רבי אהרן מאוסטרהא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך אינו מנוסח בצורה אנציקלופדית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רבי אהרן מאוסטרהא (-כ"ו באדר ה'תק"ע, 1810), היה מצדיקי תנועת החסידות בדור ה-3, תלמידו של המגיד ממזריטש. מפורסם גם בשמו ד"ר גארדיא, בשל היותו רופא, לפני התקרבותו לחצר המגיד ממזריטש.

ביוגרפיה

על פי המסורת החסידית[1], ד"ר גארדיא עזב בצעירותו את דרך אביו, ולמד רפואה, ולבסף היה רופאו האישי של מלך פרוסיה. עקב מופת ששמע על המגיד ממזריטש, הגיע לחצרו, וביקש ממנו דרך תשובה, ולאחר תקופה הפך לתלמיד מן המניין בחצרו.

בספר 'מזכרת לגדולי אוסטרהא'[2] מסופר שלאחר חזרתו בתשובה, היה רופא המחוז, והיה הולך חגור בחרב כאות כבוד לתפקידו, והיה מכונה 'רבי', בשל האמונה כי הוא מרפא את החולים בדרך מופת ולא בדרכי הרפואה.

סיפורו מוזכר בקצרה בספר 'שארית ישראל', לרבי ישראל דב בער מווילעדניק[3]:'כמו שידוע מהמגיד הגדול ממזריטש, שלקח את הרופא גארדע מעמקי הקליפות והושיבו ברום המעלות...'. סיפורים נוספים עליו מובאים בספר 'בית אברהם' לרבי אברהם מסלונים[4], כתבי רבי יאשע שו"ב, ספר 'מזקנים אתבונן' (ירושלים תשס"ז), 'מאמר מרדכי' (ירושלים תשס"ב, סיפורי רבי מרדכי חיים סלונים),

בתו חנה, הייתה גם רופאה, וכונתה "חנה'לי דיא דאקטרין" (חנה הרופאה)[5].

ראו גם

לקריאה נוספת

  • מרדכי גרליץ, הנהר היוצא מעדן, פרק יב, בני ברק תשס"ו.
  • ישראל יעקב קלפהולץ, המגיד ממזריטש, עמוד קנא, בני ברק תשל"ב.
  • הרב ישכר בעריש ווייס, עלים לתרופה גיליון א'רו, ויקהל פקודי תש"פ[6].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ספר עדת צדיקים (לובלין תר"ס), דף יט (37 בדפי הספר). גירסאות נוספות בדור דעה (חלק א') לרבי יקותיאל אריה קמלהאר, נר ישראל (רוז'ין) חלק ו, ועוד
  2. ברדיצ'ב תרס"ז, עמ' 246
  3. ליקוטים לשער ההתקשרות
  4. מאמרי ימים נוראים עמ' ל.
  5. מזכרת לגדולי אוסטרהא.
  6. הגליון באתר 'אידישע וועלט פארומס'.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0