קברדינו-בלקריה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רפובליקת קברדינו-בלקריה (רפובליקה)
Кабардино-Балкария
מדינה רוסיהרוסיה רוסיה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של צפון קווקז
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של צפון הקווקז
מושל יורי קוקוב
בירת הרפובליקה נלצ'יק
שפה רשמית קברדינית, בלקרית, רוסית
תאריך ייסוד 5 בינואר 1936
שטח 12,500 קמ"ר (דירוג: 80)
אוכלוסייה
 ‑ ברפובליקה 860,000 (דירוג: 60, 2010)
 ‑ צפיפות 68.9 נפש לקמ"ר (2010)
אזור זמן UTC +4
www.kabbalk.ru

לחצו כדי להקטין חזרה

איראןטורקמניסטןהרפובליקה העממית של סיןקזחסטןאוזבקיסטןמונגוליהיפןקוריאה הצפוניתהרפובליקה העממית של סיןנורווגיהדנמרקגרמניהשוודיהארצות הבריתפינלנדקירגיזסטןגאורגיהטורקיהארמניהאזרבייג'ןאוקראינהפוליןליטאלטביהאסטוניהבלארוסנורווגיהמחוז סחליןמחוז קמצ'טקההמחוז היהודי האוטונומימחוז פרימוריהמחוז חברובסקטובה (רפובליקה)חקסיהמחוז קמרובואלטאי (רפובליקה)מחוז אלטאימחוז נובוסיבירסקמחוז אומסקמחוז טיומןמחוז טומסקבוריאטיהמחוז עבר הבאיקלמחוז אמורמחוז מגדןהמחוז האוטונומי צ'וקוטקהמחוז אירקוטסקרפובליקת סאחה-יקוטיהמחוז קרסנויארסקהמחוז האוטונומי של ימלו-ננץהמחוז האוטונומי חנטי ומנסי (יוגרה)מחוז סברדלובסקמחוז צ'ליאבינסקמחוז קורגןמחוז אורנבורגהמחוז האוטונומי של הניינץרפובליקת קומיבשקורטוסטןמחוז פרםמחוז וולוגדהקרליה (רפובליקה)מחוז מורמנסקמחוז ארכנגלסקמחוז קלינינגרדסנקט פטרבורגמחוז לנינגרדטטרסטןאודמורטיהמחוז קירובמחוז קוסטרומהמחוז סמרהמחוז פסקובמחוז טברמחוז נובגורודמחוז ירוסלבלמחוז סמולנסקמוסקבהמחוז מוסקבהמחוז ולדימירמחוז איוואנובומארי אלצ'ובשיהמורדוביהמחוז פנזהמחוז ניז'ני נובגורודאוליאנובסקמחוז סראטובמחוז בריאנסקמחוז קלוגהמחוז טולהמחוז ריאזאןמחוז אוריולמחוז ליפצקמחוז וורונז'מחוז בלגורודמחוז קורסקמחוז טמבובמחוז וולגוגרדמחוז רוסטובמחוז אסטרחןקלמיקיהדאגסטןאדיגיהמחוז קרסנודארקאראצ'אי-צ'רקסיהקברדינו-בלקריהמחוז סטברופולאינגושטיהצפון אוסטיה - אלניהצ'צ'ניהKabardino-Balkar in Russia.svg
אודות התמונה
(למפת קברדינו-בלקריה רגילה)
Outline Map of Kabardino-Balkaria.svg
 
פרוחלאדני
פרוחלאדני
באקסאן
באקסאן
נארטקאלה
נארטקאלה
מאיסקי
מאיסקי
טירניאוז
טירניאוז
קברדינו-בלקריה

רפובליקת קברדינו-בלקריה (רוסית: Кабарди́но-Балка́рская Респу́блика, קברדינית: Къэбэрдей-Балъкъэр Республикэ, בלקרית: Къабарты-Малкъар Республика) היא רפובליקה השוכנת בדרום הפדרציה הרוסית באזור הקווקז.

היסטוריה

במהלך ההיסטוריה, אזור הרפובליקה היה נתון תחת השפעתן של:

קברדיה נשלטה במהלך ההיסטוריה בעיקר על ידי הנסיכים הקרברדינים. קברדיה הייתה נתונה להשפעה רוסית מאז שנת 1557 אחרי נישואיו של איוואן האיום עם נסיכה קברדינית. במסגרת השפעתה של רוסיה, נבנו מספר מבצרים בגבולה של קברדיה שיושבו על ידי כוחות רוסיים. חלק מהשטח סופח לרוסיה במסגרת הסכם קוצ'וק קאינרג'ה ויתרת קברדיה נכבשה ב-1827 במהלך המלחמה הרוסית-צ'רקסית, בין הגורמים שהביאו לכיבוש האזור היו יחסיהם של הנסיכים הקברדינים עם הצארים הרוסיים.

ב־1 בספטמבר 1921, שטחה של קברדיה הפך לפרובינציה האוטונומית הקברדינית, השם שונה לאחר צירוף בלקריה לפרובינציה האוטונומית הקברדינו-בלקרית בהמשך אותה השנה. ב־5 בדצמבר 1936, היא הפכה לרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית קברדינו-בלקריה. בשנת 1944 חשד סטלין בשיתוף פעולה של הבלקרים עם הנאצים, ולכן גירש אותם לסיביר. השם שונה לרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית הקברדינית עד שנת 1957, שבה הורשו הבלקרים לחזור לשטחם.

גאוגרפיה

קברדינו-בלקריה נמצאת בדרום רוסיה באזור הקווקז וגובלת ממזרח דרום-מזרח ודרום בצפון אוסטיה - אלניה, ממערב וצפון-מערב ברפובליקת קאראצ'אי-צ'רקסיה ומצפון וצפון-מזרח במחוז סטברופול. כמו כן, גובלת קברדינו בלקריה מדרום בגאורגיה, הגבול משמש גם גבול בין רוסיה לגאורגיה.

בתחום הרפובליקה נמצא הר אלברוס שהוא ההר הגבוה ביותר באירופה והקווקז, והוא משתייך לאירופה משום שרפובליקה זו נמצאת בצד האירופי של רוסיה. כמו כן נכללים ברפובליקה מדרונותיו הצפוניים של הר שחארה.

מבין הנהרות העוברים ברפובליקה נכלל גם נהר טרק ונהר מלקה.

אוצרות טבע:

דמוגרפיה

הרפובליקה מאוכלסת על ידי שני עמים שונים בעלי שפות שונות, הבלקרים הדוברים בלקרית (שפה טורקית) והקברדינים הדוברים קברדינית (שפה קווקזית שמוצאה צ'רקסי). הקברדינים מהווים 55% מכלל האוכלוסייה, הבלקרים מהווים 11% והרוסים מהווים 25%, והיתר מיעוטים אחרים.

קישורים חיצוניים