עמותת בת מלך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.


בת מלך
פעילות הגנה וסיוע לנשים הסובלות מאלימות במשפחה
תחום אלימות במשפחה
מדינה ישראלישראלישראל
משרד ראשי ירושלים
מטה הארגון ת.ד. 23023 ירושלים, 9123011
יושב ראש צילית יעקובסון[1]
מנכ"ל עו"ד נח קורמן[2]
מנהל פעילות עינת אנגלמן, סלעית גבע (מנהלות מקלט)[1]
תאריך הקמה 1995
פרסים והוקרה פרס בראשית למען העצמת נשים בישראל
אתר "בת מלך"

עמותת בת מלך שמה למטרה לסייע בכל דרך לנשים דתיות הסובלות מאלימות במשפחה, כדי להעניק אפשרות לכל אשה באשר היא, לממש את עצמה כאדם וכאשה ולא להיות מושפלת או מוגבלת בדרך כלשהי, פיזית, נפשית או כלכלית

פעילות העמותה

אחת מכל שבע נשים בישראל סובלת מאלימות במשפחה. אלימות כנגד נשים דתיות/חרדיות קיימת באופן דומה לזה של האוכלוסיה הכללית. מתוך 160,000 משפחות אורתודוקסיות בישראל, למרבית הנשים במגזר זה אין גישה לשירותי הרווחה ולארגוני זכויות.

נשים דתיות/חרדיות במערכות יחסים אלימות אינן נעזרות בשירותי הרווחה שזמינים עבורן ממספר סיבות:

 1. הן חוששות מהסטיגמה הקיימת במגזר הדתי/חרדי כלפי שירותי הרווחה.
 2. הן אינן סומכות על רשויות שאינן דתיות.  
 3. הקהילה הדתית באופן כללי אינה אוהדת מצבים בהם מישהו מהקהילה מחפש סיוע חיצוני עבור סוגיות משפחתיות.
 4. נשים רבות חוששות שמשפחתם תתפס באופן שלילי על ידי הקהילה, במידה והן יחשפו את ההתעללות של בעליהן בפומבי.  

עמותת בת מלך הוקמה כדי לתת מענה לבעיית האלימות במשפחה במגזר הדתי/חרדי. בת מלך מפעילה מקלטים להגנה על נשים (וילדיהן) הסובלות מאלימות פיזית, רגשית, כלכלית ורוחנית על ידי בעליהן ונמצאות במצבים מסכני חיים. בזמן השהייה במקלטים הנשים מקבלות סיוע נפשי, משפטי וכלכלי כדי לאפשר להן לצאת לחיים עצמאיים ולשבור את מעגל האלימות.

בת מלך נותנת מענה על ידי מתן שירותים אלה במגזר הדתי/חרדי. בכל מקלט שוהות מדי שנה כ 70 נשים ו 200 ילדים. בשונה ממקלטים אחרים בישראל, כל אשה שמגיעה למקלט בת מלך מגיעה בממוצע עם 5,6 ואף 11 ילדים.

משרד הרווחה מפקח על פעילות המקלטים ושותף למימון השוטף בסך של כ 60%. שאר התקציב של העמותה נסמך על פילנתרופיה מקומית ובחוץ לארץ.


הפעילות בעמותה מתרכזת בשלושה תחומים:

 1. חינוך וקהילה[3] העלאת מודעות ומניעת אלימות במשפחה במגזר הדתי-חרדי, באמצעות יצירת והפעלת תכניות למניעת אלימות במשפחה ולקידום מעמד האישה בקרב האוכלוסייה הדתית חרדית ע”י סדנאות, הפצת חומר כתוב, סרטים והצגות לנוער ולמבוגרים. בנוסף ניתן ייעוץ משפטי[4] חינם באמצעות קו החם[5] הפועל 24/7 ופגישות אישיות במרכזי אוכלוסייה חרדית ברחבי הארץ.
 2. מקלטים[6] ודירות מעבר[7] בת מלך מעניקה מקלט לכל אשה שנדרש לה מקום שהות בטוח וזמני. השירותים הניתנים בזמן השהות מתמקדים בשיקום האשה וילדיה, סיוע משפטי וכלכלי, הכשרה והשמה מקצועית, הניתנים על ידי צוותים מקצועיים. כל זאת על מנת לאפשר לנשים להשיג עצמאות כלכלית ולשקם את הביטחון העצמי שלהם כשהן יעזבו את המקלט. בת מלך גם מעניקה סיוע משפטי לנשים חסרות יכולת בתיקי גירושין ומשפחה. 
 3. חזרה לחיים עצמאים ובטוחים[8] כשנשים עוזבות את המקלט הן חוזרות לקהילה עם תקוות וכלים להצליח בכוחות עצמן. בת מלך ממשיכה ללוות ולתמוך בהן, גם שנים רבות לאחר שעזבו את המקלט. הסיוע כולל מתן טיפול וליווי סוציאלי אישי וקבוצתי, טיפול מלא בתיק המשפטי, הכשרה מקצועית וסיוע במציאת תעסוקה, סיוע כלכלי כולל, עזרה במציאת פתרון מגורים, והכנה לחיים עצמאיים. הנשים מקבלות תחושה שהן ממשיכות להיות חלק ממשפחת בת מלך, שהן לא לבד, וכך הן יכולות להתמקד לעשות מה שנדרש עבור עצמן ועבור ילדיהן.


עמותת בת מלך הוקמה על ידי גורמים שראו את הצורך הדחוף במתן הגנה וסיוע לנשים דתיות-חרדיות הסובלות מהתעללות פיזית ונפשית מצד בני זוגן. בשנת 1995 הוקם המקלט הראשון בירושלים עבור נשים דתיות וחרדיות מכל הארץ. בשנת 2000 נפתח הוסטל "ניגונים" כדי לספק מקלט פיזי, הגנה, ותמיכה רגשית לנערות דתיות וחרדיות בסיכון. בשנת 2004 הוקמה המחלקה לסיוע משפטי ("עוז והדר"), המעניקה לנשים ייעוץ וסיוע משפטי מקיף הכולל ייצוג בבתי משפט ובתי דין. בשנת 2005 הוקם מקלט נוסף במרכז הארץ. בשנת 2008 נפתח סניף של המחלקה לסיוע משפטי בבית שמש בהשתתפות ובסיוע של הסוכנות היהודית.

הצוות

צוות המקום כולל אם בית, עובדות סוציאליות, עורכות דין, מורה וגננת המטפלות בילדים, בנות שירות לאומי וגדודים של מטפלים חיצוניים. במקום כחמישים עובדים, וכארבעים מתנדבים.

נכון ל 2018 עברו במקלטי בת מלך 1300 נשים ו 6000 ילדים, שהם רק אחוז מסוים מתוך כלל הנשים במצוקה בחברה החרדית והדתית.[2]

תהליך הקליטה

עם קליטת האישה וילדיה במקלט, מעדכנות לשכות הרווחה את בן הזוג, והילדים נפגשים עם אביהם רק במרכז קשר, תחת פיקוח. במהלך השהות במקלט, במשך כחצי שנה, יעברו הנשים שיקום והכשרה לחיים עצמאיים.

כל אישה מקבלת טיפול פסיכולוגי אישי והדרכה הורית. דוגמה לצורך שכזה הוא בנטיית נשים מסוימות שעברו התעללות לפתח דפוס של הימנעות מעימותים, נוצר פחד להציב גבולות עבור הילדים, כי האישה "רק רוצה שקט". לכן, יש צורך להעניק לה הדרכה כדי להיות הורה משמעותי, עם ביטחון וסמכות הורית.

נתונים כלכליים

תקצוב המקלטים על ידי משרד הרווחה נעשה לפי "סל שירותים" לכל יחידה משפחתית. אלא שבמקלטים החילוניים, מספר הנפשות הממוצע הוא 2.3 למשפחה, בעוד שב"בת מלך" מדובר בממוצע של 4.6 נפשות למשפחה, ולעיתים קרובות מגיעה אישה עם שבעה או שמונה ילדים. היה גם מקרה של אישה שהגיעה עם אחד עשר ילדיה, ו"בת מלך" סיפקו לה את כל הציוד הדרוש.[9] בעבר, רוב הנשים היו אוזרות אומץ לברוח רק אחרי שהילדים בגרו ונישאו; היום הן באות בגיל צעיר יותר, עם כל הילדים. מלבד כך, למקלטי "בת מלך" יש הוצאות חריגות לעומת מקלטים חילוניים - אוכל בכשרות מהודרת, הסעות לבתי הספר לפי הזרמים הדתיים השונים, הוצאות לקראת החגים וסיוע מקצועי מרבנים. תקצוב משרד הרווחה אינו מתחשב בהוצאות הללו, ההשתתפות הממשלתית מגיעה לשני שלישים מההוצאות, והשאר מגיע מתרומות.

מחזור הכספים השנתי של העמותה עומד על סך 9,545,000 ₪, נכון לשנת 2019.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 מצב הרוח - העיתון לציבור הדתי-לאומי, גיליון 462 (כ' בכסלו ה'תשע"ח, 8.12.17, פרשת "וישב"), עמ' 52, "הברנז'ה", פסקה מס' 2.
 2. ^ 2.0 2.1 תמר דרסלר, "חדר משלהן. מקלט לנשים מוכות דתיות", ynet מעורבות, 27.12.11
 3. ^ חינוך והסברה בנושא אלימות במשפחה בקהילה הדתית, בת מלך
 4. ^ סיוע משפטי לנשים, בת מלך
 5. ^ קו חם לנשים דתיות, בת מלך
 6. ^ מקלטים לנשים דתיות נפגעות אלימות, בת מלך
 7. ^ דירות מעבר, בת מלך
 8. ^ סיוע לנשים שעוזבות את המקלט, בת מלך
 9. ^ אמילי עמרוסי, "יום במקלט לנשים חרדיות מוכות", ישראל היום, 11.10.2013
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0