פרסתנים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןפרסתנים
קרנף וג'ירפה יחד בפארק באפריקה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
קבוצה: פרסתנים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ungulata
בעלי פרסה וקרוביהם

פרסתנים (שם מדעי: Ungulata) היא קבוצה לא-טקסונומית הכוללת מספר סדרות של יונקים, שמתוכן שש עד שמונה קיימות בימינו. הפרסתנים הם בעלי פרסות והם מהלכים על קצות האצבעות על מנת לשאת את כל משקל גופם. בעבר נחשבו הפרסתנים לסדרה טקסונומית, אולם בעקבות גילויים שהראו שהפרסתנים השונים אינם כה קרובים זה לזה כפי שחשבו, פוצלה "סדרת הפרסתנים" למספר סדרות. מפריטי פרסה (Perissodactyla) ומכפילי פרסה (Artiodactyla) כוללים את הרוב הגדול של הפרסתנים, והם נקראים לעיתים "פרסתנים אמיתיים", על מנת להבחין אותם משאר הפרסתנים הכלולים בסדרות בעלי החדק, תחשאים, שנבובאים, לוויתנאים ושפניים הנקראים תת-פרסתנים (Paenungulata).‏[1] הפרסתניים האמיתיים כוללים את מרבית מיני היונקים היבשתיים הגדולים.

השפנאים, התחשאים ובעלי החדק מרכיבים את קבוצת התת-פרסתנים. השנבובאים נחשבים גם הם כחלק מהפרסתנים. אלו כוללים כנראה גם את סדרת חדפי הפיל. עובדה זו נתמכת על ידי הוכחות גנטיות ודנטליות.


טקסונומיה

כמו כן יש כמה סדרות של פרסתנים נכחדים: מזוניכידים, קונדילרסים, הקרנפים הקדומים דינוצרטים, אמבריתופודיים, דסמוסטיליים ועל-סדרת מרידיונגולטיים וחמש הסדרות שלה. בתוכה היו המקרוקניה והטוקסודון.

גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Mammology: adaptation, diversity, and ecology, Feldhammer, George A. 1999, p. 312