סקסוניה התחתונה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Niedersachsen
מדינה גרמניהגרמניה גרמניה
בירת המדינה הנובר
שטח 47,624 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 7,977,000 (2007)

סקסוניה התחתונה או סקסוניה תחתיתגרמנית: Niedersachsen, "נידרזאקסן") היא אחת מ-16 המדינות המהוות את גרמניה. זוהי המדינה השנייה בשטחה בגרמניה (47,618 קמ"ר, יותר מפעמיים שטחה של ישראל); במספר תושביה, 8 מיליון, נמצאת המדינה במקום הרביעי בגרמניה.

בירת המדינה והעיר הגדולה בה היא הנובר, העיר ה-12 בגודלה בגרמניה. ערים חשובות נוספות במדינה הן בּרַאוּנְשְוַוייג (Braunschweig), אוסנבריק (Osnabrück), אולדנבורג (Oldenburg), וולפסבורג (Wolfsburg, בה נמצא המפעל הראשי של חברת פולקסווגן) וגטינגן (Göttingen, בה נמצאת אחת האוניברסיטאות העתיקות והידועות בגרמניה – אוניברסיטת גטינגן).

המדינה משתרעת ממרכז גרמניה ועד לגבולה המערבי של גרמניה עם הולנד. זוהי אחת מארבע המדינות היחידות בגרמניה השוכנות לחוף ים (הים הצפוני), והמדינה הגרמנית הגובלת במספר הרב ביותר של מדינות פדרליות גרמניות אחרות - 9 במספר, אחת מהן, ברמן, שוכנת בתוכה כמובלעת.

פוליטיקה וכלכלה

ראש ממשלת סקסוניה התחתונה (נכון ל-2015) הוא שטפן וייל מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה (SPD). עד יולי 2010 שימש בתפקיד כריסטיאן וולף (Christian Wulff), שפרש מתפקידו לאחר שנתמנה לנשיא גרמניה. עם בחירתו של וולף לתפקיד ב-2003 באו לסיומן 13 שנות שלטון המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD). בשנת 1990 נבחר גרהרד שרדר לראש ממשלת סקסוניה התחתונה ושימש בתפקיד במשך 8 שנים, עד לבחירתו לתפקיד קאנצלר גרמניה.

המיתון שפקד את גרמניה בראשית המאה ה-21, פגע בסקסוניה התחתונה בצורה קלה יחסית. האבטלה במדינה נמוכה מעט מהממוצע בגרמניה, ובניגוד לרוב אזורי גרמניה, בהם האוכלוסייה מתכווצת ללא הרף, בסקסוניה התחתונה מספר התושבים דווקא גדל.

במדינה אתרי תיירות רבים; בראשם ניצבת הבירה הנובר, בה מבנים מפוארים רבים. חוף הים הצפוני ואיי פריזיה המזרחית (מהאיים היחידים של גרמניה) מהווים אתר נופש לגרמנים ולהולנדים רבים, במיוחד בקיץ. הרי הארץ (Harz) מהווים את רכס ההרים הצפוני ביותר בגרמניה, וגם אותם פוקדים גרמנים והולנדים רבים, רובם תושבי המישורים השטוחים המהווים את הנוף העיקרי באזור.

חובבי רכבות יגלו עניין מיוחד בסקסוניה התחתונה: תחנת הרכבת הראשונה שנבנתה בגרמניה (בשנת 1840) שוכנת בעיר פיננבורג (Vienenburg). בנוסף, ביישוב מאשן (Maschen) שהוא חלק של מועצה מקומית סיווטאל, הנמצאת על הגבול עם המבורג, נבנתה ב-1977 תחנת רכבות המשא הגדולה בכל אירופה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סקסוניה התחתונה בוויקישיתוף