ניואה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: קישורים פנימיים + כל שורה וחצי יש מילה באנגלית שלא קשורה למשפט + נא לסדר את רצף השנים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ניואה
Niue
Niuē
Flag of Niue.svg Public Seal of Niue.svg
דגל סמל
המנון לאומי הא-ל בגן עדן
יבשת אוקיאניה
שפה רשמית ניוואנית, אנגלית
עיר בירה אלופי
19°03′19″S 169°55′04″W / 19.0553711°S 169.91787090000003°W / -19.0553711; -169.91787090000003
העיר הגדולה ביותר האקופו
משטר מונרכיה חוקתית - מדינת חסות של ניו זילנד
ראש המדינה
המושלת הכללית של ניו זילנד
המלכה אליזבת השנייה
דיים פטסי רדי
הקמה
חוק החוקה של ניואה 1974

19 באוקטובר 1974
שטח[1]
- דירוג עולמי
260 קמ"ר[2]
213 בעולם
אוכלוסייה[3]
(הערכה ליוני 2015)

- דירוג עולמי של אוכלוסייה
- צפיפות
- דירוג עולמי של צפיפות

1,626 נפש[2] 
232 בעולם
6.25 נפש לקמ"ר
221 בעולם
תמ"ג[4]
(הערכה לשנת 2003)

- דירוג עולמי
- תמ"ג לנפש
- דירוג עולמי לנפש

10.0 מיליון $ 
227 בעולם
6,156 $
159 בעולם
מטבע דולר ניו זילנדי ‏ (NZD)
אזור זמן UTC -11
סיומת אינטרנט .nu
קידומת בינלאומית 683
מפת ניואה

ניוּאֶה (Niue) (מבוטא באנגלית נְיוּ-אֵי) היא מדינת אי בדרום האוקיינוס השקט בעלת הממשל העצמי הקטנה ביותר בעולם. האי ידוע בשמו "הסלע של פולינזיה", ואילו ילידי המקום מכנים אותו בפשטות "הסלע".

בשנת 1901 העבירה האימפריה הבריטית את החזקה לידי ניו זילנד, מצב המתקיים עד לימים אלו. הממשל העצמי מסתכם בניהול שוטף לענייני פנים, ענייני חוץ וביטחון נקבעים ומנוהלים על ידי ניו זילנד והריבון העליון של ניו זילנד (אליזבת השנייה), שהיא להלכה הריבון העליון של ניואי.

ניואה נמצאת כ-2,400 ק"מ צפון-מזרחית לניו זילנד, בסמיכות לטונגה, לסמואה ולאיי קוק. פירוש שמו של האי הוא "ראו את עצי הקוקוס" שניתן לו על ידי תושביו נוודים מסמואה וטונגה.

היסטוריה

האי נוצר כתוצאה מהתפרצות לבה במהלך פעילות געשית בקרקעית האוקיינוס, הלוע כבה והאי קיבל את צורתו מכוחות הטבע ששחקו ועיצבו את צורתו. מאז אותה התפרצות התפתחו צמדת ים ואלמוגים רבים, תהליך שנמשך גם כיום.בשנים 400-1100 לספירה, יושב האי על ידי בני הטונגה והסמואה, כשהשפעת תרבות המתיישבים הטונגים ניכרת עד ימים אלו בדרום האי בעיקר בטאפיטי. והשפעת סמואה ניכרת יותר בצפון האי.

מסורת שבעל פה הידועה בשם פאו (Fao) מתייחסת במקור לחמישה אלילים-tupuna:

הואהנאקי-Huanaki, לאגאיקי-Lageiki, לאגיאהטא-Lagiatea, טאהלימאהינוקהו-Talimainuku, פאקאהוהו-Fakahohoֿ, כולם הגיעו מארץ לא נודעת ושמה פונואהגאלו-Fonuagalo, בפרק הזמן של כ-900-1600 שנות ההתיישבות - המסורה שבעל פה מזכירה רק 7 מלכים ומציינת שההתיישבות נעשתה בכמה גלים וכניסות של מתיישבים מאיים אחרים. 

בין 20-22 ביוני 1774, במסעו השני, הגיע לאי מגלה הארצות קפטן ג'יימס קוק. לאחר שכשל בשלושה ניסיונות לרדת לחוף, בטואפה-Tuapa, אופאהאי-Opaahi ואוואטלה-Avatele, עקב התנגדות אקטיבית של תושבי האי, שב אל סיפון אנייתו רזולושן, מיפה את האי והעניק לו את השם "אי הפראים" (Savage Island). מפותיו המצויונות והמדויקות של קפטן קוק היו בשימוש עד אמצע המאה ה-20, וכך האי נקרא וזוהה במשך 200 שנה.

