שקנאים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןשנאים, ינאי לוי
שקנאים וקורמורנים
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חייםינאי השקנאי
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
תת־מחלקה: עופות בתראים
סדרה: שנאים ינאי בעל חיים ללא מוח
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Pelecaniformes
תחום תפוצה
Combined range of Pelecaniformes & Suliformes.png

שקנאים (שם מדעי: Pelecaniformes) היא סדרה של עופות מים החיים במים מתוקים ומלוחים.

מאפיינים

כל ארבע אצבעות השקנאים מחוברות על ידי קרום שחייה, דבר המבדיל אותם משאר העופות הימיים. רגליהם הקצרות והחזקות משמשות להם כמשוטים, הכנפיים והזנב שלהם ארוכים. עופות אלה הם שחיינים וצוללנים מצוינים, כמו כן, השקנאים מיטיבים לעוף. מקורם ארוך, כפוף בקצהו, או משונן, פתחי־ הנחיריים שלהם זעירים ולפעמים גם מאד מסוכנים, וכמעט שאינם נראים. קדמת העין ללא שערות, כמו כן, העור ברצפת הפה שלהם חלק, מתיח ומהווה שק המשמש לאיסוף דגים. השקנאים הם היחידים מכל עופות-המים שטרפם הוא כמעט אך ורק דגים, והם צדים את טרפם בשחייה או בצלילה. לרוב, הם שוכני מים מתוקים. מקננים במושבות, על-יד מים, חובשי-קן. התפתחותם ממושכת, הגוזלים בוקעים מהביצה ללא פרווה וניזונים על ידי הלעטה. השקנאים נפוצים בכל רחבי העולם.

הגדול במיני השקנאים הוא שקנאי מסולסל (Pelecanus crispus) שנחשב לעוף המעופף הכבד ביותר ושוקל עד 15 ק"ג. הקטנה ביותר היא אנפית גמדית (Ixobrychus minutus) ששוקלת 150 גרם.

מיון

ישנם מיונים המסווגים את המשפחות של המינים הימיים יותר (פריגטות, סולות, קורמורנים ונחשוניים) בסדרה נפרדת סולתאים (Suliformes). כמו כן ישנם מחלוקות על שיוכם של האנפות, המגלנים, המנעלנים והטגואניים בסדרה או בסדרת החסידאים. המשפחה פתוניים (Phaethontidae) ששייכת לסדרה עצמאית - פתונאים (Phaethontiformes) נחשבה בעבר כשייכת לסדרת השקנאים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שקנאים בוויקישיתוף


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0