סמפור (מדעי המחשב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

במדעי המחשב, סמפוריוונית עתיקה: (σῆμα (sêma - סימן, ‏ (φωρος (phoros - נושא; באנגלית: Semaphore; לפי האקדמיה ללשון העברית אַתָּת[1]) הוא מנגנון לסנכרון מספר תהליכים הפועלים במחשב במקביל, ומטרתו לפתור את בעיית המניעה ההדדית (Mutual exclusion).

הסמפור הוא למעשה הרחבה של מנגנון המנעול, והוא יכול לקבל ערכים שלמים אי שליליים. סמפור בינארי פועל למעשה כמו מנעול.

מנגנון הסמפור הומצא על ידי מדען המחשב ההולנדי, אדסחר דייקסטרה, באמצע שנות ה-60, והוא נמצא בשימוש נרחב במערכות הפעלה רבות.

תיאור הבעיה ופתרונה באמצעות לולאה

כאשר קיימים מספר תהליכים אשר חולקים ביניהם משאבים משותפים (למשל, תא זיכרון או קובץ) יכולה להיווצר בעיית אמינות של המידע כאשר שני התהליכים ניגשים למשאב משותף ומשנים את תוכנו ללא סדר.

פתרון של הבעיה נעשה על ידי הגדרת "קטע קריטי", אשר כל אחד מן התהליכים יוכל להיכנס אליו או לצאת ממנו רק לאחר ביצוע מספר פעולות, שמטרתן להבטיח כי בכל נקודת זמן רק תהליך אחד נמצא בתוך קטע הקוד הקריטי שלו.

פתרונות לבעיה יכללו תמיד המתנה עד אשר תנאי כלשהו יתקיים, כתנאי לכניסת התהליך לקטע הקריטי (עד אשר תנאי כלשהו יתקיים, אל תבצע פעולה). מימוש המתנה כזו יעשה על ידי לולאת while. הבעיה בפתרון זה היא שההמתנה בתוך הלולאה דורשת זמן מעבד. בנוסף לכך, קיימת סכנה כי בעת ביצוע קטע הקוד לכניסה לקטע הקריטי, אשר מורכב ממספר פקודות (או מפקודה אחת אשר מורכבת ממספר פקודות מכונה), "יחטף" המעבד מהתהליך וכך עלול לקרות מצב בו המשך ביצוע התוכנית מסתמך על נתונים לא מעודכנים.

אחד הפתרונות שהוצעו לבעיה היה הוספת רכיב חומרה אשר מבצע סדרת פקודות בצורה אטומית, אשר לא מאפשרת למערכת ההפעלה (או למתזמן) לקטוע את ביצוע סדרת הפקודות. אולם פתרון זה לא מנע את בזבוז משאבי המעבד בהמתנה לקיום התנאי לכניסה לקטע הקריטי.

פתרון הבעיה באמצעות סמפור

כיום נהוג לפתור בעיה זו על ידי שימוש בסמפור: מעין דגל (flag) אשר כדי לשנות את ערכו התהליך נדרש לבקש זאת ממערכת ההפעלה. במידה והדגל כבר "נתפס" על ידי תהליך אחר, מערכת ההפעלה תעביר את התהליך ל"מצב שינה", ו"תעיר" אותו על ידי משלוח פסיקה ברגע שהדגל "משוחרר" על ידי התהליך שתפס אותו.

בצורה זו מתאפשר סנכרון ללא בזבוז זמן מעבד, וכן מובטח לנו כי מערכת ההפעלה מפקחת על מצב הדגל ושינוי של ערכו מבוצע בצורה אטומית (לא ניתן לחטוף לתהליך את המעבד בזמן שינוי ערך הדגל).

אופן פעולת הסמפור

הסמפור הוא משתנה היכול לקבל ערכים שלמים לא שליליים (במקרה של סמפור בינארי הוא יכול לקבל שני ערכים בלבד, 0 ו-1).

על הסמפור מוגדרות שתי פעולות אטומיות:

  1. אם ערך הסמפור גדול מ-0 הקטן אותו ב-1 והמשך, אחרת המתן עד שיהיה גדול מ-0, ואז הקטן אותו ב-1 והמשך.
  2. הגדל את ערך הסמפור ב-1.

דוגמה לשימוש בסמפור בינארי על מנת לפתור את בעיית המניעה ההדדית כאשר קיימים שני תהליכים החולקים משאב משותף. הסמפור יאותחל ל-1. לפני כניסה של כל תהליך לקטע הקריטי תתבצע הפעולה הראשונה, וביציאה ממנו הפעולה השנייה.

ראו גם

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

  1. ^ המונח אתת כלול בפרק "שפות תכנות" (במילון למונחי טכנולוגיית המידע) שאושר במליאת האקדמיה ללשון העברית ב-11.5.2015.