תורין ושותפיו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פילי (דמות))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ציור של באלין על ידי מעריץ
ציור של תורין עובד בהרים הכחולים בפיסול זהב

תורין ושותפיו (בקיצור: תורין ושות', באנגלית: Thorin's Company) הם קבוצה של 13 גמדים (דאולין, באלין, פילי, קילי, דורי, נורי, אורי, גלוין, אוין, ביפור, בופור, בומבור ותורין אוקנשילד) מעולם הפנטזיה של ג'ון רונלד רעואל טולקין החוזרים לארבור בשנת 2941.

תולדותיהם

גמדי "תורין ושותפיו" הם גמדים אשר נבחרו מממלכות שונות ומגילאים שונים על ידי תורין אוקנשילד בן תריין בן תרור. מטרתם של "תורין ושותפיו" היא לחלץ את ארבור מידי הדרקון סמאוג. שבעה מגמדי תורין ושותפיו (תורין, פילי, קילי, דאולין, באלין, אוין, גלוין) הם ממשפחת המלוכה של ארבור אך אורי, דורי, ונורי אינם מופיעים עץ המשפחה למרות שגמדי ארבור הם, שלושה מגמדי תורין ושותפיו (בומבור, ביפור, בופור) מגמדי מוריה.

המשתתפים בחבורה

ת'ורין אוקנשילד

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – תורין צינת-אלון

תורין היה יורשו של תריין בנו של תרור מלך ארבור. נולד בשנת 2746 ונרצח בקרב חמשת הצבאות 2941. בשנת 2941 הצטרף עם חבורתו, בת תריסר הגמדים, לגנדלף, אותו פגש קודם לכן בקרבת ברי, ולהוביט בילבו בגינס למסע הרפתקאות ארוך ומפרך, שמטרתו להחזיר לידם את האוצר שבזז הדרקון סמאוג. דבר זה הוביל להרפתקה (המתוארת בספר ההוביט), שהביאה את בילבו וחבריו לריבנדל, דרך יער-אופל ועד ארבור.

בעת שהיו הגמדים נחבאים בנקבה שבהר הבודד, בחר סמאוג שהרגיש בהם, לתקוף את עיר האגם שסמאוג חשד בה כי נתנה לגמדים מקלט. ברד הקשת, לוחם נועז ומפקד פלוגת קשתים במשמר העיר, אשר היה נצר לשושלת מלכי דיל, ירה חץ לעבר סמאוג וקטל אותו. לאחר מות סמאוג, הנהיגו מלך האלפים וברד כוח צבאי משותף של אלפים ובני אדם לעבר ההר הבודד, בו התבצר תורין, אשר עם מות הדרקון הפך למלך בבטן-ההר, עם גמדיו ובילבו ההוביט. תורין, נתמך בצדקת טענתו כי האוצר במקורו היה שייך לאבותיו, סירב לבקשת ברד לחלוק את אוצר הדרקון, ואף קרא לקרובו מלך הגמדים מגבעות הברזל, דֵּין רגל ברזל, בֶּן נֵין, לבוא לעזרתו. בעקבות זאת הטילו ברד ומלך האלפים מצור על ההר הבודד.

ברד הצליח לשאת ולתת עם תורין על הסכם לחלוקת האוצר בעזרתו של ההוביט, בילבו בגינס, אשר כדי למנוע את המלחמה הקרבה גנב את הדבר היקר ביותר ללבו של תורין באוצר הדרקון - אבן לב ההר והעביר אותה לבני האדם, וכתוצאה מכך נאלצו הגמדים להגיע להסכם. אומנם בעקבות הגעתה של תגבורת של צבא הגמדים בראשות דֵּין, תכנן תורין לקחת את האבן בחזרה ללא תמורה על ידי שימוש בכוחם הצבאי של הגמדים. אולם ממש באותה העת הותקפו הן הצרים והן הנצורים על ידי צבאו של בולג מלך האורקים.

העימות שהתפתח מכונה קרב חמשת הצבאות ובמהלכו אוחדו כוחות בני האדם עם האלפים, הגמדים והנשרים כנגד האורקים והווארגים זאבי הענק שלהם שהונהגו על ידי בולג, בנו של אזוג. במהלך הקרב הנהיג תורין את חבורת הגמדים אשר לו בהסתערות אמיצה כנגד האורקים, תורין נפצע אנושות בקרב וחולץ בידי באיורן, אשר הצטרף לקרב בדמות דוב אימתני והרג את בולג, מלך האורקים.

