נחש העפאים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןבומסלנג
Dispholidus typus.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
משפחה: זעמניים
סוג: נחש העפאים
מין: נחש העפאים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Dispholidus typus

נחש העפאים (שם מדעי: Dispholidus typus) הוא מין של נחש ממשפחת הזעמניים השייך לסוג ומין יחיד. לעומת שאר בני המשפחה שאינם ארסיים כמעט, נחש זה הוא בעל ארס קטלני. השם "בומסלנג" מגיעה מאפריקאנס ומהולנדית ומשמעותו "נחש עצים" (boom -עץ, slang - נחש). הוא נחשב לקרובם של נחשי עצים אפריקניים מהסוגים: נחש זרדים (Thrasops ,Rhamnophis ,(Thelotornis ו-Xyelodontophis.

אורכו של הנחש 100-160 ס"מ (האורך המקסימלי הגיע ל-183 ס"מ) ומשקלו 170-510 גרם. הקשקשיםשלו ירוקים להפליא והראש רחב, בעל עיניים גדולות ביותר העוזרות לו לראות בלילה והן שחורות-צהובות. הבטן ירוקה-צהובה והגב ירוק-כהה. הנקבות בהרבה מקרים הם חומות. לעומת שאר הזעמניים, נחש העפאים בעל שיני ארס קטנות אבל מתפקדות. הלסת בנויה בצורה בעלת 7-8 זוגות שיניים כשבאמצע 2-3 שיני ארס המופנות אחורה. נחש העפאים צריך לאחוז בחוזקה בטרפו ולהניע את הלסת כדי ששיני הארס יצליחו לחדור אל הטרף ואז הן הורגות אותו במהירות.

אקולוגיה

זהו נחש זריז החי בין העצים ברחבי אזורים הטרופיים באפריקה שמדרום לסהרה. הם יוצאים ביום ופעילים לבד. בדרך כלל הם שוכנים על ענפים ונחים בגזעי עצים. הם ניזונים בעיקר מזוחלים קטנים כמו זיקיות ולטאות עצים נוספות, דוחיים, עופות וביצים וגם יונקים קטנים. בחורפים קרירים הנחש ישכון בקינים סגורים של אורגים ויצוד את המארחים.

הם מטילים עד 30 ביצים בגזעי עצים נרקבים ואינם מטפלים בהם. הביצים בוקעות בערך אחרי 3 חודשים והצעירים בוקעים חומים ובאורך 20 ס"מ. הם בעלי שיני ארס, אך הם לא משפיעים על בני אדם על לגודל 45 ס"מ.

לעומת הצעירים, נחש בוגר הוא קטלני ויכול להרוג אדם בוגר, כמו החוקר האמריקאי קארל סמית' (1890 – 1957). הארס גורם לדימומים ופגיעה בקרישת הדם, מה שלעיתים הורג וגם פוגע ברקמות כמו שרירים ואף במוח עצמו. תופעות נוספות כוללות בחילות והקאות, שלשולים ואובדן הכרה. ע"פ מינון LD50 הארס הוא 0.071 מ"ג.

עקב הארס הקטלני יש לו טורפים מעטים בטבע. כאשר הוא מותקף הוא מזדקף ומנפח את צווארו כדי להבהיל את הטורף. אם זה לא מרשים הוא יברח ורק כמוצא אחרון יכיש. הטורפים העיקריים שלו הם נחשים אחרים ועיטים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחש העפאים בוויקישיתוף

הערות שוליים