משאית עפר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משאית עפר/פירקית BELL B45D
מחפר HITACHI חופר עפר ומעמיס אותו על משאית עפר BELL B40D

משאית עפר או משאית רכינה היא משאית בעלת מכולה עילית פתוחה ובעלת כושר היפוך לצורכי העמסת עפר, חצץ או בטון באתרי בנייה.

סוגי משאיות עפר

משאית עפר שטח/כביש מתוצרת רנו
  • משאית שטח/כביש - משאית אחודה שלעיתים כוללת גם נגרר נוסף. מטרתה לשנע עפר ממחצבה או מאתר חפירה למקום אחר, המחייב נסיעה למרחק רב על כביש רגיל.
  • משאית מפרקית (משאית פירקית) - משאית העפר המפרקית היא משאית עם הנעה לכל 6 הגלגלים בעלת עיצוב ייחודי. חלקה הקידמי הכולל את המנוע ותא הנהג, מחובר במפרק צירי לנגרר עליו מורכבת המכולה הפתוחה. מבנה זה הוא בעל יתרונות רבים בהפחתת מאמצי פיתול על השלדה, בעיקר בדרכים בעלות פני שטח לא אחידים כגון באתרי עבודה. ההיגוי מתבצע באמצעות הזזה לצדדים של מפרק המשאית הקדמי כולו, ולא באמצעות מסרק וסרן קידמי הפועל על הגלגלים הקידמיים ובכך מפחית את העומס על מכלולים אלו בשטחים קשי עבירות. מאחר שההיגוי מתבצע במפרק המשאית ולא בגלגלים יכולת התמרון של המשאית על הטרסות בהעמסה וגישה לכלי המעמיס טובה ונוחה יותר.
  • משאית מחצבה או משאית מכרות - משאית רכינה גדולה מאוד שתוכננה במיוחד עבור מכרות, מחצבות ועבודות עפר בקנה מידה ענקי. בשל גודלה הרב היא לא מורשית לנוע בכבישים אלא רק בשטח העבודה. משאיות אלו מכונות לעיתים "Monster Truck" בשל גודלן הרב, אך שמן התקני הוא Haul Trucks.

שימושים

משאית עפר מסוג שטח/כביש היא הנפוצה ביותר מאחר שהיא יכולה לנוע גם בשטח (ברמת עבירות טובה) וגם בכבישים תקניים. היא משמשת בעבודות עפר קטנות וכן בהעברת עפר מאתר העבודה לאתרי מצבור מרוחקים יותר, דבר הדורש תובלה ושינוע דרך כבישים סלולים.

משאית העפר הפירקית משמשת לשינוע והובלת חומרים באתרי עבודה וגם בתוך מחצבות, כמו כן בגלל יתרונותיה משמשת המשאית להובלה של חומרים באזורים בעלי נגישות קשה כמו הובלת עצים בג'ונגלים והובלת חומרים בדיונות חול. הנעה ב-6 הגלגלים מאפשרת אחיזת קרקע טובה יותר, עבירות טובה יותר בבוץ, אדמה רטובה וסלעית.

משאית המחצבה והמכרות היא לרוב גדולה מאוד, ובדגמים הגדולים ביותר - היא ענקית, ולכן משמשת רק באתרי עבודה גדולים מאוד בהם נפח העפר שמשונע הוא עצום. עבודות עפר כאלה אופיינית למכרות מסוגים שונים, מחצבות גדולות ומיזמי תשתיות ענקיים כגון בניית סכרים. בזכות גודלן הרב, השלדה החזקה והמנוע העוצמתי משאיות אלו יכולות לשאת מאות טונות.

יצרנים

בעוד ייצור משאיות עפר הכביש מתבצע על ידי רוב חברות המשאיות המוכרות וביניהן סקאניה, וולוו, מאן, דאף ועוד, יצור משאיות העפר המפרקיות וכן משאיות המחצבה מתבצע על ידי מספר מצומצם יחסית של חברות המתמחות בציוד לעבודות עפר שהגדולות בהן קטרפילר, BELL, וולוו ועוד מספר יצרנים קטנים העוסקים בעיקר בהרכבה של מכלולים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משאית עפר בוויקישיתוף
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0