בתום הקרב בעודו מוטל על ערש דווי, התפייס תורין עם בילבו ההוביט, עליו כעס בעקבות גנבת אבן החן, והתפכח מתאוות בצע בה לקה בעקבות גילוי האוצר. לאחר מות תורין היה דֵּין רגל ברזל למלך הגמדים שבבטן- ההר. מלך האלפים הניח על חזהו של תורין את האבן שבילבו גנב, ועל קברו שבהר הבודד הוצבה חרבו "אורקריסט", אשר זוהרת בחשיכה בעת שאורקים ויצירי רשע נוספים קרבים, ובכך תמיד ניתנה לגמדים התרעה בהתקרב אויב לממלכתם אשר בבטן ההר.

דוואלין

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – דאולין (דמות)

דאולין בן פונדין בן פירן היה גמד זקן שנולד בשנת 2772 לעידן השני. בשנת 2770 לעידן השלישי, כאשר הדרקון סמאוג תקף את ארבור דאולין נלחם בו יחד עם כל הגמדים וניצל. לאחר נדודים רבים הוא (וחלק הגמדים אשר הלכו עם עם המלכים) נלחם מול האורקים בקרב אזנולביזר וניצל שוב בקרב. בשנת 2941 הצטרף לחבורתו של תורין (תורין ושות') להרפתקה ארוכה ומפרכת, שמטרתו להחזיר לידם את האוצר שבזז הדרקון סמאוג, דאולין עבר במסע הרפתקאת רבות כגון קרב חמשת הצבאות שאחריו תורין, פילי וקילי מתו. דאולין ניצל בקרב אך נפטר בשנת 3112.

באלין

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – באלין (דמות)

באלין בן פונדין בן פירן היה גמד זקן שנולד בשנת 2763 לעידן השני. בשנת 2770 לעידן השלישי, בזמן שסמאוג הדרקון תקף את ארבור נלחם בו באלין יחד עם כל גמדי ארבור וניצל. לאחר ימים של נדודים רבים הוא והגמדים אשר הלכו עם תרור ותריין המלכים, נלחמו מול האורקים בקרב אזנולביזר ובאלין ניצל שוב. באלין הצטרף לחבורתו של תורין (תורין ושות') בשנת 2941 להרפתקה ארוכה ומפרכת, שמטרת היא להחזיר לידם את האוצר שבזז דרקון סמאוג. במהלך הקרב נלחמו גם תורין ושותפיו, תורין נפצע קשה בקרב וחולץ בידי באיורן, אשר הצטרף לקרב בגוף דוב אימתני והרג את בולג, מלך הגובלינים. בסוף הקרב בעודו גוסס, התפייס תורין עם בילבו. קילי ופילי נפלו בקרב יחדיו עם תורין. לאחר מות תורין היה דֵּין רגל ברזל למלך הגמדים שבבטן- ההר. מלך האלפים הניח על חזהו של תורין את הארקנסטון, ועל קברו שבהר הבודד הוצב נשקו: החרב "אורקריסט", אשר מצא בתחילת מסעם, לאחר הקרב באלין התחיל לשרת את מלך הגמדים החדש ואפילו ביקר את בילבו כמה פעמים. בספר שר הטבעות מתגלה כי באלין הלך לכבוש את המוריה ומינה את עצמו לשר המוריה, אך הכיבוש לא הצליח זמן רב עקב חץ אורקי שירה בו באגם מי-ראי בשנת 2994.

פילי

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – פילי (דמות)

פילי בן דיס בן תריין נולד בשנת 2859. פילי הצטרף לחבורתו של תורין (תורין ושות') בשנת 2941 להרפתקה ארוכה ומפרכת, שמטרת היא להחזיר לידם את האוצר שבזז הדרקון סמאוג. במהלך הקרב נלחמו גם תורין ושותפיו, תורין נפצע קשה בקרב וחולץ בידי באיורן, אשר הצטרף לקרב בגוף דוב אימתני והרג את בולג, מלך הגובלינים. קילי ופילי נפלו בקרב יחד עם תורין. לאחר מות תורין היה דֵּין רגל ברזל למלך הגמדים שבבטן- ההר. מלך האלפים הניח על חזהו של תורין את הארקנסטון, ועל קברו שבהר הבודד הוצב נשקו: החרב "אורקריסט", אשר מצא בתחילת מסעם ופילי וקילי נקברו לידו.

קילי

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – קילי (דמות)

קילי בן דיס בן תריין נולד בשנת 2864. הצטרף לחבורת תורין (תורין ושות') בשנת 2941 למסע לארבור, שמטרתו היא להחזיר לידם את האוצר שגנב הדרקון סמאוג. במהלך הקרב נלחמו גם תורין ושותפיו, תורין נפצע קשה בקרב וחולץ בידי באיורן, אשר הצטרף לקרב בגוף דוב אימתני והרג את בולג. קילי ופילי נפלו בקרב יחד עם תורין. לאחר מות תורין היה דֵּין רגל ברזל למלך הגמדים שבבטן- ההר. מלך האלפים הניח על חזהו של תורין את הארקנסטון, ועל קברו שבהר הבודד הוצב נשקו: החרב "אורקריסט", אשר מצא בתחילת מסעם ופילי וקילי נקברו לידו.

דורי

דורי נולד בשנת 2941. דורי היה גמד משושלת המלוכה של דורין אך הוא אינו מופיע בעץ משפחת המלוכה. דורי הצטרף לתורין ושות' בשנת 2941 (לא בעידן הולדתו) שבחברת חבריה עזר במסע ארוך וממשך לעבר ההר הבודד מן הפלך העובר כשלושת רבע מן רוחב הארץ התיכונה, דורי במשך המסע מתגלה כגמד חזק כאשר הוא סוחב את בילבו השמן אך מפיל אותו בטעות (אפשר לומר שבזכות הפלתו של בילבו על ידי דורי זרק פרודו בגינס את הטבעת האחת להר הגזירה וכך ניצחו צבאות הארץ התיכונה את סאורון) דורי נלחם בקרב חמשת הצבאות וניצל. לאחר הקרב דורי מתחיל לשרת את דין רגל ברזל. מת בשנת 3018.

נורי

נורי הוא גמד מן ארבור, בן דודו של אורי ואחיו של דורי. נורי יחד עם גמדי תורין ושות' הגיע למסיבה הבלתי צפויה שבמעון בג משם יצאו למסע ארוך בארץ התיכונה שמטרתו להחזיר לידי הגמדים את האוצר שנגנב על ידי הדרקון סמאוג במסע הכולל חברויות חדשות, לחימה ביצורים, בריחה מבית סוהר ומסתיים בקרב חמשת הצבאות, שבו כבשו הגמדים את ארבור ויחד עם העלפים, בני האדם והעייטים פתרו את בעיית האורקים בצפון. לאחר מכן, בעלילת שר הטבעות מתגלה כי נורי הלך עם באלין כדי להחיות את המוריה, אך מת לאחר חמש שנים עקב פלישת אורקים.

אורי

אורי היה גמד בן לשושלת דורין, בן דודם של נורי ודורי. הגיע להוביטון שבפלך למסיבה הבלתי צפויה במעון בג ומשם יצא יחד עם תורין ושותפיו להרפתקה קשה בארץ התיכונה עד שמגיע לארבור שם מטילים צבאותיהם של ברד ותרונדייל מצור על ההר הבודד ולאחר כמה ימים מתחילים לתקוף את ההר הבודד ואת גמדי גבעות ברזל שנקרא על ידי תורין לעזרה עקב גנבת הארקנסטון שגרם בילבו בגינס כדי למנוע מלחמה. אך האורקים מן הצפון הגיעו ולצבאות לא הייתה בררה אלא להילחם מולם ביחד כדי לנצח. הקרב שהתפתח אז נקרא קרב חמשת הצבאות שבזמנו התאחדו כוחות בני האדם עם האלפים, הגמדים והנשרים כנגד האורקים והווארגים. במהלך הקרב נלחמו גם תורין ושותפיו, תורין נפצע קשה בקרב וחולץ בידי באיורן, אשר הצטרף לקרב בגוף דוב אימתני והרג את בולג. קילי ופילי נפלו בקרב יחדיו עם תורין. לאחר מות תורין היה דֵּין רגל ברזל למלך הגמדים שבבטן- ההר. מלך האלפים הניח על חזהו של תורין את הארקנסטון, ועל קברו שבהר הבודד הוצב נשקו: החרב "אורקריסט", אשר מצא בתחילת מסעם. לאחר הקרב אורי מתחיל לשרת את המלך החדש.

בעלילת שר הטבעות מתגלה שאורי יצא יחד באלין וגמדים רבים כדי להחיות את המוריה אך אורי מת לאחר חמש שנים על ידי אורקים. אחד בכתבי ספר באלין היה של אורי ונכתב בכתב העלפים בעת המלחמה.

