פורום לתורה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פורום לתורה
פורום לתורה - סמל.png
סוג פורום
תאריך ההקמה 2015
שירותים עיקריים דיונים בנושאים תורניים
הרשמה חינם
דף הבית

פורום לתורה הוא אתר אינטרנט חרדי המכיל פורומים תורנייים שמתנהלים בהם דיונים בנושאים תורניים והמסתעף.

רקע

הפורום הוקם בשנת 2015 על ידי אחד ממשתמשי הסינון של נטפרי[1], והוא מהווה תחליף לפורום אוצר החכמה, שנחסם למשתמשי נטפרי בהוראת ועדת הרבנים לה חברת הסינון נטפרי כפופה.

הפורום הוא פורום תורני והייחודיות שלו על פני פורומים אחרים זו הבקרה והסינון שהוא מפוקח. בתקנון הפורום מובהר כי לא ניתן לכתוב בו דברי ביקורת על שום קהילה או עדה[2]. הפורום מנוהל על ידי צוות מנהלים. הפורום פתוח בכל החסימות האינטרנטיות כולל נטפרי, נתיב והדרן. בין כותבי הפורום נמנים תלמידי חכמים מגידי שיעורים וידענים תורניים. הדיונים באתר נעשים בין משתמשים רשומים בלבד, אך לאורחים ישנה זכות קריאה בפורום ללא זכות צפיה בסרטונים.

תשתית טכנית

האתר נבנה על מערכת הפורומים של phpBB שעליה בנויים רבים מהפורומים האינטרנטיים ובתוכם רוב הפורומים התורניים החרדיים. הפורום מכיל פורטל בו מוצגות הודעות אחרונות מכלל הפורומים. טבלה המציגה נתונים על נרשמים חדשים, וטבלה המציגה את רשימת המשתמשים הפעילים. בעמוד ראשי מוצגים מכלול הפורומים הקיימים ואופציית חיפוש בפורום. בפורום קיימת אופציה של הענקת "תודה", ויצירת סקרים. ב-מאי 2018 פותחה אפליקציה המאפשרת גישה לפורום - למשתמשים שאינם בעלי גישה לדפדפן[3].

ב-4 במרץ 2019 שודרג הפורום, ונוספו לו שתי ערכות עיצוב מודרניות לבחירת המשתמש[4] בדף הפורטל נוספה אפשרות למשתמשים בפורום, לקבל פורום פרטי אשר ישמש כשטח אישי למשתמש לכתוב תוכן אישי, ללא מראה עיני חברי פורום אחרים. אופציה זו ניתנת למשתמשים בעלי 25 הודעות ומעלה.[5]

ב-27 בנובמבר 2022 שודרג הפורום לפלטפורמה של XenForo[6].

תוכן

באתר קיימים פורומים במגוון תחומים תורניים, המקוטלגים לפי נושאים. בפורום אקטואליה ניתנת האפשרות לכתוב רק למשתמשים ותיקים להם מעל 200 הודעות. מלבד הפורומים העוסקים בעניינים תורניים הוקצה תת-פורום לעזרה ושיתופי מידע בנושאים כלליים שאינם קשורים במישרין לתחום התורני.

נכון לאדר התשפ"ג הפורום מונה למעלה מ-8500 משתמשים, יותר מ780,000 הודעות וכ39,000 נושאים.

מימון

הפורום מתוחזק כספית על ידי הירתמות של כלל הכותבים ובאוקטובר 2018 נאסף תוך יום אחד סכום עלות אחזקת הפורום לשנת 2019.[7] במהלך שנת 2019 החל האתר להציג גם מעט פרסומות שלאחר תקופה קצרה חדלו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים