פורום לתורה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פורום לתורה
פורום לתורה - סמל.png
סוג פורום
תאריך ההקמה 2015
שירותים עיקריים דיונים בנושאים תורניים
הרשמה חינם
דף הבית

פורום לתורה הוא אתר אינטרנט חרדי המכיל פורומים תורנייים שמתנהלים בהם דיונים בנושאים תורניים והמסתעף.

רקע

הפורום הוקם בשנת 2015 על ידי אחד ממשתמשי הסינון של נטפרי[1], והוא מהווה תחליף לפורום אוצר החכמה, שנחסם למשתמשי נטפרי בהוראת ועדת הרבנים לה חברת הסינון נטפרי כפופה.

הפורום הוא פורום תורני והייחודיות שלו על פני פורומים אחרים זו הבקרה והסינון שהוא מפוקח. בתקנון הפורום מובהר כי לא ניתן לכתוב בו דברי ביקורת על שום קהילה או עדה[2]. הפורום מנוהל על ידי צוות מנהלים. הפורום פתוח בכל החסימות האינטרנטיות כולל נטפרי, נתיב והדרן. בין כותבי הפורום נמנים תלמידי חכמים מגידי שיעורים וידענים תורניים. הדיונים באתר נעשים בין משתמשים רשומים בלבד, אך לאורחים ישנה זכות קריאה בפורום.

תשתית טכנית

האתר בנוי על מערכת הפורומים של phpBB שעליה בנויים רבים מהפורומים האינטרנטיים ובתוכם כל הפורומים התורניים החרדיים. הפורום מכיל פורטל בו מוצגות הודעות אחרונות מכלל הפורומים. טבלה המציגה נתונים על נרשמים חדשים, וטבלה המציגה את רשימת המשתמשים הפעילים. בעמוד ראשי מוצגים מכלול הפורומים הקיימים ואופציית חיפוש בפורום. בפורום קיימת אופציה של הענקת "תודה", ויצירת סקרים. ב-מאי 2018 פותחה אפליקציה המאפשרת גישה לפורום - למשתמשים שאינם בעלי גישה לדפדפן. את האפליקציה ניתן להוריד בחנות האפליקציות של גוגל[3].

בתחילת שנת 2019 נעשה ניסיון קצר לשדרוג הפורום מבחינה חזותית ובעקבות באגים מסוימים חזרו למתכונת הישנה.

ב-4 במרץ 2019 שודרג הפורום, ונוספו לו 2 ערכות עיצוב מודרניות לבחירת המשתמש[4] בדף הפורטל נוספה תבנית קישורים תורניים - הפניה לאתרים תורנים מבוקשים[5] ומתן אפשרות למשתמשים בפורום, לקבל פורום פרטי אשר ישמש כשטח אישי למשתמש לכתוב במקום מרוכז את חידושיו הערותיו והגיגיו, ללא מראה עיני חברי פורום אחרים. הגישה אליו תתאפשר מכל מקום ברשת. (אפשר לבקש הרשאה לשיתוף משתמש נוסף באשכולות מסוימים) אופציה זו ניתנת למשתמשים בעלי 25 הודעות ומעלה.[6]

תוכן

באתר קיימים פורומים במגוון תחומים תורניים: פורום תנ"ך ופרשת שבוע - בנושאי מקרא ופרשת השבוע; פורום ש"ס ודף היומי - בנושאים תלמודיים בכלל ובדף היומי בפרט; פורום הלכה ומנהג - דיונים בנושאים הלכתיים; תת-פורומים: כשרות, דיני ממונות, הלכות אינטרנט. פורום בית מדרש - נושאים תורניים כלליים בפרט בענייני אגדה מחשבה ומוסר; פורום ענינו של יום - בענייני שבת חג ומועד, ושאר עניינים הבאים מזמן לזמן: פורום דעת דורות - היסטוריית עם ישראל ותולדות חכמים וסופרים ודברי ימי עמינו; פורום סידור התפילה - בנושא נוסחאות התפילה, ברכת המזון וכל מה שקשור לסידור היהודי; פורום אקטואליה - דיונים על נושאים שונים שעל הפרק במבט תורני, בפורום אקטואליה ניתנה האפשרות לכתוב רק למשתמשים ותיקים להם מעל 200 הודעות אך ניתן לקבל הרשאת כתיבה גם למשתמשים חדשים. מלבד הפורומים העוסקים בעניינים תורניים הוקצה תת-פורום לעזרה ושיתופי מידע בנושאים כלליים שאינם קשורים במישרין לתחום התורני. הפורום שלנו - כל מה שקשור לצד הטכני של הפורום: הערות והארות, מידע על פונקציות נחוצות, דיווח על תקלות, רעיונות ותוספות.

נכון לאלול תשפ"א הפורום מכיל למעלה מ-320,000 אלף הודעות, 21,000 נושאים ו-4,450 משתמשים.

מימון

הפורום מתוחזק כספית על ידי הירתמות של כלל הכותבים ובאוקטובר 2018 נאסף תוך יום אחד סכום עלות אחזקת הפורום לשנת 2019.[7] במהלך שנת 2019 החל האתר להציג גם מעט פרסומות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים