פורום אוצר החכמה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פורום אוצר החכמה
סוג פורום
בשיתוף עם אוצר החכמה
תאריך ההקמה 2010
פורום אוצר החכמה

פורום אוצר החכמה הוא אתר אינטרנט חרדי המכיל פורומים לדיונים בנושאים תורניים מגוונים. הוא מנוהל ומפוקח על ידי צוות מנהלים חרדי.

רקע

במאי 2010 הוקם הפורום על ידי חברת אוצר החכמה, ונועד להוות מקור לתמיכה טכנית ושיתוף בבעיות. עד מהרה הפך הפורום ל'בית ועד' למשתמשי אוצר החכמה, ובהמשך הפך לפורום כללי, העוסק ברובו בעניינים תורניים בעקרם.

הדיונים באתר נעשים על ידי משתמשים רשומים, והצפייה בתכנים מתאפשרת אף לאורחים שאינם רשומים, תוך הגבלה לחלק מהפורומים המיועדים למשתמשים רשומים בלבד. האתר בנוי על מערכת הפורומים של phpBB עליה בנויים רבים מהפורומים האינטרנטיים, ובתוכם כל הפורומים התורניים החרדיים.

הפורום מתנהל לפי כללים הקובעים את רמת הדיון ואת גבולות השיח המותר, וישנם מנהלים האוכפים את התקנות.

תוכן

באתר ישנם פורומים בנושאים תורניים שונים, ביבליוגרפיה, היסטוריה יהודית, שירה, ופיוט, וכן דיונים בנושאים השקפתיים.

בשנת 2020 מנה האתר יותר מ-5500 משתמשים ונכתבו בו למעלה מ-600,000 הודעות ביותר מ-45,000 נושאים שונים. בין הכותבים בפורום נמנים תלמידי חכמים וידוענים תורניים. חברי הפורום מוציאים לאור כתב עת תורני בשם האוצר (כתב עת).

ביקורת

הפורום הינו פורום תורני ומסונן, והיה פתוח בתחילה בכל תוכנות החסימה האינטרנטיות, אך לאחר מכן נחסם בסנן נטפרי, בהוראת הרב שלמה זלמן אולמן[1]. עם זאת, מנהלי האתר טענו שהנתונים שהוצגו לרב אולמן הוצגו בצורה מגמתית על ידי בעל אינטרס, וכי הצעתם להכנסת רב שיפקח על הפורום לא עלתה יפה[2]. לאחר חסימת הפורום בנטפרי נפתח פורום לתורה על ידי אחד ממשתמשי נטפרי, וכיום חלק ממשתמשי פורום אוצר החכמה עברו לפורום לתורה[3].

משתמשים בולטים

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הודעת מנהלי נטפרי על חסימת פורום אוצר החכמה באתר פורום נטפרי ("אינפורום").
  2. ^ תגובת מנהל פורום אוצר החכמה
  3. ^ גם על פורום לתורה לאחר כמה שנים הובעה ביקורת דומה.
  4. ^ מהעורכים הראשיים של ש"ס שוטנשטיין והאנציקלופדיה תלמודית וראה אשכול הגאון ר' יצחק גולדשטיין זצ"ל איננו!