סידורו של שבת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הספר

סידורו של שבת הוא ספר חסידות העוסק בעניין קדושת השבת בדרך פרד"ס. את הספר כתב רבי חיים טירר מצ'רנוביץ. בנוסף צירף ר' חיים לספר גם מעט שו"ת בהלכה.

הספר הודפס לראשונה במוהילב, עיר בה כיהן המחבר כרב, בשנת תקע"ג. זה הספר הראשון של ר' חיים שהודפס והיחיד שהודפס בחייו. מאז נדפס הספר עוד פעמים רבות.

בהקדמת הספר כותב המחבר:

כל השומע לעצתי הנה זאת המנוחה להתנהג בסידורו של שבת בדרישה וחקירה כמבואר בחיבור הלז ירוץ אל המערכה. ואז יהיה לבם נכון ובטוח בה' שיעמוד להם זכות השבת בגודל אורו שיופיע עליהם ותתענג בדשן נפשם להניח ברכה.

מבנה הספר

הספר מחולק לשני חלקים. בכל חלק הקדמה ותשעה פרקים. בחלק הראשון כל פרק מכונה 'שורש' והוא מחולק לענפים ועלים (לדוגמה, בשורש השני יש שני ענפים ובהם 15 ו-13 עלים). בחלק השני רמת החלוקה היא 'דרוש' - 'פרק' - 'מאמר'. לכל שורש או דרוש יש שם שראשי התיבות שלו הם "שבת" (הדרוש התשיעי, למשל, הוא שלוה בארץ תהיה).

החלק הראשון מסודר לפי סדר יום השבת כשהשורש הראשון עוסק בתוספת שבת, הבא אחריו בנרות שבת, והאחרון בסעודה שלישית.

בספר מגיב המחבר לבעל נודע ביהודה שפקפק על אמירת הלשם יחוד. המחבר טוען כי ל"לשם יחוד" יש מקורות נאמנים – מספר הזוהר ומכתבי האר"י ואין לבטל אותו בשום פנים.

כמו כן מופיעים בהקדמת הספר תשובות הלכתיות בעניני עגונות.

שבחים על הספר

כבר בשנים הראשונות לאחר צאת הספר, הוא התפרסם והתקבל מאוד[דרוש מקור].

רבי מרדכי מקרמניץ כותב בהסכמה לספר "שער התפילה": "וכבר יצא לו מוניטין בספרו ספר סידורו של שבת כרך הנורא אור פני מלך חיים, כל הוגה בו שפתים ישק מנופת צוף ומטעמי החיים".

רבי יהושע מאוסטרובא אמר על הספר: "לשונו הקדוש של רבינו מפתה כל יהודי ויהודי לעבודת השי"ת" [1]

קישורים חיצוניים

P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0

  1. ^ הרב שלום חיים פרוש, אור יקרות, חלק ב, עמוד קעה