מסנן (אלקטרוניקה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מסנן הוא מרכיב במערכות אלקטרוניות שונות שמסנן אותות לא רצויים לטובת המשך עיבוד האות. מסננים קיימים כיום בכל התקן אלקטרוני והם אבני בניין במקלטים, משדרים, מערכות שמע ווידאו, מערכות תקשורת נתונים, מחשבים ועוד. קיימים מסננים אנלוגיים הממומשים בעזרת רכיבים פאסיביים כגון קבלים וסלילים, ואקטיביים עם מגברי שרת, מסננים דיגיטליים הממומשים בדרך כלל בקושחה מעבדי DSP. בתחום עיבוד אותות אופטיים קיימים גם מסננים אופטיים.

מסנן חוסם תדר אידאלי במרחב התדר

היסטוריה

המסננים הראשונים הם מסננים פאסיביים אנלוגיים לינאריים הבנויים מנגדים קבלים וסלילים וידועים כמעגלי RC, RL ו RLC בעלי קוטב פשוט יחיד. מאוחר יותר פותחו מסננים מעורבים עם מגברי שפופרות.

מסנן מעביר נמוכים פשוט עם קבל ונגד

סוגי מסננים פשוטים

BPF

אופיין של מסנן BPF טיפוסי

BAND PASS FILTER מסנן מעביר פס - תפקידו להעביר רק רוחב סרט מסוים, ומסנן את כל שאר התחומים בדרך כלל ממומש במקלטים או מגברים.

LPF

LOW PASS FILTER - מסנן מעביר נמוכים - מעביר רק אותות עד תדר מסוים. כל תדר גבוה יותר מסונן. משמש לסינון רעשים מאותות שמע.

HPF

HIGH PASS FILTER - מסנן מעביר גבוהים - תפקידו להעביר אותות שהתדר שלהם גבוה מתדר מסוים. כל תדר נמוך יותר מסונן.

BSF

BAND STOP FILTER - מסנן עוצר פס - תפקידו לחסום תחום-תדר מסוים ואת השאר להעביר (נקרא גם Notch). בדרך כלל משמש במקומות שבהם תדר מסוים מפריע לקליטה.

סוגים נוספים

קיימים מספר סוגי מימוש של מסננים, בין היתר מסנן מוטות ומסנן SAW FILTER - Surface Acoustic Wave .

באלקטרוניקה קיים רכיב הנקרא DC BLOCK שהוא בעצם קבל (HPF) ותפקידו למנוע כניסת זרם DC למעגל. במקביל אליו קיים רכיב הנקרא RF CHOKE שהוא בעצם סליל (LPF) ותפקידו למנוע כניסת זרם AC למעגל.

תכונות של מסננים

  • תחום התדר, ותדר תהודה
  • מקדם איכות (Q) ורוחב הסרט של המסנן
  • ניחות המעבר של האותות דרכו (Insertion Loss)
  • תדר הברך - התדר שבו הסינון/ההעברה יורדים במחצית ההספק. ( 3dB )

שיטות מימוש למסננים

  • מסנן L
  • מסנן T
  • מסנן π

מסננים לפי תגובת הלם

  • FIR - מסננים בעלי תגובת הלם סופית בזמן
  • IIR - מסננים ספרתיים בעלי תגובת הלם אינסופית בזמן

מסננים ספרתיים

עיבוד אותות ספרתי מאפשר יישום זול של מבחר רחב של מסננים. האותות נדגמים על ידי ממיר אנלוגי לדיגיטלי לזרם של מספרים. תוכנית מחשב הרצה במעבד או DSP מממשת את המסנן והתוצאה מומרצת חזרה על ידי ממיר דיגיטלי לאנלוגי.

Electronic linear filters.svg

ראו גם

קישורים חיצוניים