שלדגיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "שלדג" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו שלדג (פירושונים).
קריאת טבלת מיוןשלדגיים
Stork-billed Kingfisher (Pelargopsis capensis) (21449693520).jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: כחלאים
משפחה: שלדגיים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Alcedinidae
תחום תפוצה
Kingfisher range.png

שלדגיים (שם מדעי: Alcedinidae) היא משפחת עופות מסדרת הכחלאים הכוללת 3 תת-משפחות:

במשפחה 17 סוגים, ו-93 מינים.

מקור שמם המדעי של השלדגיים, Alcedinidae, הוא במיתולוגיה היוונית. מקור שמם בשפה העברית הוא במינים אחדים במשפחה אשר מזונם העיקרי מתבסס על דגים אותם הם שולים באמצעות צלילה במים (של-דג). עוף בשם זה נזכר בתורה ברשימת העופות הטמאים.

מאפיינים

תפוצתם של השלדגיים היא כלל-עולמית (פרט לקטבים), והם שוכנים בקרבת יערות ומקורות מים. מרבית המינים הם טרופיים וסובטרופיים וישנם מינים אחדים שהתאקלמו באזורים קרים (כגון אלסקה וסקנדינביה); מינים אלו נודדים בחורף לאזורים החמים.

אורך מיני המשפחה נע בין 12 ל-30 סנטימטרים. רובם קצרי גוף ובעלי נוצות מבריקות בגווני כחול, ירוק, אדום, חום ושחור-לבן, כאשר הזכר זהה לנקבה במראהו החיצוני. ראשיהם גדולים, מקורם מחודד וצבעוני על-פי רוב, קולותיהם צורמניים ורגליהם חלשות ומותאמות לאחיזה בלבד ולא להליכה. אחד המינים הגדולים ביותר הוא הקוקבורה האוסטרלי. מזונם של בני משפחת השלדגיים מורכב מחרקים, לטאות, דגים, נחשים ויונקים קטנים. יש מבני המשפחה הניזונים מדגים בלבד, אותם הם שולים בצלילה למים (ומכאן שמם).את מזונם הם אוכלים תוך כדי מעוף (במידה והטרף קטן), ואילו טרף גדול נחבט על ידי השלדג אל גוף זר (כגון סלע או עץ) על-מנת לשתקו.

השלדגיים מקננים במחילות בקרבת מים ובגזעי עצים חלולים. הנקבה מטילה כ-6 ביצים לבנות שצורתן כדורית. הדגירה על הביצים נמשכת בין 18 ל-25 ימים, כאשר שני בני הזוג משתתפים בדגירה ובטיפול בגוזלים לאחר הבקיעה. הגוזלים שוהים בקן כ-4 שבועות ולעיתים קרובות מתים במהלכם מתת-תזונה. ההורים מוסיפים לדאוג לתזונתם של הגוזלים גם לאחר יציאתם מן הקן.

השלדגיים בישראל

בישראל קיימים 3 מינים ממשפחת השלדגיים, כאשר כל מין משתייך לתת-משפחה אחרת:

גלריה

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0