עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים
סמל המכללה
Jerusalem College of Engineering.jpg
קמפוס המכללה, מבט מכיוון גבעת רם
מכללה אקדמית
תאריך ייסוד 1999
בעלי תפקידים
נשיא פרופ' רוזה אזהרי
רקטור פרופ' תמר רז נחום
מנכ"ל ד"ר רפי אבירם
צוות 70
תלמידים
כלל הסטודנטים 1,438[1]
סטודנטים לתואר ראשון 1,368[1]
סטודנטים לתואר שני 70[1]
סטודנטים מתוקצבים 1,800[2]
שונות
http://www.jce.ac.il
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים
עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים
הסמליל הקודם של המכללה, לפני שינוי שמה.

עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים היא מכללה אקדמית להכשרת מהנדסים. המכללה נוסדה בשנת 1999 בשם "המכללה האקדמית להנדסה ירושלים" ובשנת הלימודים תשע"ג, לומדים בה כ-2,300 סטודנטים לתואר ראשון בהנדסה[3].

המכללה שמה לעצמה למטרה לקדם את תחומי ההנדסה וההיי-טק בירושלים.

בעזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים מתקיימים גם לימודים של היחידה ללימודי המשך, בשיתוף הטכניון במגוון תחומים וחוגים.

היסטוריה

מכללת בזק

קמפוס המכללה נמצא בשכונת רמת בית הכרם, בירושלים בבניינים בהם הייתה ממוקמת בעבר מכללת "בזק".

מכללת בזק נוסדה בשנת 1951 על ידי יקותיאל פקטה (בנו של מיכאל פקטה, רקטור האוניברסיטה העברית בשנים 1946–1948), בשם בית הספר המקצועי לטכנאי בזק בירושלים. יקותיאל פקטה למד בגימנסיה העברית, ואחר כך קיבל תואר מוסמך במתמטיקה, פיזיקה ופילוסופיה באוניברסיטה העברית. הצטרף ל"הגנה" ובשנת 1941 השתתף בקורס אלחוטנות, שנערך במגרשי התערוכה בתל אביב. לאחריו שימש כאלחוטן ההגנה בירושלים. תחילה שכן בית הספר בצריפים סמוך לתחנת הרכבת בירושלים, ובשנתו הראשונה למדו בו 11 תלמידים. יקותיאל פקטה כתב בעצמו את חלק מספרי הלימוד[4], גייס והכשיר את המורים.[5]

בשנת 1972, עבר בית הספר למתחם שהוקם בשכונת רמת בית הכרם, שכלל גם פנימייה לתלמידים שהגיעו מחוץ לירושלים.

בשנות השמונים למדו במכללה 460 תלמידים, והיא פעלה בחסות חברת בזק שהוקמה ב-1980 כחברה ממשלתית האחראית על שירותי התקשורת בישראל, שהופרדו ממשרד התקשורת שבמסגרתו פעלו עד להקמת החברה. בוגרי המכללה קיבלו תואר הנדסאי אלקטרוניקה וטלקומוניקציה, ורבים מהם עבדו בחברה לאחר סיום לימודיהם.

בשנות התשעים החליטה חברת בזק לסגור את המכללה.

יסוד המכללה האקדמית

בנובמבר 1998 החליטה המועצה להשכלה גבוהה על הקמת המכללה האקדמית להנדסה ירושלים, כשמטרתה היא חיזוקה של ירושלים מבחינת פיתוחן של התעשיות הטכנולוגיות עתירות הידע בעיר. המכללה היא עמותה רשומה; בין מייסדיה הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים והחלה לפעול משנת הלימודים תש"ס (2000/2001). עוזי וכסלר שימש כנשיאה, עד להחלפתו ביולי 2012 על ידי פרופ' צבי שטרן. וכסלר ממשיך לכהן כיו"ר הוועד המנהל של המכללה.

בינואר 2004, החליטה ועדת שרים לענייני ירושלים להקצות למכללה את השטח של מכללת בזק (עד אז פעלה במבנים שכורים בתוך קמפוס האוניברסיטה העברית גבעת רם).

בתחילת 2013 שונה שמה של המכללה לאחר שדוד עזריאלי תרם לה סכום של 40 מיליון ש"ח. הכסף יושקע בבניית קמפוס חדש, אשר יתפרס על שטח של כ- 30 דונם ובו בניינים בעלי כיתות לימוד חכמות, מעבדות משוכללות ומתקדמות, ספרייה ראשונה מסוגה בתחום ההנדסה, מעונות לסטודנטים, חממה טכנולוגית ומרכז חווייתי לסטודנט. הקמפוס אמור לקום תוך חמש שנים, ויביא להגדלת מספר הסטודנטים ב-75%[6]. באוקטובר 2015 נחנך המבנה הנוסף בקמפוס בשטח של כ-11,000 מ"ר.

תחומי הלימוד

במכללה שמונה מחלקות לתואר ראשון ושני, בוגר במדעים .B.Sc ו- .M.Sc בהנדסה בתחומים:

שכר הלימוד במוסד (בלימודים לתואר אקדמי) הוא כמקובל באוניברסיטאות ובמכללות ציבוריות בישראל. חייל או בוגר שירות לאומי, שסיים שירותו החל מ-1 בינואר 2010, זכאי למלגת שכר לימוד מלאה עבור שנת לימודיו הראשונה לתואר ראשון (בהתאם להחלטה בדבר לימודי חיילים משוחררים במוסד להשכלה גבוהה בפריפריה)[7].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0