סדר השתלשלות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
אין לראות דף זה כערך אנציקלופדי. יש לשכתבו באופן יסודי ולהתאימו לשאר ערכי המכלול.
דף זה יובא מאתר חב"דפדיה. ייתכן שהוא אינו מנוסח בצורה אנציקלופדית, ללא מקורות מסודרים, מחקר מקורי של חב"דפדיה או לא מובן כל הצורך לקורא. אתם מוזמנים לשכתב אותו, ולהשלים בו פרטי רקע חסרים.
אין לראות דף זה כערך אנציקלופדי. יש לשכתבו באופן יסודי ולהתאימו לשאר ערכי המכלול.
דף זה יובא מאתר חב"דפדיה. ייתכן שהוא אינו מנוסח בצורה אנציקלופדית, ללא מקורות מסודרים, מחקר מקורי של חב"דפדיה או לא מובן כל הצורך לקורא. אתם מוזמנים לשכתב אותו, ולהשלים בו פרטי רקע חסרים.


סדר השתלשלות
לפני הצמצום
עצמות ומהות · מאור · אין סוף · עשר ספירות הגנוזות · אחד ויחיד · קדמון · טהירו עילאה
הצמצום והקו
צמצום הראשון · מקום פנוי · רשימו · קו וחוט · עגולים ויושר · אור מקיף · אור פנימי · ראש תוך סוף
בי"ע דכללות
אבי"ע (השתלשלות כללית)

אדם קדמון · עקודים · עולם התוהו · אור ישר · אור חוזר · ע"ב ס"ג מ"ה ב"ן

אבי"ע דפרטות
עולמות אצילות בריאה יצירה עשיה

עולם האצילות · עולם הבריאה · עולם היצירה · עולם העשיה · בי"ע · פרסא

סוגי השתלשלות
יש מאין · עילה ועלול · קפיצה ודילוג · אין ערוך

סדר השתלשלות הינו כינוי כללי של כל שלבי תהליך צמצום האור האלוקי הרוחני, החל מהשלב הכי גבוה המכונה אור אין סוף המאיר מעצמות ומהות הבורא, עד לשלב הכי נמוך - שהוא בריאת העולם הגשמי.

אופן העיסוק בסדר ההשתלשלות משתנה בין ספרי הקבלה לספרי החסידות: בעוד שספרי הקבלה מרבים לעסוק בתרשימים ובסידור המושגים על פי סדר כרונולוגי או סדרים שונים, בספרות החסידית (בעיקר בתורת חב"ד) עיקר העיסוק הוא בביאור יסודי ומהותי של כל בחינה ודרגה בסדר ההשתלשלות, ללא התמקדות במציאות הדרגה בסולם הדרגות וקביעת כללים חדים ביחס לדרגות השונות. תורת ההסתגלות היא מצד המהות התוכנית שלגביה הכל הוא אחד והכל כלול אחד בשני והסדר והדירוג אינו בולט וניכר.

המילה "השתלשלות" באה מהמילה "שלשלת", שמשמעותה היא שכמו שהשלשלת בנויה מטבעות קטנות היוצרות יחד חבל ארוך, כך גם בסדר ההשתלשלות כל דרגה ושלב בסדר הוא קשור אחד לשני ובכל דרגה יש ברובד פנימי יותר עוד דרגות, וכל דרגה היא עליונה רק ביחס לדרגה שמתחתיה אך לעומת הדרגה שמעליה היא נחשבת דרגה נמוכה. כמו כן כמו שהשלשלת מתחילה ממקום גבוה למקום נמוך, כך כל העולמות והדרגות הם תהליך של הורדת והגשמת האור המופשט.

קיצור סדר ההשתלשלות

עצמות ומהות

התואר עצמות ומהות נסוב על הקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו, עצמות ומהות אינו חלק מסדר ההשתלשלות משום שאינו תלוי ולא נתלה בשום בחינה ודרגא, ואין לו התחלה ואין לו סוף.

ממנו מאיר ומתגלה כתוצאה ישירה - כמו אור השמש מהשמש - ללא כל פעולה של ירידה, דרגת אור אין סוף:

א. אור אין סוף

השלב הכי גבוה בסדר ההשתלשלות הוא אור אין סוף, והוא האור שהאיר עוד לפני שנברא העולם כמו שכתוב "עד שלא נברא העולם היה הוא ושמו [=אורו] בלבד" באור זה קיימות, אמנם, הספירות, אך הן רק גנוזות באור בפוטנציאלי כשם שהאש קיימת בפוטנציאל בצור החלמיש - באבן המוציא אש.

בדרגת אור אין סוף ישנן שלוש דרגות: א. עצם האור שאינו שייך לשום דבר אחר וחיצוני. ב. ההתפשטות וההתגלות של האור אבל עדיין אור שלמעלה מהתלבשות והשתייכות לשום עולם. וזהו השורש לאור הסובב כל עלמין. ג. התפשטות וההתגלות שיש בו נתינת מקום (אמנם בדקות דדקות) לעולמות ודרגות, וזהו השורש לאור הממלא כל עלמין.

על מנת להתחיל בתהליך בריאת העולם היה צריך בראשית כל לצמצם ולסלק את האור האין סופי הזה:

ב. הצמצום הראשון - סילוק האור

למעלה מהשתלשלות

"למעלה מהשתלשלות" מתאר את דרגות האלוקות שלמעלה מהעולמות המשתלשלים זה מזה, עד לעצמות ומהות. נקרא גם לדרגת ה"אחד עשר", הרומז להיותו מעבר לעשר הספירות שבסדר השתלשלות. האחד עשר.

לקריאה נוספת

סמל חבדפדיה.png
הערך באדיבות חב"דפדיה, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון GFDL