טובה (רפובליקה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רפובליקת טובה (רפובליקה)
Тыва
מדינה רוסיהרוסיה רוסיה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי הסיבירי
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי המזרח סיבירי
מושל שולבן קרא-אול
בירת הרפובליקה קיזיל
שפה רשמית רוסית, טובאנית
תאריך ייסוד 13 באוקטובר 1944
שטח 170,500 קמ"ר (דירוג: 21)
אוכלוסייה
 ‑ ברפובליקה 317,000 (דירוג: 77, 2010)
 ‑ צפיפות 1.9 נפש לקמ"ר (2010)
אזור זמן UTC +8
gov.tuva.ru

לחצו כדי להקטין חזרה

איראןטורקמניסטןהרפובליקה העממית של סיןקזחסטןאוזבקיסטןמונגוליהיפןקוריאה הצפוניתהרפובליקה העממית של סיןנורווגיהדנמרקגרמניהשוודיהארצות הבריתפינלנדקירגיזסטןגאורגיהטורקיהארמניהאזרבייג'ןאוקראינהפוליןליטאלטביהאסטוניהבלארוסנורווגיהמחוז סחליןמחוז קמצ'טקההמחוז היהודי האוטונומימחוז פרימוריהמחוז חברובסקטובה (רפובליקה)חקסיהמחוז קמרובואלטאי (רפובליקה)מחוז אלטאימחוז נובוסיבירסקמחוז אומסקמחוז טיומןמחוז טומסקבוריאטיהמחוז עבר הבאיקלמחוז אמורמחוז מגדןהמחוז האוטונומי צ'וקוטקהמחוז אירקוטסקרפובליקת סאחה-יקוטיהמחוז קרסנויארסקהמחוז האוטונומי של ימלו-ננץהמחוז האוטונומי חנטי ומנסי (יוגרה)מחוז סברדלובסקמחוז צ'ליאבינסקמחוז קורגןמחוז אורנבורגהמחוז האוטונומי של הניינץרפובליקת קומיבשקורטוסטןמחוז פרםמחוז וולוגדהקרליה (רפובליקה)מחוז מורמנסקמחוז ארכנגלסקמחוז קלינינגרדסנקט פטרבורגמחוז לנינגרדטטרסטןאודמורטיהמחוז קירובמחוז קוסטרומהמחוז סמרהמחוז פסקובמחוז טברמחוז נובגורודמחוז ירוסלבלמחוז סמולנסקמוסקבהמחוז מוסקבהמחוז ולדימירמחוז איוואנובומארי אלצ'ובשיהמורדוביהמחוז פנזהמחוז ניז'ני נובגורודאוליאנובסקמחוז סראטובמחוז בריאנסקמחוז קלוגהמחוז טולהמחוז ריאזאןמחוז אוריולמחוז ליפצקמחוז וורונז'מחוז בלגורודמחוז קורסקמחוז טמבובמחוז וולגוגרדמחוז רוסטובמחוז אסטרחןקלמיקיהדאגסטןאדיגיהמחוז קרסנודארקאראצ'אי-צ'רקסיהקברדינו-בלקריהמחוז סטברופולאינגושטיהצפון אוסטיה - אלניהצ'צ'ניהTuva in Russia.svg
אודות התמונה
(למפת טובה רגילה)
Outline Map of Tuva.svg
 
קאה-חם
קאה-חם
אק-דובורק
אק-דובורק
שאגונאר
שאגונאר
צ'אדאן
צ'אדאן
טוראן
טוראן
טובה

רפובליקת טוּבָה או טִיבָהרוסית: (Республика Тыва (Тува; בטובאנית: Тыва Республика) היא אחת מהרפובליקות המרכיבות את הפדרציה הרוסית. שטחה 170,500 קמ"ר ומספר תושביה לפי מפקד שנערך ב-2010 היה כ-317,000. טובה ממוקמת בחלק הדרומי ביותר של סיביר וגובלת ברפובליקת אלטאי ממערב, רפובליקת חאקסיה, מחוז קרסנוירסק ומחוז אירקוטסק מצפון, רפובליקת בוריאטיה ממזרח ומונגוליה מדרום. בירת טובה היא קיזיל.

היסטוריה

טובה, הידועה גם כטאנו אוריאנחי (Tannu Uriankhai), נשלטה על ידי המונגולים מהמאה ה-13 ועד המאה ה-18, ואז על ידי שושלת צ'ינג הסינית מ-1757 ועד 1911. בחלקה השני של המאה ה-19 החלה חדירה של רוסים לאזור, תחילה כסוחרים ואחרי כן כתושבי קבע. במהלך מהפכת 1911 בסין, טיפחה האימפריה הרוסית תנועת בדלנות בין בני טובה ושטחם הפך עצמאי לכאורה, לפני שנעשה שטח חסות של רוסיה ב-1914.

