פרהיסטוריה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פרה-היסטוריה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יצירות אמנות מהתקופה הפרהיסטורית

פרהיסטוריה (יש הכותבים פרה-היסטוריה) מלטינית præ (לפני) ומיוונית Iστορία (היסטוריה), היא מונח מחקרי המציין את התקופה בתולדות האנושות שקדמה להיסטוריה, דהיינו להופעת התעודות הכתובות. התקופה הפרהיסטורית מתחילה עם הופעת האדם בעולם, ומסתיימת לפני כמה אלפי עד מאות שנים (תלוי היכן), כאשר החל השימוש בכתב. לפיכך, התקופה הפרהיסטורית מכסה חלק נכבד מתולדות האנושות, ממנו אין כל תיעוד אנושי כתוב. במחקר המקור המידע החשוב ביותר על התקופה הוא ממצאים ארכאולוגיים, בעיקר כלים, שרידי מבנים ואשפת מזון של האדם, וכן שרידי שלד מאובנים של האדם עצמו.

במזרח התיכון הפרהיסטוריה מסתיימת עם הופעת הכתב בשומר העתיקה. זוהי תחילת העת העתיקה כלומר תחילת ההיסטוריה הכתובה.

האדם הגיע אל מקומות שונים על פני כדור הארץ בזמנים שונים. תרבות המבוססת על כתב ומסמכים כתובים לא הגיעה לכל מקום באותה עת. בתקופת הברונזה במזרח הקרוב שוררת עדיין באנגליה התקופה הפרהיסטורית. באוסטרליה מסתיימת התקופה הפרהיסטורית רק עם היותה למושבה בריטית. לכן, בהתייחס למקומות ספציפיים, יש משמעות שונה למושג: התקופה הפרהיסטורית.

לעומת ההיסטוריון החוקר את העבר על פי תיעוד כתוב, הפרהיסטוריון חוקר את העבר על פי שרידים מוחשיים של פעילות האדם, תוך תשומת לב רבה לאירועי הסובב הטבעי. ביחד עם הערכות אנתרופולוגיות נעשה מאמץ לבנות מודל קיום של חברה שלא הותירה לנו מסמכים כתובים.עיינו גם בפורטל

P history.png

פורטל היסטוריה הוא שער לחקר ההיסטוריה ומדע ההיסטוריוגרפיה. הפורטל פורש תמונה של אירועים ותהליכים היסטוריים בפרספקטיבה רחבה ומציג את המחקר המדעי העדכני והשתקפותו בערכי ויקיפדיה.


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פרהיסטוריה בוויקישיתוף