ניגון זלוטשוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ניגון זלוטשוב הוא ניגון שחיברו רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב, תלמידו של רבי ישראל בעל שם טוב. על פי המסורת החב"דית מקובל שהבעש"ט קרא לניגון זה בשם 'ניגון התעוררות רחמים רבים'[1], על שם התעוררות הרחמים בכוח ניגון זה.

היסטוריה

בקרב נכדיו מקובל כי את הניגון הזה הלחין רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב בעת שהתקרב לרבו רבי ישראל בעל שם טוב. על פי המסורת את הקטע הראשון חיבר בעת שיצא מביתו, את הקטע השני בהיותו בדרכו למעז'יבוז', את השלישי בהכנסו לעיר, ואת הקטע הרביעי והמסיים חיבר בעת שהגיע אל פתח חדרו של הבעל שם טוב[2].

גירסה שונה מקובלת בחסידות חב"ד לפיה החיבור הולחן בעת רבי יחיאל מיכל נחלש, ונמנע ממנו לנסוע אל הבעל שם טוב. בגעגועיו אל רבו, חיבר את ניגון הגעגועים הזה, שבו הוא מבטא את רגשותיו. בחלק הראשון של הניגון הוא מביע את הכמיהה לראות את פני רבו, החלק השני מביע את גודל שמחתו בעת שהותו אצלו, ובחלק המסיים הוא מביע את ההתבטלות וההכנעה שלו בפניו[3].

מסופר כי טרם פטירתו של רבי ישראל בעל שם טוב בחג השבועות, ביקש מתלמידיו לשיר את הניגון, ולאחר שניגנו התלמידים את הניגון בהתעוררות, אמר הבעש"ט: מבטיח אני לדורות, שכל מי שישורר ניגון זה בהתעוררות תשובה - אקשיב לו ואצטרף אליו בניגון לעורר רחמים על המשורר בעל התשובה.[4].

צדיקי החסידות ייחסו חשיבות גדולה לניגון זה. נכדו של רבי יחיאל מיכל - רבי שלמה גולדמן האדמו"ר מזווהיל, אמר על ניגון זה, כי קבלה מאבותיו שכאשר מנגנים ניגון זה בהתעוררות תשובה זוכים לסייעתא דשמיא, ולמחילת עוונות[5]. רבי שמואל שניאורסון (המהר"ש) התבטא שתוכנו של הניגון הוא "ואשפוך את נפשי לפני ה'", רבי שלום דובער שניאורסון האדמו"ר מליובאויטש, אמר על ניגון זה: הניגון פועל פתיחת הלב, יראת כבוד של חסידות, געגוע ותקווה[6].

מבנה הניגון

הניגון הינו בן ארבעה בתים, הוא נפתח בתנועה שקטה ומעוררת, והוא הופך להיות משתפך יותר בבתים הבאים. הניגון מושר בקביעות בחסידויות רבות, ואף בקרב שאינם חסידים, והוא מושר בזמני התעוררות כסעודה שלישית וחופה. לניגון שתי גירסאות, הגירסא המוכרת ביותר[7] היתה מקובלת אצל נכדיו האדמורי"ם, והיא המושרת ברוב חצרות החסידויות. ישנה גירסה אחרת המקובלת בחסידות חב"ד[8][9].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ רבי יוסף יצחק שניאורסון, האדמו"ר מליובאויטש, ספר השיחות, שנת תש"ג, עמ' קע"ב
  2. ^ חדוותא דמלכא, מדור 'בתוף וכינור יזמרו לו', ירושלים: מוסדות זווהיל, תשע"ג
  3. ^ ספר השיחות לרבי יוסף יצחק מליובאויטש, שנת ת"ש, עמ' קלג.
  4. ^ חדוותא דמלכא, מדור 'בתוף וכינור יזמרו לו', ירושלים: מוסדות זווהיל, תשע"ג
  5. ^ משנת המגיד מזלאטשוב, עמוד שצ"ה
  6. ^ חדוותא דמלכא, מדור 'בתוף וכינור יזמרו לו', ירושלים: מוסדות זווהיל, תשע"ג
  7. ^ YouTube full-color icon (2017).svg ניגון המגיד מזלוטשוב, בביצוע סמפוניית כינורות של יהושע פריד. Strings symphony by Shua Fried, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 05:35)
  8. ^ הקלטה מהיכל הנגינה
  9. ^ ראו הערך "ניגון לר' מיכל'ע מזלוטשוב", באתר חב"דפדיה, בפיסקה "הניגון אצל הרבי".