עלי אסלאן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עלי אסלאן
תאריך לידה 1932
השתייכות הצבא הסורי
דרגה פריק (צבא סוריה) פריק
תפקידים צבאיים

מפקד הדיוויזיה החמישית
מפקד הקורפוס השני
סגן ראש המטה הכללי
ראש המטה הכללי
יועץ צבאי לנשיא

מלחמות וקרבות
עיטורים

מדליית השישה באוקטובר מדליית השישה באוקטובר

עלי אסלאןערבית: علي أصلان; נולד 1932) הוא קצין ופוליטיקאי סורי, אשר כיהן בין היתר בתור מפקד הדיוויזיה החמישית במהלך מלחמת יום הכיפורים וראש המטה הכללי של צבא סוריה בשנים 19982002.

קריירה צבאית

אסלאן נולד בשנת 1932 בלטקיה למשפחה ממוצא עלווית, בדומה למשפחת אל-אסד גם הם היו חלק משבט הקלבייה. בשנת 1956 התגייס אסלאן לצבא הסורי, הוא הוכשר באקדמיה הצבאית בחומס ואף המשיך את הכשרתו בברית המועצות. באוקטובר 1966 קיבל אסלאן פיקוד על החטיבה ה-8, בנובמבר 1970 הקריירה הצבאית שלו זינקה קדימה לאחר שתמך בהפיכה הצבאית שהביאה לעלייתו לשלטון של חאפז אל-אסד. הוא מונה למפקד הדיוויזיה הראשונה ולאחר מכן כיהן כקצין המבצעים במטה הכללי הסורי. במהלך מלחמת יום הכיפורים פיקד אסלאן על הדיוויזיה החמישית שהצליחה לפרוץ את מערך ההגנה הישראלי בדרום רמת הגולן, כשהוא מוביל אותה עד נפח במרכז הרמה ואזור אל-על בדרום.

בין השנים 19761979 עמד אלסלאן בראש הכוחות הצבאיים בלבנון, לאחר מכן קיבל את הפיקוד על הקורפוס השני וקודם לדרגת 'פריק' (רב-אלוף) ביולי 1984. החל משנת 1989 כיהן אסלאם כסגן ראש המטה הכללי וב-5 ביולי 1998 מונה לראש המטה הכללי כשהוא מחליף את קודמו בתפקיד חיכמת שיהאבי. בשנת 2000 לאחר מותו של הנשיא חאפז, אסלאן היה אחד מבין תשעת חברי האספה שניהלה את המדינה בתקופת המעבר, הוא גם הפך לחבר במפלגת הבעת' הסורית והיה מתומכיו של הנשיא החדש בשאר אל-אסד (בנו של חאפז). למרות זאת, בינואר 2002 הוא הוחלף בתפקיד ראש המטה הכללי כחלק מרענון שורות הצבא על ידי בשאר, כאשר חסן עלי טורקמאני קיבל את המשרה. אסלאן כיהן מספר שנים בתור היועץ הצבאי לנשיא ובשנת 2005 פרש ממפלגת הבעת', מהשירות הביטחוני ומהחיים הפוליטיים.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0