נים (כלי דם)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נים מחבר בין עורק לווריד

נים הוא כלי הדם הקטן ביותר במחזור הדם, קוטרו נע בין 5 ל-10 מיקרומטר. הדם מוזרם לנים מהעורק וממשיך ממנו לווריד. הנימים מגיעים לכל הרקמות והתאים החיים בגוף, כאשר כל תא כזה צמוד לנים אחד או יותר. תפקיד הנים לאפשר חילוף חומרים בין הדם לתאים.

התאמה לתפקיד

  • דופן: דופן הנים דקה מאד והיא מורכבת משכבה אחת בלבד של תאי אנדותל, המאפשרת מעבר יעיל של חמצן, פחמן דו-חמצני, מים, חומרי מזון ופסולת דרכו.
  • קוטר: קוטרו של הנים קטן במעט מקוטרו של תא דם אדום: על כן, תאי הדם האדומים זורמים בנימים בטור, תוך כדי שהם מתקפלים מעט. כתוצאה מכך שטח רב יחסית מתא הדם האדום בא במגע ישיר עם דופן הנים, ומתאפשר חילוף החומרים בדיפוזיה עם הסביבה שמחוץ לנים.
  • קצב הזרימה: קצב הזרימה בנימים הוא האיטי ביותר ביחס ליתר כלי הדם, זאת מפני שסך שטח החתך של הנימים גדול מסך שטח החתך של כלי הדם המובילים אליהם. כמות נוזל זהה עוברת הן בעורקים והן בנימים בזמן נתון, אך מכיוון ששטח חתך הנימים הכולל גדול יותר, קצב הזרימה בנימים נמוך יותר. הזרימה האיטית בנימים מאפשרת פעפוע יעיל מאוד.

תפקידים נוספים

בריאות מתבצע חילוף חומרים בין הנימים לנאדיות הריאה אליהן הם צמודים, פחמן דו-חמצני עובר מהנים לנאדית וחמצן עובר מהנאדית לנים.

כך גם במעי הדק חומרי מזון כגון חומצות אמינו, חומצות שומן וגלוקוז עוברים לזרם הדם בנימים.

בכליות מתבצע טיהור הדם, חומרים רעילים לגוף יוצאים מהנימים לכיוון שלפוחית השתן לשם הפרשה מן הגוף.

סוגי נימים

  • Continuous - נים אשר החדירות בו מוגבלת כמעט במלואה, יוצאים ממנו חלקיקים קטנים שחלקם יוצאים מבין התאים (אלו שלא מסיסים בשומן) על ידי בועיות וחלקם יוצאים דרך הממברנה (המסיסים בשומן). סוג נים זה ניתן למצוא ברקמות שונות כמו בריאות ובשרירים.
  • Fenestrated - נים אשר החדירות בו מוגבלת למחצה. בנים זה יוצאים רוב החלקיקים פרט לחלבונים ולתאי דם אדומים. נים זה ניתן למצוא במעי ובגלומרולוס.
  • Sinusoidal - נים אשר החדירות בו אינה מוגבלת כלל. כל החלקיקים הנמצאים בנים זה יכולים לצאת. את נים זה ניתן למצוא בכבד טחול ומח עצם. בכבד ניתן לראות כי הנוזל החוץ תאי של הכבד דומה לזה של הפלזמה.
  • לאורך נים אחד, יכולים להיות כמה סוגים (continuos, fenestrated, sinusodial).

תפקיד חשוב נוסף לנימי הדם: לאורך נימי הדם, פלסמת הדם יוצאת ונספגת מחדש, אך רק 90% ממנה, 10% הנותרים הולכים ליצור את הנוזל הלימפטי.

קישורים חיצוניים

Gray490.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אנטומיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.