נעם אליעז

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרופסור נעם אליעז

נעם אליעז (נולד ב- 18 ביוני 1970) הוא פרופסור מן המניין ומייסד המחלקה למדע והנדסה של חומרים באוניברסיטת תל אביב. חבר האקדמיה הצעירה הישראלית.

ביוגרפיה

נעם הוא דור שמיני בישראל, מצאצאי הרב גבריאל שטטישקלובר, שנמנה עם תלמידי הגאון מווילנה (הגר"א) האשכנזים הפרושים, אשר עלו לארץ ישראל בשנת תקס"ח 1808. הוא בנם של מאירה שלום אליעז ומרדכי יעקובוביץ' [לשעבר, דובר חברת 'מקורות - חברת המים הלאומית']. נעם נשוי לבילי (בלהה) גדות, בתם של שושנה ויעקב גדות [לשעבר, סמנכ"ל בחברת אלביט מערכות]. לבילי ולנעם 3 צאצאים.

נעם גדל ברמת גן. הוא הוקפץ על כיתה א', למד בבית הספר היסודי יהל"ם, ולאחר מכן בבית-הספר התיכון בליך. בשנת 1991 הוא סיים תואר ראשון בהנדסת חומרים בהצטיינות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב במסגרת העתודה האקדמית. לאחר מכן הוא שירת במעבדה המטלורגית ביחידת הנדסה ובחינה 230 (יה"ב 230) של חיל-האוויר. שם הוא היה מהמובילים של פרויקט יישום פרוגרפיה לניטור בלאי במסוקים ושל פרויקט חקר כשל מנועי F-16, אשר נבחרו בשנת 2010 כבעלי ההשפעה השנייה והשלישית בחשיבותה, בהתאמה, מבין כל הפרויקטים ההנדסיים שבוצעו בתחום חומרים בחיל-האוויר ב-60 שנות פעילותו.

בשנת 1995 נעם השתחרר מצה"ל לצורך ביצוע דוקטורט במסלול ישיר במחלקה להנדסת חומרים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בשנת 1998 הוא סיים תואר שני במנהל עסקים בהצטיינות, ובשנת 1999 תואר שלישי בהנדסת חומרים בהצטיינות. עבודת הדוקטורט שלו (בנושא 'אינטראקציית מימן עם חומרים אמורפיים וקווזי-גבישיים') זיכתה אותו במספר פרסים, לרבות מלגת אשכול לתשתיות מדעיות של משרד המדע ופרס הרקטור של אוניברסיטת בן-גוריון.

בין השנים 1999 ו- 2001 ביצע ד"ר אליעז בתר-דוקטורט, כעמית של קרנות פולברייט ורוטשילד היוקרתיות, במחלקה למדע והנדסה של חומרים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) בארצות הברית.

באוקטובר 2001 ד"ר אליעז הצטרף לסגל האקדמי של אוניברסיטת תל אביב, תחילה בהנדסה מכנית, ומאז אוגוסט 2013 כראש המחלקה למדע והנדסה של חומרים, שאותה ייסד.

פרופ' אליעז כיהן כיו"ר וכחבר של ועדות רבות וארגן כנסים רבים, לדוגמה: יו"ר הפורום הישראלי לקורוזיה NACE Israel (2003-5), ראש ועדה TEG 186X של NACE International (2012-4), ראש ועדה מרכזית מס' 300 לתקני כימיה במכון התקנים הישראלי (2008-11), חבר במועצה האקדמית של עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה בירושלים (2010-7), ועוד.

פרופ' אליעז מזוהה כמי שהוביל ופיתח את תחום החומרים באוניברסיטת תל אביב: (1) הוא הוביל את בניית "תוכנית חומרים וננו-טכנולוגיות" הבין-פקולטית לתארים מתקדמים והגשתה לאישור המועצה להשכלה גבוהה וכיהן (2009-11) כראש התוכנית הראשון; (2) הוא כיהן כיו"ר הכינוס הישראלי ה-14 להנדסת חומרים (IMEC-14) באוניברסיטת תל אביב (דצמבר 2009). זהו הכינוס הגדול ביותר שנערך אי פעם בישראל בתחום הנדסת חומרים, והשתתפו בו משתתפים מ-13 מדינות; (3) הוא הוביל את הקמת המחלקה למדע והנדסה של חומרים בפקולטה להנדסה (1/8/2013, מכהן מאז כראש המחלקה), גייס קבוצה איכותית של מדענים צעירים מצטיינים, וכן פיתח תוכנית לימודים לתואר ראשון כפול במדע והנדסה של חומרים ובכימיה והוביל את הגשתה לאישור המועצה להשכלה גבוהה; (4) הוא יזם שיתוף פעולה עם המחלקה למדע והנדסה של חומרים באוניברסיטת נורת'ווסטרן (אוונסטון, אילינוי), מהטובות בעולם. במסגרת שיתוף פעולה זה, נערכה סדנא מדעית משותפת ראשונה באוניברסיטת תל אביב בפברואר 2015, וסדנא מדעית משותפת שנייה באוניברסיטת נורת'ווסטרן בספטמבר 2016. כמו כן, הוא יזם ומוביל את הקמת המרכז האוניברסיטאי למחקר ופיתוח של הדפסה בתלת-ממד.

מחקריו ופרסומיו המדעיים של פרופ' נעם אליעז

מחקריו של אליעז הם בינתחומיים, משלבים תאוריה ומודלים עם ניסויים, ובעלי תרומה חשובה גם למדע בסיסי וגם מבחינה יישומית. בהם ניתן למנות:

  • פיתוח ציפויי היידרוקסיאפטייט אלקטרוכימיים לשתלים אורתופדיים ודנטליים.
  • פיתוח יכולות הפרדה מגנטית ביו-פרוגרפית של חלקיקי בלאי ותאים לצורך ניטור בלאי של מפרקים ביולוגיים ושל מפרקים מלאכותיים ולצורך אבחון מוקדם של סרטן.
  • חקר קורוזיה בסביבות שונות (מתעופה וחלל לגוף האדם).
  • פיתוח ציפויים אלקטרוכימיים פונקציונליים (כגון ציפויי רניום העמידים בטמפרטורות גבוהות ובסביבות אגרסיביות ליישומי תעופה, חלל וקטליזה).
  • חקר כשל.

תוצרי מחקריו נמצאים בשימוש מערכת הביטחון וחברות שתלים. לפרופ' אליעז מאות פרסומים מדעיים שונים.[1] הוא עורך ראשי של כתב העת Corrosion Reviews (בהוצאת ולטר דה גרויטר, ברלין).[2] פרק מוזמן מפרי עטו יופע בכרך 18 במהדורת 2017 של סדרת ASM Handbooks היוקרתית והחשובה בהנדסת חומרים. בשנת 2016 הוא נבחר על ידי קרן החינוך ארצות הברית-ישראל (USIEF), יחד עם קבוצה מצומצמת של מלגאי פולברייט לשעבר, כמיצג בתערוכה במלאת 60 שנות פעילות בישראל ו- 70 שנות פעילות בעולם.[3]

פרסים והוקרה

נעם אליעז עם אנשי צוות מעבדתו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0