ססתיקיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןססתיקיים
Case moth02.jpg
זחל עם "תיק"
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: חרקים
סדרה: פרפראים
משפחה: ססתיקיים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Psychidae

הסַסְתִיקִיִּים (שם מדעי: Psychidae) הם משפחה של עשים מסדרת הפרפראים, מהקטנות בסדרה זאת עם כ-1,350 מינים בלבד שתוארו בעולם. שבעה מינים ידועים בישראל. שמם בא ממנהג הזחלים לבנות לעצמם כעין תיק מיד עם בקיעתם, על ידי הדבקה באמצעות משי של חומרים מהסביבה כגון חלקי צמחים, גרגרי אדמה או חזזיות.

תיאור

זחלי הססתיקיים בולטים מאד בעת תנועתם עם התיק שבנו מיד לאחר הבקיעה. הם נושאים את התיק לכל מקום, ומתכנסים לתוכו כשהם מאויימים. לכל מין צורת תיק אופיינית המקלה את זיהויו. העש הבוגר אינו בולט, ולמשפחה דו-צורתיות זוויגית קיצונית: לנקבה הבוגרת כנפיים ולעיתים גם רגליים וגפי פה חסרות או שרידיות, דבר המקשה על זיהויין. לזכר הבוגר, לעומת זאת, כנפיים מפותחות ומחושים מנוצים, אך גם להם גפי פה לא מפותחים המונעים מהם תזונה, ולכן גם הם וגם הנקבות מתים זמן קצר לאחר ההזדווגות.

כאשר מגיע זמן ההתגלמות מדביק הזחל את התיק לאבן או ענף ומתגלם בתוכו. במרבית המינים אין הנקבה הבוגרת יוצאת מהתיק. הזכר הבוגר יוצא מהגולם ומהתיק, מוצא נקבה בעזרת ריחה, והם מזדווגים כאשר הוא מחדיר אל התיק שלה את בטנו. במינים אלה מטילה הנקבה את הביצים בתוך התיק.

ססתיקיים בישראל

ידועים שבעה מיני ססתיקיים בישראל. הנפוצים בהם:

לקריאה נוספת

  • עזריה אלון (עורך), אנציקלופדית "החי והצומח של ארץ ישראל", משרד הביטחון - ההוצאה לאור, החברה להגנת הטבע, 1989; כרך 3 - חרקים, הערך "משפחת הססתיקיים", עמ' 260

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ססתיקיים בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0