התוהו ובוהו ששרר לאחר המהפכה הרוסית של 1917 אפשר לבני טובה להכריז שוב על עצמאותם. ב-1921 ייסדו הבולשביקים את "הרפובליקה העממית של טובה", שכונתה "טאנו טובה" (Tannu Tuva). הסובייטים הגבירו בהדרגה את שליטתם במדינה העצמאית לכאורה, בתהליך שהסתיים בסיפוחה המלא לברית המועצות ב-1944 כאזור אוטונומי. ב-1961 ניתן לטובה מעמד של רפובליקה אוטונומית. הרפובליקה שותפה לחתימה על ההסכם מה-31 במרץ 1992 שיצר את הפדרציה הרוסית.

הרפובליקה הסינית מעולם לא הכירה רשמית בתביעה הרוסית לשטח, ומפות המודפסות בטאיוואן כוללות את טובה כמו גם את "מונגוליה החיצונית" (מונגוליה) כחלק מסין, אך כיום אין מתייחסים ברצינות לתביעה זו.

גאוגרפיה

האזור הוא אגן הררי בגובה ממוצע של 600 מ', מוקף ברכסי ההרים שיאן וטאנו-לה. החלק המזרחי גבוה יותר ומיוער והמערבי הוא שפלה יבשה. האזור כולל את חלקו העליון של הנהר יניסיי. באזור קיימים כמה אגמים, תוצאה של הפשרת קרחונים.

דמוגרפיה

בני טובה (או טיבה), קבוצה אתנית טורקית, מהווים כ-80% מן התושבים, ע"פ מפקד האוכלוסין מ-2010. כ-16% מן התושבים הם רוסים. מלבדם קיימים מיעוטים קטנים של חאקסים, בני עם טורקי הקרוב לבני טובה מבחינה אתנית, קומי, וקבוצות נוספות.

שיעורם היחסי של הרוסים באוכלוסייה ירד ברציפות בעשורים האחרונים, ומספרם אף קטן בערכים מוחלטים מהמצב בעת מפקד האוכלוסין הקודם, ב-1989. הרוסים מרוכזים כמעט כולם באזורים העירוניים, בעיקר בבירה קיזיל. הקטנת אוכלוסייה הרוסית היא תוצאה ממעברה לשטחי רוסיה ורמת ילודה נמוכה.

בניגוד למרבית העמים הטורקיים, ובדומה למונגולים, בני טובה משתייכים לדת הבודהיסטית, שיחד איתה הם מקיימים פולחנים שמאניים מקומיים.

טובאנית (טיבאנית), שפה טורקית עם השפעות ממונגולית ומרוסית, היא השפה הרשמית ברפובליקה, לצד רוסית. השפה נכתבת כיום באלפבית קירילי.

חלק מבני טובה מקיימים עד היום אורח חיים נוודי למחצה.

שונות

טובה הדפיסה בולים בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20. פילטליסטים רבים ובהם הפיזיקאי הידוע ריצ'רד פיינמן הוקסמו על ידי טובה הרחוקה והמסתורית בשל בולים אלה[1].

טובה היא מרכז חשוב של שירה גרונית. הסרט "ג'ינגיס בלוז" עוסק בסוג שירה זה ומתרחש ברובו על רקע נופי טובה.

תחבורה

הכביש הפדרלי "ייניסיי" מספר М-54.
כביש הגישה לעיר קיזיל, בירת טובה

טובה טרם חוברה לרשת מסילות הברזל הרוסית. העבודות להקמת קו רכבת שיחבר את הרפובליקה עם מחוז קרסנויארסק (רכבת קוראגינו - קיזיל, ברוסית: Железная дорога Курагино — Кызыл) באורך של כ-411 ק"מ החלו בשנת 2012 ומתוכננות להסתיים בשנת 2020[2][3][4].

בעיר קיזיל פועל נמל התעופה קיזיל שנפתח בשנת 1946. ממנו יוצאות טיסות למוסקבה, נובוסיבירסק, קרסנויארסק וליישובים בסביבה. בשנת 2016 החלו בשיפוץ נמל התעופה על מנת להפוך אותו לנמל תעופה בינלאומי.[5]

דרך הגישה היבשתית היחידה לרפובליקה הוא הכביש הפדרלי "יניסיי" מספר Р-257 שבדצמבר 2017 ישנה מספרו ל-М-54.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טובה בוויקישיתוף

הערות שוליים