גלואין

גלואין בן גרוין בן פירן נולד בשנת 15 היה גמד מן גמדי ארבור ונדד נדודים רבים לאחר חורבן ארבור שנעשה על ידי הדרקון סמאוג, בשנת 2941 הצטרף ל"תורין ושות'" שבחברת חבריה עבר מסע הרפתקאות ארוך מאוד, מהוביטון עד להר הבודד, העובר ביער העתיק שם נפגשו עם חבורה של טרולים, ריוונדל, ההרים השחורים[1], רוסגובל, יער-אופל, עיר האגם וההר הבודד שבארבור, שם מתרחש קרב חמשת הצבאות אשר נגרם עקב רצון הגמדים לקחת את הארקנסטון בחזרה לאחר שבילבו בגינס נתן את האבן היקרה לברד ומלך העלפים. למרות המלחמה אשר קרבה עקב הגעת צבא האורקים אשר בפיקוד בולג, הצבאות התאחדו ונלחמו מול האורקים, לאחר הקרב גלוין ניצל ומתחיל לשרת את דין בן נין רגל ברזל. גלוין מוזכר שוב בספר שר הטבעות כשהוא מגיע למועצה הלבנה בריוונדל יחד עם בנו גימלי לדון בעיניני סאורון, בשורותיו של גלוין היו על שליח מורדור שהגיע לארבור ועל היעלמותו של באלין והגמדים שהלכו למוריה, בשורות אלה היו המענינות ביותר בעיני פרודו. בנו של גלואין, יוצא להרפתקה של אחוות הטבעת ומתחבר עם העלף לגולס וכך מפר את השנאה ששוררת בין העלפים לגמדים כבר שנים רבות, גלוין נפטר בשנת 2783 לעידן הרביעי.

אואין

אואין בן גרוין בן פירן נולד בארבור בשנת 2774, אואין נלחם מול הדרקון סמאוג ונדד נדודים רבים לאחר חורבן ארבור ומשם לחורבן המוריה הצטרף לחבורתו של תורין שאותו הכיר מפני שהיה דודנו, עבר את ההרפתקאה לבטן ההר הבודד שם נלחם בקרב חמשת הצבאות כאשר צבאות בני האדם מן עיר האגם, העלפים מיער-אופל, וגמדי גבעות הברזל וגמדי תורין ושות' התאחדו יחד כנגד האורקים מן הצפון. אוין נחלץ וניצל מן הקרב והתחיל לשרת את המלך דין רגל ברזל שגם הוא דודנו של אוין, לאחר שנים רבות הלך אוין יחד עם באלין להחיות את המוריה אשר נקראת בק'וזדול קאהזד דום, אוין נספה במוריה יחד עם גמדים רבים לאחר חמש של הצלחה במוריה אשר הסתיימו בשנת 2994 בזמן זה מתו כל הגמדים שהלכו למוריה.

בופור

בופור היה גמד מן המוריה. הגיע לביתו של בילבו בגינס לבוש בברדס צהוב ומשם יצאו תורין ושותפיו למסע קשה מן הפלך עד להר הבודד שם הטילו האלפים ובני האדם מדייל מצור, לאחר מכן נתן בילבו את הארקנסטון (אבן החן שגנב) לברד ולתרנדוויל. לתורין לא הייתה בררה אלא לפתוח במלחמה נגד האלפים ובני האדם כדי להשיג את האבן, הוא קרא לדין רגל ברזל בן דודו. למזל כולם גנדלף הציל אותם וגילה להם שהאורקים מן הצפון מגיעים. הצבאות התאחדו ופה אחד ניצחו את האורקים. בופור ניצל והתחיל לשרת את המלך החדש הנקרא דין רגל ברזל.