בקטע קצר קפטן קוק מציין ביומנו ומסביר מדוע העניק את השם לאי ..."כשהאנגלים ניסו לרדת לחוף, פרצו הילידים מתוך היערות העבותים "בפראות של חזירי בר" ויידו בפולשים אבנים וחניתות". קוק ואנשיו ירו בנשק חם על תוקפיהם שהיו "אנשים בעלי מבנה גוף גדול וחזק". בהערת אגב הוסיף קפטן קוק כי "פיותיהם של הלוחמים צבועים באדום כאילו שתתו דם"...."ראינו ששום טובה לא תצמח לנו מהאנשים האלה". הוא נסוג חזרה אל הסירות, העניק לאי את שמו הלא מחמיא והפליג לדרכו. זה היה ביקורו הראשון והאחרון באי. הצבע האדום בפיהם של המקומיים היה למעשה נוזל שמופק מבננה אדומה (Musa troglodytarum) שנמרח באופן מסורתי על פני הלוחמים כדי להפחיד את האויב.

ב-1825, ציידי לווייתנים שניסו לנחות בחופי האי נרצחו, אניות אחרות ונוספות הותקפו וגורשו בדרך דומה להתקפה על קפטן קוק.

ב-19 ביוני 1830, ג'ון ויליאמס, מיסיונר נחוש שעשה רבות להמרת דתם לנצרות של תושבי האיים באוקיינוס השקט, נחת יחד עם שני ילידים מסיונרים מאאיטוקי-Aitutaki אשר סירבו להשאר באי להמשך שליחותם. ג'ון ויליאמס חטף שני נערים תושבי האי 'ניאומאגא טואימטה' מכפר אלופי (כיום עיר הבירה)-Niumaga Tuahimata from Alofi ו 'יו-אי-אה' מהכפר מקאהאפו- Uea from Makefu, מעשה זה חיזק את רגשות התיעוב כלפי אירופאים וזרים. חודשים אחדים לאחר החטיפה הוחזרו החטופים לאי ונתקלו באלימות קשה מצד התושבים. כעבור זמן מה יו-א-אה נרצח עם אביו, ניאומאגא שרד, בשובם הם הביאו לאי את שתילי פרי הפאפייה, ניואנית: loku אנגלית: Papaya, פולניזית: pawpaw, מזמורי-דת גוספל, את מחלת הסיפליס ונגיפי השפעת אשר גרמו לתחלואה ומוות בקרב התושבים אשר לא היו עמידים בפני מחלות אלו.

ב-1836, ניאומאגא טואימטה ופניאמינה נוקאי-Peniamina Nukai עזבו את האי והפליגו לסמואה. פניאמינה התקבל לתפקיד משרת בקודש אצל המסיונר ד'ר טרנר (Dr. Turner) שלימד אותו קרוא וכתוב, הטביל אותו לנצרות והכין אותו לשליחות מיסיונרית בניואי.

ב-1839, ניסיון נחיתה לחוף של המסיונר אהרון בוזאקוט מהאגודה המסיונרית הלונדונית-London Missionary Society (LMS) נכשל והוא גורש.

ב- 26-אוקטובר בשנת 1846, ניאומאגא טואימטה ופניאמינה נוקאי שבו מסמואה ונחתו באי בכפר מוטאהאלאהו-Mutalau בצפון האי. לאחר חמישה ניסיונות שכשלו, טואימטה עלה ראשון לחוף והתקבל באלימות על ידי התושבים. בתיאור הנחיתה על אנדרטה הנמצאת במקום כתוב "טומיאטה שעלה ראשון לחוף זכה לקבל פנים כואבת, גופו נחבל קשות מהמכות שקיבל". בסופו של דבר הוא הצליח לשכנע את התושבים שיתירו לפניאמינה לעלות לחוף ..." כדי ללמדם את החדשות הטובות על מלכות האלוקים"... "נחיתתו של פניאמינה התאפשרה הודות לאומץ לבך, תודה, תודה לך טואימטה שמך ישאר חרות על ליבנו לעד". יחד עימם הביאו ארגז עמוס במתנות וסחורות אירופאיות. לזכר האירוע נקבע יום חג לאומי בשם יום פניאמינה-Peniamina Day הנחגג עד עצם היום הזה ומושרש במסורת האי. לאחר מכן זכה האי לביקור מערבי נוסף על ידי האגודה המיסיונרית הלונדונית-LMS ומאז הנצרות הושלטה והפכה להיות הדת הרשמית.

בשנת 1900 האי נכבש על ידי הממלכה הבריטית.

בשנת 1901 סיפחה הממלכה הבריטית את האי והעבירה את השליטה בו לניו זילנד. ובשנת 1974 הוענקה לאי עצמאות חלקית על ידי הפרלמנט הניו זילנדי, שאישר זאת בחוקה הניו זילנדית.

