מצב הרוח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עמוד השער של גיליון 135

מצב הרוח הוא עלון שבת פופולרי בציבור הדתי לאומי. עורך העיתון הוא חגי הוברמן. העלון החל לצאת מסוף שנת 2008.

העלון מופץ באזור השרון ובאזורים נוספים שמתגוררים בהם דתיים לאומיים רבים ומביא בעיקר כתבות הנוגעות לציבור הדתי לאומי ברחבי ישראל. יו"ר העלון הוא שאול יהלום ומנכ"לי העלון הם אלי עציון ושוקי גולובינסקי. לצד הכתבות הרבות מתפרסמות מודעות לציבור ומדורים של רבנים ורבניות. בעיתון יש טורים של מנחם רהט, עמיעד טאוב וציפי בקר-מנוביץ. שאול יהלום כותב בכל שבוע בדף האחורי את מדור ביקורת המסעדות של העלון[1].

העלון נחשב לנקרא ביותר בין עלוני השבת ולאחריו העיתון בשבע, שביעי ועולם קטן[1].

מדי שבוע מחולקים כ-45,000 גיליונות של העלון בבתי כנסת של הציבור הדתי לאומי[1]. סקר של מכון מסקר שנערך ב-2016 מצא שמצב הרוח הוא הפרסום הנקרא ביותר בקביעות מבין העלונים והעיתונים בקרב הציבור הדתי לאומי[2].

ביקורת על העלון

מכיוון שהעלון מגדיר את עצמו כעיתון הוא מפרסם כתבות ומדורי פובליציסטיקה, שאינם מדורים קלאסיים בעלוני שבת. באתר כיפה, בטור "המעלעל", שסוקר את עלוני השבת השונים, נמתחה ביקורת על מדורים אלו מכיוון שלדעת הכותב אין מקומם של מדורים מסוג זה בבתי הכנסת[3].

ב-6 בפברואר 2012, בעקבות פרסומים בתקשורת על כך שאמון הציבור בבית המשפט העליון הולך ויורד, התלוננה דורית ביניש, נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, על כך שעלוני השבת מסיתים את הציבור נגדה. בתגובה לדבריה של ביניש אמר חגי הוברמן, עורך העלון, "אם אמירת אמת נחשבת להסתה אז אין ספק כי אנחנו נמשיך להסית"[4].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0