בומבור

בומבור הוא גמד שמן למדי, אבותיו של בומבור אחיו בופור ובן דודם ביפור, שבניגוד לשאר "תורין ושותפיו" אינם של לשושלת המלכותית של גמדי ארבור, הם באים ממלכת המוריה של דורין. בומבור הגיע חמישי למסיבה הבלתי-הצפויה שהייתה במעון באג, שם הוא לבש מצנפת ירוקה. בשנת 2770 לעידן השלישי (כאשר סמאוג הדרקון תקף את ארבור) נלחמו גמדי ארבור מול סמאוג. לאחר ימים של נדודים רבים הגמדים אשר הלכו עם תרור ותריין, המלכים נלחמו מול האורקים במוריה, שם פגש תורין את בומבור ומשפחתו. בומבור הצטרף לחבורתו של תורין (תורין ושות') בשנת 2941 למסע ארוך ומפרך, שמטרתו היא להחזיר את ממלכת הגמדים כפי שהייתה. בומבור עובר בעלילת ההוביט חוויות רבות יחד עם תורין ושותפיו כגון התעלפות על ידי מי אגם ביער-אופל וקרב חמשת הצבאות; במהלך הקרב נלחמו גם תורין ושותפיו, תורין נפצע קשה בקרב וחולץ בידי באיורן, אשר הצטרף לקרב בגוף דוב אימתני והרג את בולג, מלך הגובלינים. בסוף הקרב בעודו גוסס תורין, התפייס תורין עם בילבו. קילי ופילי נפלו בקרב יחדיו עם תורין. לאחר מות תורין היה דֵּין רגל ברזל למלך הגמדים שבבטן- ההר. מלך האלפים הניח על חזהו של תורין את הארקנסטון, ועל קברו שבהר הבודד הוצב נשקו: החרב "אורקריסט", אשר מצא בתחילת מסעם, לאחר הקרב במבר התחיל לשרת את דין רגל ברזל.

ביפור

שמו של ביפור מגיע ישירות מן השיר הישן בשפה הנורדית "Völuspá". אבותיו של ביפור ובני דודיו בופור ובומבור, שבניגוד לשאר "תורין ושותפיו" אינם מהשושלת המלכותית של גמדי ארבור, אלא באים ממוריה. ביפור חיבב את ריבת פטל וטארט התפוחים במסיבה הבלתי הצפויה שהייתה במעון באג, שם הוא לבש מצנפת צהובה וניגן בקלרינט. בשנת 2770 לעידן השלישי (בזמן שסמאוג הדרקון תקף את ארבור) נלחמו גמדי ארבור מול סמאוג. לאחר ימים של נדודים רבים הגמדים אשר הלכו עם תרור ותריין, המלכים נלחמו מול האורקים, שם פגש תורין את ביפור. ביפור הצטרף לחבורתו של תורין (תורין ושות') בשנת 2941 למסע ארוך, שמטרתו היא להחזיר לידי הגמדים את האוצר שגנב הדרקון סמאוג. הקרב שהתפתח נקרא קרב חמשת הצבאות שבזמנו התאחדו כוחות בני האדם עם האלפים, הגמדים והנשרים כנגד הגובלינים והווארגים. במהלך הקרב נלחמו גם תורין ושותפיו, תורין נפצע קשה בקרב וחולץ בידי באיורן, אשר הצטרף לקרב בגוף דוב אימתני והרג את בולג, מלך הגובלינים. בסוף הקרב בעודו גוסס תורין, התפייס תורין עם בילבו. קילי ופילי נפלו בקרב יחדיו עם תורין. לאחר מות תורין היה דֵּין רגל ברזל למלך הגמדים שבבטן- ההר. מלך האלפים הניח על חזהו של תורין את הארקנסטון, ועל קברו שבהר הבודד הוצב נשקו: החרב "אורקריסט", אשר מצא בתחילת מסעם, לאחר הקרב ביפור התחיל לשרת את דין רגל ברזל.

אילן יוחסין (חלק מן הגמדים לא מופיעים)

דורין בן-האלמוות
העידן הראשון
 
 
דורין השישי
1731–1980
 
 
נין הראשון
1832–1981
 
 
תרין הראשון
1934–2190
 
 
תורין הראשון
2035–2289
 
 
גלוין
2136–2385
 
 
אוין
2238–2488
 
 
נין השני
2338–2585
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דין הראשון
2440–2589
בורין
2450–2711
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תרור
2542–2790
פרור
2552–2589
גרור
2563–2805
פירן
2560–2711
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תרין השני
2644–2850
נין
2563–2805
פונדין
2662–2799
גרוין
2671–2923
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תורין השני
צינת-אלון

2746–2941
פררין
2751–2799
דיס
2760
דין
רגל-ברזל
2767–3019
באלין
2763–2994
דאולין
2772–3112
אוין
2774–2994
גלוין
15–2783 עידן רביעי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פילי
2859–2941
קילי
2864–2941
תורין השלישי
קסדת-אבן
2866
גימלי
רע-העלף

2879–3141
 
 
(דורין השביעי והאחרון)

מקרא

     – מלכי עם דורין
      – מת בקרב


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ השמות המופיעים כאן הם מהתרגום של הטייסים ושל עמנואל לוטם
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0