בשנת 1915 בעת מלחמת העולם הראשונה, בוצע גיוס כפוי של ממשלת ניו זילנד של כ-150 ניואנים אשר גויסו ללא הודעה מקדימה. למעלה ממחציתם נספו כתוצאה ממחלות ורגישות למזג האוויר הקר באירופה, ולוחם אחד נפל בקרב.

בשנת 1954 סופת ציקלון הכתה באי וגרמה נזק רב.

בשנת 2004 פקדה את האי סופת ציקלון עזה שגרמה למותם של שני אנשים, הרסה תשתיות רבות ברחבי האי, ולמעשה מחקה את כל החלק הדרומי של עיר הבירה אלופי.

פוליטיקה

החוקה הניו זילנדית העניקה זכויות ריבוניות לתושבי ניואה ואף הגדירה אותן. החוקה קובעת שענייני היומיום של המדינה ינוהלו על ידי קבינט (הרשות המבצעת) בעל שלושה שרים ובראשו ראש ממשלה. חברי הקבינט וראש הממשלה חייבים להיות חברים באספה של ניואי - הרשות המחוקקת. האספה מורכבת מ-20 חברים הנבחרים באופן דמוקרטי. 14 מושבים נבחרים על ידי האלקטורים של כל כפר. ששת המושבים הנותרים נבחרים באופן דומה אך עם ייצוג משותף של הכפרים השונים בכל אלקטור.

המועמדים חייבים להיות אזרחי ניו זילנד, ותושבי האי שלושה חדשים לפחות. הבחירות לאספה יתקיימו ב-12 אפריל 2014, כך הכריז ב-22 בינואר ראש האספה 'טוקי טאלאגי' המכהן כ-יושב ראש האספה הנוכחית.

יחסי חוץ

כל יחסי החוץ של ניואה מתבצעים על ידי ניו זילנד. ניו זילנד אחראית גם להגנת האי, ולפיכך ניואה נטולת כוח צבאי.

גאוגרפיה

בתחום המים הטריטוריאליים של ניואה ישנן שלוש שוניות אלמוגים גדולות. ניואה הוא אחד מאיי האלמוגים הגדולים ביותר. נוף האי מורכב מצוקים תלולים לאורך החוף המתנשאים לגובה של 60 מטר, ומישור שמשתרע על כל שטח האי. בשל אופי המסלע של האי (מורכב מגיר שמוצאו משונית אלמוגים) ניתן למצוא מערות רבות לאורך חופיו. מערות אלו נוצרו כתוצאה של המסה קארסטית של הגיר על ידי מי הים. האקלים הוא אקלים טרופי מובהק.

דמוגרפיה

רוב האוכלוסייה שוכנת בחלקו המערבי, ליד הבירה. האוכלוסייה באי היא אוכלוסייה נוצרית אדוקה, תוצאה של הקולוניאליזם הבריטי.

בשנת 1966 היה האי בשיא פריחתו הדמוגרפית ומנה כ-5300 תושבים, מאז בעקביות יורד מספר התושבים והריבוי הטבעי אינו מדביק את פער המהגרים רובם כ-כולם לניו זילנד הנאמד כיום בכ-20,000 ניואנים וצאציאהם.

בסקר דמוגרפיה ומשקי בית שנערך בשנת 2011 נמצא כי 1460 תושבים מתגוררים דרך קבע על האי (722 גברים, 738 נשים), כ-650 (~40%) תושבים באלופי הבירה (על שני חלקיה דרום וצפון) ויתרת 60% התושבים מתגוררים ב-12 כפרים בהיקף האי.

קבלת העצמאות, פתיחת שדה התעופה ואפשרות הגירה בלתי מותנית לניו זילנד (ואוסטרליה במידת מה) האיצו את הירידה במספר התושבים ומגמה זו ניכרת החל משנת 1974, שיעור ההגירה הוא כ-3% שלילי לשנה, עקבי ומתמשך.

כלכלה

כלכלת האי קטנה ביותר ומתבססת על עבודות ממשלתיות ועל מטעים משפחתיים. המטבע של ניואה הוא הדולר הניו זילנדי. מקור ההכנסה העיקרי של האי הוא מימון חוץ שמגיע מניו זילנד ומאוסטרליה. ניואה גם מנפיקה בולים המוסיפים להכנסת המדינה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. דירוג שטח - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-18 ביולי 2016
  2. 2.0 2.1 אוכלוסייה - הערכה ליוני 2015; תמ"ג - הערכה לשנת 2003
  3. דירוג אוכלוסייה - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-26 בספטמבר 2017
  4. דירוג תמ"ג - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-19 במאי 2018


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0