משנה סדורה (הוצאת ספרים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוצאת משנה סדורה עם פירוש ברטנורא בסט קטן וסט גדול.
אברכים כותבים סיכום הגמרא כהערות בתוך ספרי "משנה סדורה" שלהם

משנה סדורה היא הוצאת ספרים שמוציאה מהדורה של המשנה שמפוסקת ומחולקת לשורות באופן ייחודי שנועד להקל על ההבנה והשינון.

היסטוריה

בשנת תשנ"ב (1992) הוציא הרב אליהו דורדק את המהדורה הראשונה של "משנה סדורה". הרעיון היה להעניק ללומד את האפשרות לראות את כל המשנה כיחידה אחת וכך להבינה מתוך ההקשר, כמעט ללא פירושים. המשניות מחולקות לשורות קצרות, בדומה לכתיבת שירה. השורות חולקו והושם רווח בין קטעים כדי לעזור בהבנה. בתחתית הדף צורף ביאורו של הרב אלישע בן אברהם מהורדנה - "קב ונקי" שנדפס לראשונה בשנת תנ"ז (1797). פירוש זה נבחר בהיותו קצר ותמציתי שעיקרו הסבר מילים לא מוכרות.

משניות "משנה סדורה" זוכות לפופולריות רבה - נמכרו עשרות אלפי עותקים. בציבור הדתי לאומי המשתמשים העקריים הם תלמידים בישיבות ובתלמודי תורה בשיטת ברקאי, ובמגזר החרדי - בעיקר בתלמודי תורה בשיטת זילברמן ושיטת "זכרו". במסגרות החינוכיות הנ"ל - ספרי "משנה סדורה" הם הטקסט המרכזי שבו עוסקים התלמידים במשך לימוד חטיבת המשנה - בין 3 עד 5 שנים. עיקר ההצלחה נובע מהעיצוב הנקי המקל על הזיכרון, ומכך שיש מקום לכתוב הערות בצד הטקסט ובכך לעזור ללימוד.

בסוף כל כרך מופיע תקציר של המשניות במסכת. צורת הסיכום הושפעה מעבודה שכתב הרב דן בארי "כותרות התנ"ך", ובעידודו. המטרה הינה לאפשר ללומד או למורה לגשת לטקסט תוך מבט כוללני, מלמעלה למטה. בדומה לדרכו של פירוש המשנה לרמב"ם שמקדים הקדמות למשנה, וסדרים (קדשים וטהרות), ואף בביאור המשנה מקדים לבאר רקע כללי, לפני פירוש הסברות וביאורי המילים.

מצורפות טבלאות לסימון חזרות על הלימוד.

הספרים מודפסים בכמה גדלים, ממהדורות כיס ועד למהדורות בגודל A4.

בשנת תשע"ג (2013) יצאה מהדורה עם פירוש רבי עובדיה מברטנורא בעיצוב חדש ומתוקן. פירוש רע"ב החליף במהדורה זו את ביאור "קב ונקי".

בשנת תשע"ד (2013) עלו ל-App Store אפליקציות של משנה סדורה ל-iPad. אפליקציה אחת כוללת את כל הגרסה של משנה סדורה עם פירוש קב ונקי. השנייה כוללת את כל הגרסה של משנה סדורה עם פירוש רבינו עובדיה מברטנורא. בנוסף, האפליקציה מכילה כלים מיוחדים העשויים לעזור ללימוד בעל פה, בשיטה מדורגת.

בשנת תשע"ז (2017) עלה לGoogle Play Store עדכון לאפליקציה "קהתי" מעשי ידיו של המתכנת אריאל וייצברג, המשלבת מבט של "משנה סדורה" על המשנה או על הפרק. יותר מאוחר באותה שנה, הוסיף וייצברג שילוב הקראה מקצועית של הטסקט של "משנה סדורה" על ידי צבי פלורנטל, וכן הקראה של פירוש "קהתי". כל אלו הוקלטו באולפני הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה.

ספרים נוספים שהושפעו ממהדורת המשנה

בדומה ל"משנה סדורה" בתחום המשנה, יצאו לאור גמרות עם סממנים ויזואליים דומים, של חלוקת פסקאות ושבירת שורות על מנת לסייע לתלמיד לקרוא ולהבין.

בשנת תשנ"א ייסד הרב דניאל וינט, מורה ומחנך בוגר ישיבת מרכז הרב, את מפעל גמרא סדורה על התלמוד הבבלי. המסכת הראשונה - ברכות, יצאה לאור בשנת תש"ע.

בשנת תשע"ב החלה לצאת לאור סדרת גמרא סדורה המאיר בהוצאת הרב ישראל יצחק בן שלמה, בהשראת "משנה סדורה"[1].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ כדברי המוציא לאור באתר ההוצאה: "הלכנו באורחות ה'משנה סדורה' וההדרנו את הגמרא וקראנו למהדורתנו 'גמרא סדורה'"
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0