סמל גיברלטר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל גיברלטר
Coat of arms of Gibraltar1.svg
גרסאות
Coat of Arms of the Government of Gibraltar.svg
סמל ממשלת גיברלטר
פרטים
תאריך אימוץ 10 ביולי 1502
התקנים
מגן שליש עליון:שלוש רבעי השטח לבן, טירה אדומה בעלת שלושה צריחים, שליש תחתון: אדום, מפתח זהב
מוטו לטינית: Montis Insignia Calpe

סמל גיברלטר הוא שלט אצולה שהוענק לגיברלטר לראשונה עם הרשאה מלכותית בטולדו, ב-10 ביולי 1502, על ידי איזבלה הראשונה, מלכת קסטיליה בתקופת השלטון הספרדי על גיברלטר. שלט האצולה מורכב ממגן ותיאור של מבצר בעל שלושה מגדלים אדומים מעל מפתח מזהב התלוי מהפתח הקדמי של המבצר.

עיצובו של הסמל

שלט האצולה מתואר בהרשאה המלכותית של המלכה איזבלה הראשונה כך[1]:

מגן אשר על שני שלישיו העליונים להיות תחום לבן; בתחום הנ"ל נמצא מבצר אדום; מתחת למבצר הנ"ל, בשליש האחר של המגן, המוכרח להיות תחום אדום כאשר מוכרחת להיות רצועה לבנה בין המבצר והתחום האדום הנ"ל; שם יהיה מפתח מזהב שעליו להיות תלוי בשרשרת למבצר הנ"ל...

הרישום המקורי של שלט האצולה שהוענק על ידי איזבלה הראשונה

הסמל הוא שלט אצולה הכולל מגן הצבוע בשני השלישים העליונים בלבן (ארז'ן) ובתוכו מתוארת טירה אדומה בת שלושה מגדלים. השליש התחתון צבוע אדום (גולס) ובמרכזו תלוי מפתח בצבע זהב (אור) אשר תלוי ממרכז הטירה.

שלט האצולה של גיברלטר יונק את שורשיו מההרלדיקה של ממלכת קסטיליה, הממלכה הגדולה והחשובה ביותר בספרד של ימי הביניים, בה הייתה המלכה איזבלה הראשונה. בפתיחה להרשאה המלכותית לשלט האצולה של גיברלטר נאמר כך[1]:

ואנחנו, בהערכה נכונה, ובהכרה כי העיר הנ"ל היא מאד חזקה ועל ידי מיקומה היא המפתח בין ממלכותינו לימים המזרחיים והמערביים [הים התיכון והאוקיינוס האטלנטי] והזקיף והמגן של המיצר של הימים הנ"ל, אשר אין ספינות של אחד מהעמים היושבים בימים הללו יכולות לעבור ללא בקשת רשות.

הרעיון שגיברלטר היא המפתח לספרד או לים התיכון מקורו עוד לפני הכיבוש הספרדי. על ממשיכיו של המפקד המוסלמי ברברי טאריק בן זיאד, שפלש לספרד דרך גיברלטר בשנת 711, נאמר שהם אימצו את הסמל של המפתח בעת שהתיישבו בגרנדה[2].

השימוש כיום

שלט האצולה של ממשלת גיברלטר משולב מסמל הממלכה המאוחדת ושלט האצולה של גיברלטר עצמה.

כיום, שלט האצולה הרשמי הנמצא בשימוש אצל ממשלת גיברלטר מורכב משלט האצולה המקורי בתוספת מוטו:Montis Insignia Calpe, שמשמעותו "הסמל של הר הצוק" (Mons Calpe היה השם הלטיני של צוק גיברלטר בפי הרומאים) שניתן על ידי המכללה להרלדיקה[3] בשנת 1836 במטרה להנציח את המצור הגדול על גיברלטר שהתרחש בשנים 1779-1783[4]. זהו שלט האצולה העתיק ביותר הנמצא כיום בשימוש בטריטוריות הבריטיות שמעבר לים, והיחיד במינו בשל העובדה שזהו הסמל המגן היחיד שמקורו בתקופה שלפני שלטונה של בריטניה הקולוניאלית במקום.

הסמל שונה מהחותם הרשמי של גיברלטר המכיל את צוק גיברלטר ולפניו ספינה שטה. לא ידוע מתי נוצר החותם הרישמי. החל משנת 1982 שימש הסמל גם כדגל גיברלטר וכן כדגל מושל גיברלטר. סמל ממשלת גיברלטר זהה לסמל הממלכה המאוחדת עם סמל גיברלטר בתחתיתו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סמל גיברלטר בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 ויליאם ג'קסון (1990), "The Rock of the Gibraltarians. A History of Gibraltar", מהדורה שנייה. גרנדון, נורת'האמפטונשייר, הממלכה המאוחדת. עמ' 72
  2. ^ אלכסנדר סליזל מקנזי (1829), "A Year in Spain", עמ' 332
  3. ^ Discover Pocket Guide to Gibraltar עמ' 68
  4. ^ לן סאמנר, "British Colours & Standards 1747-1881 (2): Infantry", הוצאת אוספריי, 2001, עמ' 9