

ג'ון צ'ארלס פילדס שנולד בשנת 1863 בהמילטון קנדה היה מתמטיקאי באוניברסיטת טורונטו. בשנים 1924-1919 עמד בראש המכון המלכותי הקנדי שעסק בקידום המדע. בשנת 1931 התקבלה הצעתו לפיה יוקדש פרס מיוחד מטעם הקונגרס הבינלאומי של המתמטיקאים למתמטיקאים מצטיינים. פילדס לא זכה לראות את הגשמת רעיונו בימי חייו. הוא נפטר ב-9 באוגוסט 1932 ובצוואתו ציווה 47,000 דולר קנדי לקרן הפרס. הפרס ניתן לראשונה בשנת 1936, ומשנת 1950 הוא ניתן באופן סדיר מדי ארבע שנים. מכון פילדס לחקר המתמטיקה השוכן בקמפוס של אוניברסיטת טורונטו קרוי על שמו.

תנאי הזכייה

מדליית פילדס מכונה לעיתים "פרס נובל למתמטיקה" וזאת בזכות היוקרה הרבה שבפרס, אף שמבחינות רבות פרס אבל הוא בעל מאפיינים דומים יותר לפרס נובל. למדליית פילדס תנאי גיל: הזוכה חייב להיות צעיר מגיל 40 ב-1 בינואר של השנה שבה מוענקת לו המדליה. תנאי זה מנע ממתמטיקאים דגולים רבים את הפרס, לאחר שתרומתם בתחום המתמטיקה זכתה להכרה רק לאחר שהיו מבוגרים מגיל 40. תנאי הגיל מבוסס על רצונו של ג'ון צ'ארלס פילדס כי הפרס יוענק כהכרה לאיכות תרומתו של הזוכה ובה בעת לעודדו להישגים בעתיד. סכום הפרס המוענק לזוכי מדליית פילדס הוא 15,000 דולר קנדי. על זהות הזוכים מחליט גוף בוחר מטעם האיחוד המתמטי הבינלאומי. העובדה כי הבחירה בזוכה נעשית על ידי המייצגים את הקהילה המתמטית, מוסיפה ליוקרתו של הפרס.

ההשוואה לפרס נובל נולדה ככל הנראה ב-1966, כאשר התקשורת האמריקאית נדרשה לתאר את הפרס במונחים מוכרים. באותה שנה זכה בפרס סטיבן סמייל, שהיה ממנהיגי הפעילות נגד מלחמת וייטנאם בברקלי, והוזמן להעיד בפני ועדת מק'ארתי ביום שבו קיבל את הפרס בקונגרס, שהתקיים באותה שנה במוסקבה[2].

מגבלת הגיל של הפרס מנעה את הענקתו ב-1998 לאנדרו ויילס, שהוכיח את המשפט האחרון של פרמה בגיל 41, אף שלדעת רבים היה ראוי לפרס. תחת זאת, ניתן לו פרס מיוחד בטקס הפתיחה של הכינוס באותה שנה.

פרס פילדס, בניגוד לפרס נובל, מוענק על מלוא היקף תרומתו של הזוכה בתחום המתמטיקה, ולא על פריצת דרך בודדת.

זוכי מדליית פילדס

המדליה

צִדה האחורי של מדליית פילדס

מדליית פילדס עוצבה על ידי הפסל הקנדי ר. טייט מקנזי.

  • על חזית המדליה מופיעה דמותו של ארכימדס וציטוט לטיני המיוחס לו: "Transire suum pectus mundoque potiri" ("התעלה על עצמך ותפוס את העולם").
  • מצדה האחורי של המדליה מופיע הכיתוב: "Congregati ex toto orbe mathematici ob scripta insignia tribuere" ("המתמטיקאים אשר התכנסו מכל קצווי תבל העניקו על פרסומים יוצאי דופן"). ברקע מופיע איור המסמל את קברו של ארכימדס ועליו חרוט שרטוט כדור כלוא בגליל (לציון חיבורו "על הכדור והגליל" שעליו הייתה גאוותו), המוסתר חלקית בענף.
  • על שולי המדליה חרוט שמו של הזוכה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מדליית פילדס בוויקישיתוף

Carl Riehm, (August 2002). "The Early History of the Fields Medal", Notices of the AMS 49 (7): 778–782. AMS.

הערות שוליים

  1. ^ "The Fields Medal is now indisputably the best known and most influential award in mathematics." Monastyrsky, Michael (2001). "Some Trends in Modern Mathematics and the Fields Medal" (PDF). Canadian Mathematical Society. בדיקה אחרונה ב-28 ביולי 2006. 
  2. ^ How Math Got its Nobel; The Myth and the Medal, M.J. Barany, Notices of the AMS, January 2015.