ממסר פחת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ממסר פחת
מנגנון פנימי של ממסר פחת

ממסר פחת, מפסק דלף או מפסק מגן הוא מפסק המגן ומנתק אוטומטית את מערכת החשמל ממקור המתח, במקרה של הופעת זרם זליגה במתקן. מטרתו של המפסק לשפר את רמת ההגנה מפני התחשמלות וכן למנוע את הסכנה להתפתחות שרפה במתקן החשמלי. ישנם ממסרי פחת המיועדים לזרם חילופין וכאלו המיועדים לזרם ישר.

עם זאת, ניתוקים אוטומטיים לא תמיד רצויים, מכיוון שלעיתים הם עלולים לגרום לנזק כלכלי כתוצאה מהפסקת תהליכי ייצור ואיבוד שעות עבודה בתעשייה, וכן לסיכון חיי אדם עקב הפסקת מיכשור חיוני, כמו בבתי חולים, למשל.

עקרון הפעולה של המכשיר מתבסס על מדידת ההפרש בין הזרם המגיע לממסר הפחת לבין הזרם החוזר ממנו. כאשר קיים הפרש בין הזרמים, כלומר הזרם החוזר נמוך יותר, משמעות הדבר היא זליגת הזרם דרך מקום אחר, שמקורה עלול להיות בהתחשמלות אדם, ואז ממסר הפחת מנתק את הזרם, בהתאם לרמת הרגישות שלו שנמדדת במיליאמפר. במכשיר ביתי רגיל הרגישות עומדת על 30 מיליאמפר. ממסר הפחת אינו מקטין את הזרם העובר דרך האדם המתחשמל (ה"קורבן"), אלא רק מגביל את משך הזמן לכדי 300 מילישניות.

אופן פעולה

ממסר הפחת, בגרסתו הפשוטה ביותר בנוי מטבעת פריט (Ferrite) דרכה מלופפים שלושה סלילים. הזרם עובר דרך הסליל הראשון והשני כך שהם יוצרים שדות חשמליים מנוגדים - במצב הרגיל בו הזרם שווה בין הסלילים, השדות האלקטרומגנטיים יבטלו זה את זה ולא ייווצר זרם בסליל השלישי, אך כאשר נוצר זרם גדול יותר באחד מהם (כתוצאה מזליגה במעגל) נוצר זרם בסליל השלישי אשר מפעיל התקן אלקטרומכני המשחרר את קפיץ הפחת וגורם לניתוק המעגל החשמלי.

דגמים של ממסרי פחת

קיימים בשוק דגמים שונים של ממסרי פחת. להלן רשימה חלקית:

זרם חילופין

  • דגם AC: דגם זה רגיש לזרמי תקלה סינסואידילים. אסור לשימוש במתקנים ביתיים.
  • דגם A: רגיש גם לזרמים תקלה ישרים וגם לזרמים שיש בהם גלים עליוניים.
  • דגם S/SI (schneider-electric)/APR(ABB): דגם משוכלל רגיש לזרמי תקלה סינסואידילים, אך חסין בפני ניתוקים לא רצויים, הנובעים מזליגת זרם רגעית ולא מסוכנת בתדרים גבוהים.

זרם ישר

  • דגם B: יחודו של דגם זה שהוא מיועד לזרם ישר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ממסר פחת בוויקישיתוף
  • Vladimir Gurevich "Electric Relays: Principles and Applications", 704 p, New York, CRC Press, 2005