רבי ישראל דב בער מווילעדניק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האהל בבית העלמין בווילעדניק (2010)

הרב ישראל דב בער מווילעדניק, (תקמ"ט, 1789 - כ"א בטבת תר"י, 1850) היה רב חסידי במחצית הראשונה של המאה ה-19. מכונה "הצדיק מווילעדניק".

ביוגרפיה

נולד בעיר קוטלנה שבאוקראינה ליוסף, שהיה מלמד תינוקות בעיירה. כשהיה בן ארבע התייתם מאביו, ולאחר כחמש שנים התייתם גם מאמו. בבחרותו ביקר אצל רבי לוי יצחק מברדיטשוב, והכיר גם את רבי אהרן מזיטומיר ורבי מרדכי יפה מלעכוויטש אך רבו המובהק היה רבי מרדכי טברסקי מצ'רנוביל.

בנישואיו הראשונים היה נשוי לבתו של ר' משה מגיד או, לפי מקור אחר, לבתו של הגביר ר' משה חפץ. בזיווג שני נשא את אסתר ציפע (- תרל"ב) בת ר' חיים.

החל משנת תקפ"ט (1829) התפרסם כ"צדיק מווילעדניק". נתפרסם כבעל מופת ורבים שיחרו לפיתחו. לאחר פטירתו של רבי אהרן מסטרשלה ופטירת בנו הסתפחו אליו רבים מחסידי סטרשלה.

כאשר נפטר נטמן בבית הקברות בווילעדניק. קברו ידוע כמקום תפילה לישועות. ואף בתקופת השלטון הסובייטי ברוסיה רבים היו נוסעים במאמץ רב לפקוד את ציונו לברכה וישועה.

ספרו "שארית ישראל", ובו שלושה שערים: על התקשרות לצדיקים, דברי תורה על מועדי ישראל וענייני תשובה שנאמרו בתקופת ה"שובבי"ם", נדפס לראשונה בלבוב בשנת תרכ"ד. מהדורה מתוקנת ומוערת בעריכת הרב גדליה אוברלנדר, בהוצאת מכון אור ישראל, מונסי תשס"ה (מהדורה שלישית), כוללת תולדותיו (בעריכת הרב יהושע מונדשיין), עיונים במשנתו ומפתחות (בעריכת הרב אליהו מטוסוב).

מכון אור ישראל הוציא לאור גם "ליקוט שארית ישראל" על פרשיות התורה, עניינים וערכים בעבודת ה' מלוקט מספרו שארית ישראל, מונסי תשס"ח.

קישורים חיצוניים


תקופת חייו של רבי ישראל דב בער מווילעדניק על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן