עוזי וישנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עוזי וישנה
Wiknic144 ST 07.JPG
מקום מגורים ישראל

עוזי וישנה (נולד ב-19 בינואר 1972) הוא מתמטיקאי ישראלי, המכהן כפרופסור מן המניין במחלקה למתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן. מכהן כדיקן הפקולטה למדעים מדויקים באוניברסיטת בר-אילן מאז אוקטובר 2021.

ביוגרפיה

נולד ב-1972 לזאב ועדה וישנה. בשנת 1990 התגייס לעתודה האקדמית, במסגרתה למד לתואר ראשון במתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן. שירת עד שנת 2000 בתפקידים טכנולוגיים בחיל הקשר.

בשנת 1994 קיבל תואר שני במתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן, על עבודה שכותרתה "מכפלות משולבות דיהדרליות". בשנת 2000 קיבל תואר דוקטור באוניברסיטת בר-אילן, על עבודה שכותרתה "אלגברות פשוטות מרכזיות", שנעשתה בהנחיית פרופ' אליעזר רואן.

שימש במשרות פוסט-דוקטורט באוניברסיטה העברית בשנים 2000–2001 ובאוניברסיטת ייל בתור עמית פולברייט בשנים 2001–2003. כן שימש כעמית מחקר במכון למחקר מתקדם באוניברסיטת פרינסטון ב-2005–2006.

בשנת 2003 הצטרף לסגל המחלקה למתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן, ומונה לפרופסור חבר בשנת 2008. מונה לפרופסור מן המניין בשנת 2013. מאז שנת 2010, עומד בראש התוכנית האקדמית לנוער באוניברסיטת בר-אילן[1]. שימש כראש המחלקה למתמטיקה (2014–2017), וכנציג הסנאט בוועדת הקבע של האוניברסיטה. כיהן כמזכיר האיגוד הישראלי למתמטיקה[2] בין השנים 2011–2012.

וישנה הוא חתן פרס לויצקי באלגברה לשנת 2003[3]. וישנה פעיל בוויקיפדיה העברית, בעיקר בתחום המתמטיקה[4].

עבודתו המדעית

עיקר מחקרו עוסק באלגברה לא-קומוטטיבית ונקודות המפגש שלה עם תחומים שונים. תרומותיו הראשיות הן בתורת החוגים (ובמיוחד אלגברות פשוטות מרכזיות, אלגברות חילוק וחוגים עם זהויות פולינומיות), קומבינטוריקה, גאומטריה דיפרנציאלית, תבניות ריבועיות ואינווריאנטים שלהן, קוהומולוגיית גלואה וגאומטריה אלגברית. כמו כן פרסם מספר מאמרים בתורת החבורות, סטטיסטיקה, מדעי המחשב ואלגברה יישומית.

עם תוצאותיו החשובות ניתן למנות:

 • הבנייה המפורשת הראשונה של קומפלקסי רמנוג'אן (עם לובוצקי וסמואלס), שהם הכללות רב-ממדיות של גרפי רמנוג'אן, ומהווים אובייקטים קומבינטוריים בעלי משמעויות ושימושים מרחיקי לכת, אף במתמטיקה יישומית (למשל, בבניית קודים אופטימליים).
 • הוכחת קיומם של שריגים אריתמטיים בחבורה הפרויקטיבית הליניארית מדרגה 3 ומעלה (מעל הממשיים והמרוכבים) המשרים יריעות איזוספקטרליות שאין להן מידה משותפת (עם לובוצקי וסמואלס). תוצאה זו, העומדת בניגוד למתרחש בדרגה 2, הושגה באמצעות ניתוח אלגברות חילוק שונות החולקות את אותן נקודות הסתעפות.
 • בניית גרפי קיילי איזוספקטרליים אך לא איזומורפיים של חבורות פשוטות סופיות (עם לובוצקי וסמואלס).
 • הוכחת חסם אופטימלי, לוגריתמי בגנוס, על הסיסטולים של משטחי הורוויץ. חסם זה, המכליל תוצאות קודמות של סרנק, בוּסר ואחרים, הושג באמצעות ניתוח סדרים מתאימים באלגברות קווטרניונים (ביחד עם מיכאל כץ ומלכה שפס).
 • אקספוזיציה מלאה של פתרון בעיית שפכט על קיומו של בסיס סופי לאידיאל הזהויות של אלגברה עם זהויות פולינומיות שהיא נוצרת סופית מעל חוג נותרי (שהוכח על ידי קאנל-בלוב), ביחד עם קאנל-בלוב ורואן.
 • משפטי מבנה ודוגמות נגדיות בתיאוריה של אלגברות חילוק מרכזיות ובפרט במכפלות משולבות (ובין היתר, פתרון בעיית רוקט על ציקליות של אלגברות עם איברים מרכזיים, ביחד עם מצרי ורואן).
 • חישוב החבורות היסודיות של כיסויי גלואה של יריעות אלגבריות שונות, ושל משלימים של עקומים המונחים במשטחים אלגבריים שונים (בסדרת עבודות משותפות עם עמרם, טייכר, לורנס ואחרים).
 • בניות שונות של אלגברות מונומיאליות מגידול פולינומי, ובפרט הבנייה הראשונה של אלגברות פרימיטיביות מממד גלפנד-קירילוב שרירותי מעל שדות כלליים.

חיים אישיים

עוזי וישנה נשוי לפסיכיאטרית ד"ר טלי וישנה ולהם ארבעה ילדים. מתגורר בגבעת שמואל. פרופ' שחר ליפשיץ הוא גיסו.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עוזי וישנה בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ בלי לחץ: כך תצליחו בבגרות במתמטיקה, באתר ישראל היום, 20 במאי 2013
  דפנה ברמלי, ‏מתלבטים אם לשלוח את התיכוניסט לאקדמיה? תקראו את זה, באתר גלובס, 12 ביולי 2014
 2. ^ הנהלות האיגוד בעבר, באתר האיגוד הישראלי למתמטיקה
 3. ^ חתני הפרס באתר פרס לויצקי
 4. ^ נעמי דרום, האיש הקטן שבאנציקלופדיה, באתר הארץ, 16 ביולי 2008
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0