מקור זרם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סימון מקור זרם (משמאל) במעגל חשמלי

מקור זרם הוא התקן או מערכת שתפקידה כשמה לספק זרם למעגל חשמלי. מקור מתח גם הוא מספק זרם בתלות בהתנגדות (לפי חוק אוהם) ולכן תאורטית יכול להיווצר מצב בו לא יהיה זרם במעגל (כאשר הנגד שבדרך-כלל מייצג צרכן חשמלי יהיה גדול מאוד). כאן הוא יחודו של מקור הזרם משום שתפקידו הוא לספק זרם קבוע בלי תלות וקשר בצרכן שמחובר אליו.

בחישובים ומערכות אידאליות משתמשים במקור אידאלי בו כל הזרם הנוצר מסופק לצרכן. אולם אין במציאות מקור זרם אידאלי ולכל מקור יש התנגדות פנימית. לפי חוק אוהם ככל שההתנגדות גדלה קטן הזרם.

מקור זרם אידאלי

בתורת המעגלים, מקור זרם אידאלי הוא אלמנט במעגל אשר הזרם העובר דרכו לא תלוי במתח הנופל עליו. זהו מודל מתמטי, והביצועים של רכיבים מעשיים יכולים רק לשאוף אליו. אם הזרם דרך מקור הזרם האידאלי יכול להקבע ללא שום תלות באף רכיב אחר במעגל, הוא נקרא מקור זרם בלתי תלוי. ולהפך, אם הזרם דרך מקור זרם אידאלי נקבע על ידי מתח או זרם אחרים במעגל, הוא נקרא מקור זרם תלוי או מקור זרם נשלט.

מקור זרם בלתי תלוי עם זרם השווה לאפס שקול לנתק. מסיבה זו, ההתנגדות הפנימית של מקור זרם אידאלי היא אינסופית. המתח על פני מקור זרם אידאלי נקבע לגמרי על ידי המעגל אליו הוא מחובר. כאשר מקור הזרם מחובר לקצר, המתח על פניו הוא אפס, ולכן גם הספק חשמלי אפסי נמסר. כאשר מחובר להתנגדות של עומס, המתח על פניו שואף לאינסוף (נתק). לכן מקור זרם אידאלי יכול לספק למעגל הספק בלתי מוגבל לעד, ולכן הוא מייצג מקור אנרגיה בלתי מוגבל. חיבור מעגל פתוח אידאלי למקור זרם לא אפסי אידאלי אינו מקובל בתורת המעגלים והמשוואות לניתוחו מייצרות פרדוקסים.

קישורים חיצוניים


Gorilla-thinclient.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.