משה אורן (סופר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

משה אורן (נולד ב-28 בדצמבר 1947) הוא סופר, עיתונאי ועורך פרסומים ישראלי.

ביוגרפיה

נולד בקיבוץ מזרע שבעמק יזרעאל. אביו, מרדכי אורן, "אסיר פראג", היה מראשי מפ"ם.

בראשית שנות השבעים עבד אורן כעיתונאי בלונדון. ספרו הראשון, "כיבוי אורות", ראה אור בשנת 1981; הספר עובד למחזמר שהוצג בבימת הקיבוץ, עם מילים של אורן ללחנים של נפתלי וגנר. בשנות השמונים יצא אורן עם משפחתו לשליחות באיי הוואי, בעקבותיה פרסם שני ספרי ילדים, "אי" ו"הר געש".

בתקופת עבודתו כמו"ל (ההוצאה לאור, משרד הביטחון), יזם ותכנן את סדרות הספרים "אדם בקו האש" (עם זמורה, ביתן, מודן), "קלע" (עם הוצאת מערכות) ו"תרמיל קלאסיקה" (עם ספריית תרמיל).

אורן יזם וערך את "לחיות בכל תנאי" (1983), מדריך ההישרדות הראשון בעברית למטיילים ותרמילאים. אורן היה מהראשונים שעברו את הארץ כולה ברגל, מצפונה לדרומה, וספרו "איש הולך את ארץ ישראל" (1994) היה הראשון שתיאר מסע כזה.

אורן מונה לראש תחום מפעלי הנצחה במשרד הביטחון, ובמסגרת תפקידו יזם, תכנן והוביל כמה ממפעלי הזיכרון הגדולים של העשור הראשון של המאה ה-21 בהר הרצל בירושלים, ובהם יצירת השביל המחבר בין יד ושם להר הרצל (חיבור פיזי וסימבולי בין השואה לתקומה); בניית מסלול המבקרים המקיף בהר; הקמת גן הנעדרים לחללים שמקום קבורתם לא נודע; הקמת מפעל הזיכרון ואנדרטת נצר אחרון; והאירוע השנתי של צעדת השביל המחבר (בשיתוף עם משרד החינוך ויד ושם).

בספטמבר 2013 לרגל ציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים הופיע הספר "אֶרֶץ גְזֵרָה" מאת משה אורן כספר בהמשכים, פרק אחד מדי יום לאורך שלושה שבועות רצופים, באתר עיתון "הארץ" ברשת. זו הפעם הראשונה שספר בהמשכים מתפרסם בעיתונות הישראלית היומית, המודפסת והאלקטרונית כאחת, מאז הופעת "אורח נטה ללון" מאת ש"י עגנון בעיתון "הארץ" בשנת 1938.

ספריו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0