סט פקודות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סט פקודות הוא אוסף של הוראות בשפת מכונה שמכיר מעבד. על מנת לבצע פעולה כלשהי המעבד צריך לקבל פקודות ב"שפה" שהוא מבין, סט הפקודות הוא בעצם אוצר המילים של המעבד.

המעבד מבצע רצף של פקודות מכונה (instruction) הניתנות לו. פקודת מכונה היא רצף של סיביות, שהמעבד מבצע בהתאם להן פעולה מתאימה, בדרך כלל פעולה פשוטה ביותר. פקודות המכונה כוללות:

לפקודות המכונה מבנה מוגדר היטב, הכולל את קוד הפקודה (האופרטור), ולעיתים הנתונים שעליהם פועלת פקודה זו ("אופרנדים").

אוסף כל פקודות המכונה של מעבד מסוים הוא סט פקודות שלו. כתיבתן של פקודות מכונה נעשית באופן ישיר למדי באמצעות שפת סף, ובאופן עקיף באמצעות שפה עילית, שהמהדר מתרגם אותה לפקודות מכונה.

סט הפקודות הנפוץ ביותר כיום במעבדים של מחשבים אישיים הוא x86. ניתן להשתמש ולתכנת בסט פקודות זה בעיקר תוך שימוש בשפת תכנות שנקראת שפת סף. כיום ממעטים להשתמש בשפת סף, ורוב התכנות נעשה תוך שימוש בשפות עיליות (כמו למשל C++) כאשר מהדרים (קומפיילרים) מתרגמים את הקוד לשפת מכונה, שימוש במפרשים (כמו המפרשים של פייתון, Perl, או PHP), או שימוש ב"מכונה וירטואלית" כמו ב-Java וסביבת NET.. למרות זאת, לפעמים מתכנת יעדיף לכתוב קוד בשפת סף, בעיקר כדי לשלוט על תכונות של המעבד שאינן כלליות ואינן ניתנות לשליטה בשפה עלית. בדרך כלל גרעין מערכת הפעלה מכיל קטעים מצומצמים בשפת סף.

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ דוגמאות לפקודות כאלו הן "חסום פסיקות" (cli), פקודות השולטות על מוד הגישה לזיכרון, פקודות המעבירות את המעבד ממצב של "Big Endian" ל-"Little Endian" (סדר בתים) ולהיפך וכדומה
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0