עופות ימיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף עוף מים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןעופות ימיים
Galapagos Penguin Swimming.jpg

Brown pelicans feeding reesman odfw (15432624068).jpg

מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
תת־מחלקה: עופות בתראים
סדרות

ראו בערך.

עופות ימיים הם קבוצה פוליפילטית גדולה של עופות מים החיים בקרבת מים מלוחים כמו בים ובאוקיינוס. עופות אלה שייכים למספר סדרות ומשפחות, שלא תמיד קשורים ביניהם. עופות נוספים אינם נחשבים לעופות ימיים (או בכלל לעופות מים), אך ניזונים מחיות ימיות כמו דגים וסרטנים מתוך הים, למשל שלדגים, שלכים ועיטמים.

העופות הימיים הראשונים התפתחו בתקופת הקרטיקון, ואילו משפחות עופות ימיים מודרניות החלו להופיע בתקופת הפלאוגן.

חלק מהעופות הימיים מבלים את רוב זמנם במים ממש, חלק בתעופה מעליו וחלק לחופיו, ויש אף עופות ימיים שבזמנים שונים במהלך השנה לא חיים בקרבת הים כלל. על פי רוב, נוצותיהן משוחות בחומר שומני כדי שהמים לא יספגו בתוכן וימנעו מהם לעוף באוויר. לחלק מהעופות הימיים קרומי שחייה בין אצבעות הרגליים (בעיקר בקרב המינים שחיים בים עצמו) אך חלק נטולי קרומים כאלה.

ככלל, עופות ימיים חיים זמן רב יותר, מתרבים בגיל מאוחר יותר ומולידים פחות צאצאים מאשר רוב העופות היבשתיים, אך הם משקיעים זמן רב ואנרגיה רבה בטיפול בצאצאים. רוב מיני העופות הימיים מקננים במושבות שגודלן משתנה בין כמה עשרות פרטים למיליונים. הם נוהגים לנדוד מדי שנה ושנה, ובמהלך נדידה זו הם חוצים לעיתים קרובות את קו המשווה ובמקרים מסוימים אף מקיפים את כדור הארץ. עופות ימיים ניזונים בעיקר מדגים אותם הם צדים הן על פני המים והן מתחת להם ויש מהם שמטיבים לצלול.

למרות שהמינים השונים של העופות הימיים שונים מאד זה מזה בהתנהגותם, באורח חייהן, באנטומיה ובמראה שלהם, יש לעופות הימיים תכונות דומות, דוגמת מקור ארוך או מותאם לסוג טרף מסוים וטכניקות ציד דומות.

לעופות הימיים ולאדם היסטוריה עשירה יחדיו: האדם צד את בשרם של עופות ימיים מסוימים למאכל וניצל את הגואנו שלהם, חלק מהם אומנו בידי האדם לסייע בדיג וחלק הובילו מלחים אל היבשה. כיום, מיני עופות ימיים רבים מאויימים כתוצאה מפעולות האדם ומתקיימים מאמצים לשימורם.

סדרות

ישנם עופות מים נוספים השוחים או מגיעים לפעמים לים אך לא כדרך חיים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עופות ימיים בוויקישיתוף