פתיחת התפריט הראשי

המכלול β

קלע סער בחיל הנחתים של ארצות הברית

קלע סער הוא מקצוע צבאי של לוחם בכיתת חיל רגלים ובכיתת חיל הנדסה שעיקרו סיוע קרוב לצוות לוחמים תוך קליעה מדויקת במטרות אויב בטווחים בינוניים וקצרים. קלע סער עובד כחלק אינטגרלי מהצוות וחמוש לרוב ברובה סער מדויק עם כוונת טלסקופית ועם אמצעי ייצוב. הקלע נדרש ומסוגל לייצר אש מהירה ומדויקת בטווחים של עד כ-500 מטר. קלע הסער נחשב כלוחם מיומן בנשק ובמיומנות הקליעה בכוונות בצוות.

מקצוע קלע הסער הומצא בצה"ל בשנות ה-90 של המאה ה-20 על מנת לשפר את יכולת הקליעה של לוחמי החי"ר וליצור חוליית ביניים בין הצלף הפועל כבודד לבין חוליית חי"ר הזקוקה ליכולת קליעה מדויקת בטווחים בינוניים. בצבאות זרים קיימים מקבילות לתפקיד זה, בפרט בצבא ארצות הברית שם התפקיד נקרא Designated Marksman ("קלע ייעודי", בתרגום חופשי).

תוכן עניינים

כלי נשק

 
רובה M4 קרבין בתצורת קלעים, בשירות צה"ל.
 
רובה M-14 DMR שעבר הסבה לרובה קלעים וצויד בכוונת טלסקופית, בדורגלים ובמסתיר-רשף

הנשק העיקרי של קלע הסער הוא רובה סער שהותאם לקליעה מדויקת. רובה כזה נבחר אחרי בחינה ואחרי מטווחים לראות את איכות הרובה ואז עובר מקצה שיפורים ותוספות כגון כוונת טלסקופית, חצובת דורגל, מגבה ללחי ועוד עזרים שנועדו לשפר את הדיוק והארגונומיה של הנשק. במספר רובים מחליפים את הקנה ובית הבליעה לקליבר שונה (rechamber) על מנת לשפר את הביצועים הבליסטיים של הרובה. לא כל רובה סער אפשר להפוך לרובה קלעים מוצלח (לדוגמה: AK-47[דרוש מקור]).

דוגמה לרובי סער שהפכו לנשקי קלעים הם M16A2E3 (שנקרא באופן לא רשמי M16A3), רובה קלעים מבוסס CAR15 או M4, רובה דרגונוב הרוסי, וכן גליל צלפים ותבור קלעים הישראלים. רובה M-14 חצי-אוטומטי שהוספה לו כוונת טלסקופית גם יכול להיכלל בקטגוריה זו.

לעיתים, הקלעים משתמשים ברובי צלפים חצי-אוטומטיים המאפשרים ניידות ויכולת לייצר אש מהירה (rapid fire) ומדויקת. דוגמה לרובה שכזה הוא SR-25, רובה קלעים מדויק המבוסס על AR10, בעל דיוק טוב מאד (בערך 1 דקת קשת) אך לא כמו רובי צלפים בריחיים (שמגיעים עד לרבע דקת קשת).

ההבדלים בין צלפים לקלעי סער

 • תפקידים
  • צלפים עובדים לרוב באופן עצמאי.
  • קלעי סער הם חלק אורגני ביחידות חי"ר רגילות, כמו רובאים, מקלענים ונושאי מטול רימונים.
 • כלי נשק
  • צלפים משתמשים בדרך כלל ברובה צלפים בריחי או חצי-אוטומטי בעל דיוק רב.
  • קלעי סער משתמשים בדרך כלל ברובה סער שהותאם לקליעה מדויקת.
 • טווחי ירי
  • צלפים תוקפים מטרות בטווחים של 500–1500 מטר בדרך כלל.
  • קלעי סער תוקפים מטרות בטווחים של 50–500 מטר.
 • ניידות ועמדה
  • צלפים בדרך כלל תופסים עמדה אסטרטגית ושוהים בה לפרקי זמן ארוכים כאשר הם תחת הסוואה, לרוב בתנוחת שכיבה.
  • קלעי סער הם ניידים ולרוב משנים עמדות בהתאם למצב. בדרך כלל אין להם ציוד הסוואה יותר מלרובאי הרגיל.

קלעי סער בצבאות העולם

צה"ל

 
מימין: קלע סער של חיל ההנדסה הקרבית עם רובה M4. משמאל: צלף עם רובה רמינגטון M-24.

אחרי שנים רבות של חוסר השקעה בתחום הצליפה ומוניטין רעועים בתחום, החליטו בצה"ל בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 לבצע מהפכה בכל הקשור לתחומי הצליפה והקליעה בצה"ל. תורת הלחימה של הקליעה ומערכי ההדרכה פותחו מחדש מאפס, ולראשונה הוקם בית ספר מסודר לצלפים. שינוי חשוב נוסף היה בתחום כלי הנשק: מעבר לרובה צלפים ייעודי בריחי - רובה רמינגטון M24 שהחליף את רובה M-14 ושאר רובי הצלפים שהיו בשירות צה"ל (רובי המאוזר SR86, גליל צלפים ו-M89SR). בנוסף, פותח תפקיד קרבי חדש - קלע סער, שמטרתו לשפר את הדיוק וכוח האש של פלוגת חי"ר ומשלב בין תפקיד הצלף ללוחם מן השורה. מיזם קלעי הסער זכה להצלחה רבה והוכיח את חשיבותו ויעילותו בזמן האינתיפאדה השנייה, כאשר הקלעים היוו חלק חיוני ובלתי נפרד מכוחות החי"ר וההנדסה, בפרט בלב הערים הפלסטיניות ומחנות הפליטים במרדף אחרי מחבלים. בגבול הצפון, הצליח קלע סער מחטיבת הצנחנים לסכל פיגוע קשה של חזבאללה, אחרי שבעצת מפקדו טמן למחבלים מארב והרג 4 מהם. בצה"ל משתמשים בדגם מיוחד של מיקרו תבור עם קנה ארוך, הוא נקרא "מיקרו תבור קלעים" שמותקן עליו כוונת טלסקופית ודורגלים. ביחידות אחרות בצה"ל שעדיין לא החליפו את הנשק הקל של היחידה למיקרו תבור משתמשים בm4A1 גם עם כוונת טלסקופית ודורגלים.

חיל הנחתים האמריקני

 
קלע סער של המרינס חמוש ב-SR-25 Mk 12.

חיל הנחתים תמיד היה חיל נייד עם דגש על הצורך בפרישה מהירה וניוד של כוחות. כתוצאה מכך, פלוגות החי"ר היו זקוקות לאש מהירה ומדויקת לטווחים בינונים וארוכים, אך ללא הצורך להמתין שעות לצלף. כתוצאה מכך נולד תפקיד הקלע (Designated marksman) המסייע לפלוגות וחמוש ברובה צלפים חצי אוטומטי: רובה M16A2E3 מדויק, רובה M-14 בתצורת DM או אפילו רובה M-21.

ראו גם

קישורים חיצוניים