הרב ראובן אלבז

מתוך המכלול
(הופנה מהדף ראובן אלבז)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב ראובן אלבז
ראובן אלבז.JPG
לידה ט"ו בסיון תש"ד
פאס שבמרוקו
מקום פעילות ירושלים
תחומי עיסוק ראש ישיבת אור החיים
תפקידים חבר מועצת חכמי התורה

הרב ראובן אלבז (נולד בשנת תש"ד, יוני 1944) הוא חבר מועצת חכמי התורה של מפלגת ש"ס, ראש ישיבת אור החיים המיועדת לחוזרים בתשובה, רב שכונת בית ישראל ופעיל מרכזי בתנועת התשובה בישראל.

ביוגרפיה

נולד בשנת תש"ד בפאס שבמרוקו. להורים שמוצאם מהעיר בוז'עד. עד גיל 11 למד בתלמוד תורה חצי יום לימודי קודש וחצי יום לימודים כלליים. בשנת תשט"ז (1956), עלה לישראל דרך עליית הנוער ללא הוריו. הוריו הצטרפו אליו לאחר זמן. במשך שנתיים למד בבית ספר של תנועת פא"י עד גיל בר מצווה.

הרב אלבז סיפר כי בגיל מבוגר יותר נולד אצלו הרצון לעסוק בחזרה בתשובה: "אני זוכר שעשו לכולנו בר מצווה משותפת, והזמינו אותי לדבר. אני לא יכול לשכוח את הנאום הזה. אמרתי לכולם שעם ישראל צריך לחזור בתשובה, ושאנחנו הנחשונים שלפני המחנה, ואנחנו נעשה מהפכות בעם ישראל. והחל מאז הפך אצלי הרצון להפיץ את אור ה' בעולם".

אחר הבר מצווה למד בישיבת תפארת ישראל בחיפה בראשות הרב דב מאיר רובמן מחבר ספר "זיכרון מאיר", והפך לחביבו של ראש הישיבה, שאירח אותו לסעוד על שולחנו בכל ערבי שבתות וחגים. באותן שנים, למד גם אצל חתנו הרב רפאל שפירא, אצלו היה כבן בית. כעבור שלוש שנים, לאחר התייעצות עם הרב יעקב ישראל קנייבסקי ("הסטייפלר"), עבר ללמוד בישיבת מגדיאל אצל רבי נחום לסמן. לאחר מכן עבר לישיבת נובהרדוק-בית יוסף בירושלים אצל הרב בן ציון ברוק וחתנו הרב אברהם נח גרבוז. לאחר נישואיו המשיך ב"מתיבתא הראשון לציון" אצל הרב עובדיה יוסף, שם קיבל סמיכה לרבנות ולדיינות.

פעילותו הציבורית

בהיותו בן 25 שנים מונה לרבה של שכונת בית ישראל בירושלים. את הפסיקה ההלכתית שלו הוא רכש גם אצל הרב בן ציון אבא שאול, כאשר השניים למדו בחברותא. משנת ה'תשכ"ט (1969) משמש הרב אלבז כראש ישיבת אור החיים ומוסדותיה בשכונת הבוכרים בירושלים. לרשת עשרות סניפים בישראל[דרוש מקור].

הישיבה מהווה מרכז רוחני לפעילותו. הרב אלבז קרא לישיבה על שם רבי חיים אבן עטר, המכונה "אור החיים". במסגרת פעילותו להחזרה בתשובה, הקים קהילות לומדים מקומיות בערים שונות ברחבי ישראל. שיעוריו של הרב אלבז נערכים מדי יום בישיבת אור החיים. בימי שבת הוא מוסר שיעור בפרשת השבוע. רבים משיעוריו משודרים באינטרנט ובתחנות הרדיו.

בשנת 2012 העריך המגזין פורבס את שווי המוסדות בראשותו בכ-40 מיליון ש"ח[1].

בשנת תשע"ה (2015), לקראת הבחירות לכנסת ה-20, מונה לחבר מועצת חכמי התורה של ש"ס[2]

הרשעה בדין

ב-21 במרץ 2006 עצרה המשטרה את הרב אלבז, בחשד שקיבל כספים מהקבלן משה סלע, ידידו של שלמה בניזרי, בתמורה לטובות הנאה שהעניק בניזרי לסלע. הוא הואשם בקשירת קשר לביצוע פשע, קבלת שוחד ותיווך לשוחד. ב-1 באפריל 2008 הרשיע[3][4] בית המשפט המחוזי בירושלים את הרב אלבז בתיווך לשוחד ובקשירת קשר לביצוע פשע. השופט יעקב צבאן קבע בגזר הדין, כי "אדם הנמצא במעמדו וכוחו... ראוי ברגיל למאסר בפועל משמעותי... אולם...יש לתת מלוא המשקל לעברו הטוב, המיטיב והמיוחד." בשל כך נגזרו על הרב אלבז 8 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 120,000 ש"ח[5]. בשיעור בישיבה אמר הרב אלבז שמדובר בעלילות שווא. הוא ערער לבית המשפט העליון, אך ערעורו נדחה[6].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים