קלינינגרד (מחוז)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קלינינגרד (אובלסט)
Калининградская область
מדינה רוסיהרוסיה  רוסיה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי הצפון-מערבי
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי הצפון-מערבי
מושל אנטון אליחאנוב
בירת האובלסט קלינינגרד
שפה רשמית רוסית
תאריך ייסוד 1945
שטח 15,100 קמ"ר (דירוג: 80)
אוכלוסייה
 ‑ באובלסט 977,000 (דירוג: 57, 2016)
 ‑ צפיפות 64.57 נפש לקמ"ר (2016)
אזור זמן UTC +2
www.gov.kaliningrad.ru

לחצו כדי להקטין חזרה

איראןטורקמניסטןהרפובליקה העממית של סיןקזחסטןאוזבקיסטןמונגוליהיפןקוריאה הצפוניתהרפובליקה העממית של סיןנורווגיהדנמרקגרמניהשוודיהארצות הבריתפינלנדקירגיזסטןגאורגיהטורקיהארמניהאזרבייג'ןאוקראינהפוליןליטאלטביהאסטוניהבלארוסנורווגיהמחוז סחליןמחוז קמצ'טקההמחוז היהודי האוטונומימחוז פרימוריהמחוז חברובסקטובה (רפובליקה)חקסיהמחוז קמרובואלטאי (רפובליקה)מחוז אלטאימחוז נובוסיבירסקמחוז אומסקמחוז טיומןמחוז טומסקבוריאטיהמחוז עבר הבאיקלמחוז אמורמחוז מגדןהמחוז האוטונומי צ'וקוטקהמחוז אירקוטסקרפובליקת סאחה-יקוטיהמחוז קרסנויארסקהמחוז האוטונומי של ימלו-ננץהמחוז האוטונומי חנטי ומנסי (יוגרה)מחוז סברדלובסקמחוז צ'ליאבינסקמחוז קורגןמחוז אורנבורגהמחוז האוטונומי של הניינץרפובליקת קומיבשקורטוסטןמחוז פרםמחוז וולוגדהקרליה (רפובליקה)מחוז מורמנסקמחוז ארכנגלסקמחוז קלינינגרדסנקט פטרבורגמחוז לנינגרדטטרסטןאודמורטיהמחוז קירובמחוז קוסטרומהמחוז סמרהמחוז פסקובמחוז טברמחוז נובגורודמחוז ירוסלבלמחוז סמולנסקמוסקבהמחוז מוסקבהמחוז ולדימירמחוז איוואנובומארי אלצ'ובשיהמורדוביהמחוז פנזהמחוז ניז'ני נובגורודאוליאנובסקמחוז סראטובמחוז בריאנסקמחוז קלוגהמחוז טולהמחוז ריאזאןמחוז אוריולמחוז ליפצקמחוז וורונז'מחוז בלגורודמחוז קורסקמחוז טמבובמחוז וולגוגרדמחוז רוסטובמחוז אסטרחןקלמיקיהדאגסטןאדיגיהמחוז קרסנודארקאראצ'אי-צ'רקסיהקברדינו-בלקריהמחוז סטברופולאינגושטיהצפון אוסטיה - אלניהצ'צ'ניהKaliningrad in Russia.svg
אודות התמונה

מחוז קלינינגרדרוסית: Калининградская область) הוא אחד מ-83 הסובייקטים המרכיבים את הפדרציה הרוסית. קלינינגרד הוא המחוז המערבי ביותר ברוסיה והוא מובלעת, כלומר אין לו קישור יבשתי לשאר שטחה של רוסיה. מחוז קלינינגרד נמצא בין פולין וליטא על חוף הים הבלטי, היה חלק מפרוסיה המזרחית והשתייך לגרמניה עד שנת 1945. מחוז קלינינגרד נקרא על שם מיכאיל קלינין, נשיא ברית המועצות לשעבר.

גאוגרפיה

מחוז קלינינגרד (באדום) – אין לו קישור יבשתי לשאר שטחה של רוסיה (לחצו להגדלה)

שטח המחוז הוא 15,100 קמ"ר. בקרבת חופו של הים הבלטי נמצאים שני אגמי מים מתוקים: אגם קורוניאן, הנחלק בין מחוז קלינינגרד וליטא, ואגם ויסלה, הנחלק בין מחוז קלינינגרד ופולין. האגמים מופרדים מהים הבלטי על ידי רצועות אדמה צרות. אגם קורוניאן מופרד מהים הבלטי על ידי רצועת חוף צרה של דיונה חולית באורך 98 קילומטר וברוחב של בין 400 מטר ל-3,800 מטר אשר 46 ק"מ ממנה נמצאים בתחומי מחוז קלינינגרד ומוכרזים כגן לאומי.

