מובלעת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המובלעת היא מובלעת-חוץ (Exclave) של מדינת האם א' וגם מובלעת-מוכלת (Enclave) בתוך המדינה הזרה ב'.
המובלעת היא מובלעת-חוץ (Exclave) של מדינת האם ג' אך אינה מובלעת-מוכלת (Enclave) בתוך המדינות הזרות א' או ב'.

מובלעת הוא מונח בגאוגרפיה פוליטית לציון טריטוריה העונה על אחת ההגדרות שלהלן או על שתיהן:

הגדרה

באנגלית נקרא מצב זה Enclave, דהיינו "מובלעת בתוך...[הטריטוריה המכילה]".
דוגמאות: לייביה היא מובלעת ספרדית בתוך שטח צרפת; המדינה הריבונית לסוטו היא מובלעת בתוך דרום אפריקה.
  • טריטוריה השייכת לישות מדינית כלשהי אך מופרדת ממנה באמצעות ישות מדינית אחרת (בשטחה היבשתי או במים הטריטוריאליים שלה) או באמצעות מים בינלאומיים.
באנגלית נקרא מצב זה Exclave, דהיינו "מובלעת חוץ של...[טריטוריית האם]".
לדוגמה: אלסקה היא מובלעת של ארצות הברית.

בעברית אין מונחים נפרדים לשתי ההגדרות השונות, והמונח "מובלעת" משמש לרוב כדי לתאר טריטוריה העונה על שתי ההגדרות גם יחד (כמו במקרה של לייביה), ולעיתים רק על ההגדרה הראשונה (כמו במקרה של לסוטו). טריטוריות העונות על ההגדרה השנייה בלבד מכונות אף הן "מובלעת", אף שאינן תואמות במדויק את משמעותו המילולית של המונח.

המונח "מובלעת" (בפרט Enclave ו-Exclave) אינו משמש רק לתיאור טריטוריות השייכות לשתי מדינות ריבוניות זרות, אלא גם לתיאור שטחי רשויות מקומיות ומחוזות בתוך מדינה או פדרציה יחידה. לדוגמה: באיטליה, חלק מן הרשות המקומית צ'יטה די קאסטלו, המשתייכת למחוז אומבריה, הוא מובלעת (Enclave ו-Exclave) המוקפת במחוז השכן מארקה. רפובליקת אדיגיה היא מובלעת בתוך מחוז קרסנודאר ברוסיה

אי יכול להיות מובלעת השייכת לטריטוריית-אם (Exclave). כדי שאי יחשב כמובלעת מוכלת (Enclave), עליו להימצא בתוך מים טריטוריאליים של ישות מדינית אחרת. כך למשל, אי החירות הוא מובלעת של מדינת ניו יורק בתוך מדינת ניו ג'רזי (Exclave וגם Enclave), והאי ראוניון הוא מובלעת השייכת לצרפת (Exclave).

הגדרה מצמצמת למובלעת

קיימת הגדרה מחמירה ומצמצמת יותר למובלעת, אשר מתעלמת ממים פנימיים או טריטוריאליים, ומתייחסת אך ורק לגאוגרפיה היבשתית. על פי הגדרה זאת, טריטוריה נחשבת למובלעת מוכלת (Enclave) רק בתנאי שהיא מוקפת כולה ביבשה המצויה בריבונות זרה, ונחשבת למובלעת חוץ (Exclave) רק בתנאי שבינה לבין מדינת האם חוצצת יבשה בריבונות זרה. על פי הגדרה זאת, איים כלל אינם יכולים להיחשב כמובלעות. כך, למשל, אלסקה תיחשב כמובלעת חוץ (Exclave) של ארצות הברית, ואילו הוואי לא תיחשב כלל כמובלעת. המובלעות שיתוארו להלן מוגדרות על פי ההגדרה המרחיבה המופיעה בפסקת הפתיחה.

מובלעות בעולם

המוכלות במדינה זרה יחידה (Enclave) וגם שייכות למדינת אם (Exclave)

בית קפה בבארלה-נוסאו. הסימון B מציין את שטח בלגיה ו-NL את שטח הולנד.
  • העיר לייביה - מובלעת ספרדית בתוך צרפת.
  • העיר קמפיונה ד'איטליה (Campione d'Italia) - מובלעת השייכת לפרובינציה של קומו במחוז לומברדיה שבאיטליה ונמצאת בשטח קנטון טיצ'ינו שבשווייץ. העיר מופרדת מגבול איטליה על ידי אגם לוגאנו ויבשה, המהווים טריטוריה שווייצרית.
  • הטריטוריה מדחה (Madha) - מובלעת השייכת לסולטנות עומאן אך מובלעת באמירות שארג'ה המשתייכת לאיחוד האמירויות הערביות.
  • הרשויות המקומיות בארלה-הרטוג (Baarle-Hertog) ובארלה-נוסאו (Baarle-Nassau): בארלה-הרטוג הבלגית מורכבת מ-26 חלקות קרקע נפרדות, מהן 22 המהוות מובלעות בשטח בארלה-נוסאו ההולנדית. מנגד, 2 מובלעות מתוך ה-22 של בארלה-הרטוג מכילות 7 מובלעות השייכות לבארלה-נוסאו, כלומר נוצר מצב של מובלעת בתוך מובלעת (מעבר לכך, ישנן מובלעות של שתי רשויות אלה בשטחים אחרים של המדינות ובסמוך לגבולן המשותף).
  • מחוז אוקוסי-אומנו - מחוז של מזרח טימור הממוקם בחלקו האינדונזי של האי. במבט שטחי, נראה שאואקוסי הוא רק מובלעת חוץ (Exclave) של מזרח טימור, מכיוון שהוא שוכן לחוף ים. אלא שהים הוא ים סאבו (Savu Sea) המהווה מים פנימיים של אינדונזיה, ולפיכך אואקוסי מוכל כולו בתוך אינדונזיה (Enclave).

המוכלות במדינה זרה יחידה (Enclave) ואינן שייכות למדינת אם (לא Exclave)

הערה: כל המובלעות שלעיל הן גם מדינות ללא מוצא לים, אך ההגדרה אינה תקפה בכיוון ההפוך: מדינה ללא מוצא לים המוקפת ביותר מישות מדינית זרה אחת, אינה נחשבת למובלעת-מוכלת (Enclave).

השייכות למדינת אם (Exclave) ואינן מוכלות בתוך מדינה זרה יחידה (לא Enclave)

מעשית אך לא לפי ההגדרה הרשמית (Pene-enclaves/exclaves)

  • מחוז טמבורונג - מחוז של ברוניי המופרד ממנה על ידי מים טריטוריאליים, ולכן אינו מהווה מובלעת על פי ההגדרה הרשמית (לו המים היו בינלאומיים, טמבורונג היה נחשב רשמית כמובלעת). מבחינת יבשתית מופרד טמבורונג מברוניי על ידי מלזיה.
  • נגורנו קרבאך - מובלעת בשטח הגאוגרפי של אזרבייג'ן, רוב תושביה הם ארמנים נוצרים, הכריזה באופן חד-צדדי על עצמאות כ"רפובליקה של נגורנו קרבאך", לאחר קרבות קשים. אין הכרה רשמית בה, האזור נמצא בשליטת הצבא הארמני.

ראו גם

קישורים חיצוניים