עיט חורש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןעיט חורש
עיט חורש.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: דורסי יום
משפחה: נציים
תת־משפחה: עיטים
סוג: עיט
מין: עיט חורש
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Aquila pomarina
תחום תפוצה
Aquila pomarina distribution map.png
Clanga pomarina

עיט החורש (בעבר: עיט החורף; שם מדעי: Aquila pomarina) הוא עוף דורס גדול המשתייך למשפחת הנציים. זהו עיט בגודל בינוני. אורכו כ-60 סנטימטרים ומוטת כנפיו כ-150 סנטימטרים. משקלו - כשני קילוגרמים. צבע ראשו וכנפיו - חום בהיר; יתר נוצותיו - חומות כהות. ראשו ומקורו קטנים ביחס לעיטים אחרים. על חלקן העליון של הכנפיים מצוי בדרך כלל כתם לבן, וגם בבסיס הזנב נמצא כתם לבן שצורתו כצורת וי (V).

איור של עיט חורש

בעבר נחשב המין עיט הודי Aquila hastata לתת-מין של עיט החורש, אולם מחקרים מודרניים מתחילת המאה ה-21 מצאו כי הקשר ביניהם אינו כה הדוק, ולכן לפי המיונים החדשים מין זה הוא נפרד. מחקרים אלו התבססו על עדויות מורפולוגיות, התנהגותיות, אקולוגיות וגנטיות[1]. למעשה נמצא כי המין הקרוב ביותר לעיט החורש הוא עיט הצפרדעים (Aquila clanga)‏[2].

עיט החורש ניזון בעיקר מיונקים קטנים, מעופות קטנים יותר, מזוחלים ומפגרים. אזורי הקינון של עיט החורש הם במרכז אירופה ובמזרחה ודרומית מזרחית לטורקיה. העיט מקנן בעיקר ביערות ובחורשות, וזהו מקור שמו. הוא חורף באפריקה. הנקבה מטילה בין ביצה אחת לשלוש ביצים בקן הממוקם על עץ. שיעור ההצלחה של הצאצאים נמוך יחסית, כמו אצל יתר העיטים, וכך רק הגוזל הבכור, שהוא בדרך-כלל הגדול והחזק יותר, שורד. לעיתים הוא אף יאכל את אחיו הקטנים יותר. בזמן הנדידה בין מקומות המחיה שלו (אירופה ואפריקה), הפרטים עפים דרך ישראל. בשנת 1986 הייתה ירידה דרסטית בכמות עיטי החורש בעולם, ירידה זו מיוחסת לאסון צ'רנוביל שפגע באזורי דגירתם.

עיט חורש פורש כנפיים

מספר הפרטים של עיט החורש נע בין 80,000 ל-110,000. למרות שדווח על הצטמטמות באוכלוסייתו, נראה שהיא התאוששה בשנים האחרונות, ולא ניתן לקבוע מגמת גידול או הצטמטמות ברורה[3].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ S.J. Parry, W.S. Clark and V. Prakash, "on the taxonomic status of the Indian Spotted Eagle Aquila hastata", Ibis (2002), 144, 665–675.
  2. ^ Väli, Ülo (2006): Mitochondrial DNA sequences support species status for the Indian Spotted Eagle Aquila hastata, Bull. B.O.C. 126(3): 238-242.
  3. ^ Aquila pomarina, The IUCN Red List of Threatened Species.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0