המחוז נמצא באזור הזמן המזרח-אירופאי, ביחד עם ליטא, בלארוס ורומניה (זהו גם אזור הזמן של ישראל).

בירת המחוז היא קלינינגרד, שבעבר נקראה קניגסברג, בה מתגוררים כ-430,000 נפש, מעל 43% מאוכלוסיית המחוז.

דמוגרפיה

על פי מפקד בשנת 2002 גרו במחוז קלינינגרד כ-955,300 בני אדם, מהם 78% בערים ו-22% בכפרים. מחוז קלינינגרד הוא מהצפופים ברוסיה עם צפיפות של 62.5 נפש לקמ"ר. האוכלוסייה מורכבת מ-78.1% רוסים, 7.7% בלארוסים, 7.6% אוקראינים, 1.9% ליטאים, 0.8% ארמנים, 0.6% גרמנים, 0.5% פולנים ו-2.8% אחרים.

רוב מוחלט של האוכלוסייה הגרמנית והליטאית שהתגוררה באזור לפני מלחמת העולם השנייה ובמהלכה גורש על ידי הרוסים בתום המלחמה. כתוצאה מכך התרוקן האזור מתושביו במהלך 1946-1947 כאשר גורשו מהאזור מעל ל-100 אלף תושבים גרמנים. בחמש השנים הבאות הייתה הגירה מסיבית של אוכלוסייה סלאבית וכל שנה היו מגיעים למחוז מעל 100 אלף מתיישבים. באותה תקופה שונו גם שמות כל היישובים במחוז משמות גרמניים לשמות רוסיים חדשים. ההגירה ההמונית פסקה בשנות ה-60.

בתחילת שנות ה-90 הגיעו לאזור גרמנים שלאחר מלחמת העולם השנייה גורשו על ידי הסובייטים לקזחסטן ולסיביר. תוך מספר שנים רובם היגרו לגרמניה ורק אלפים בודדים מתגוררים במחוז עד היום. בתחילת המאה ה-21 החלה הגירה של אוכלוסייה ממוצא רוסי מהמדינות הבלטיות.

חלוקה מנהלית

חלוקה מנהלית של מחוז קלינינגרד – מחוזות המשנה המוניציפליים (ראו את שמם בטקסט)

בעקבות הרפורמה המוניציפלית משנת 2008 מחולק המחוז ל-7 מחוזות עירוניים (городские округа) ול-15 מחוזות-משנה מוניציפליים (муниципальные районы).

המחוזות העירוניים הם (על פי סדר א"ב):

 1. יאנטארני (Янтарный)
 2. לדושקינסקי (Ладушкинский)
 3. ממונובסקי (Мамоновский)
 4. סבטלובסקי (Светловский)
 5. סובייטסקי (Советский)
 6. פיונרסקי (Пионерский)
 7. קלינינגרד[1]

מחוזות המשנה המוניציפליים הם (על פי מספרם שמופיע על המפה המצורפת):

 1. בגרטיאונובסקי (Багратионовский)
 2. בלטייסקי (Балтийский)
 3. גברדייסקי (Гвардейский)
 4. גורייבסקי (Гурьевский)
 5. גוסבסקי (Гусевский)
 6. זלנוגראדסקי (Зеленоградский)
 7. קרסנוזנמנסקי (Краснознаменский)
 8. ניימנסקי (Неманский)
 9. נייסטרובסקי (Нестеровский)
 10. אוזיורסקי (Озёрский)
 11. פולסקי (Полесский)
 12. פרבדינסקי (Правдинский)
 13. סבטלוגורסקי (Светлогорский)
 14. סלאבסקי (Славский)
 15. צ'רניחובסקי (Черняховский)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ "המחוז העירוני של קלינינגרד" כולל שלושה מחוזות משנה אדמיניסטרטיביים: "לנינגרדסקי", "מוסקובסקי" ו"צנטראלני".