רבי אברהם וינברג (השני)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות רבנית

פרמטרים [ סיום כהונה, תחילת כהונה, הקודם, מספר בשושלת, הבא ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

האדמו"ר מסלונים
רבי אברהם וינברג
בית אברהם.jpg
רבי אברהם וינברג במהלך ביקורו בארץ ישראל
לידה תרמ"ד
סלונים
פטירה א' באייר תרצ"ג
ברנוביץ
מקום מגורים סלונים, ביאליסטוק וברנוביץ
השתייכות סלונים
רבותיו אביו רבי שמואל וינברג
חיבוריו בית אברהם וקובץ שיחות קודש
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
קבר רבי אברהם וינברג (השני) לצד סבו רבי אברהם וינברג (הראשון), ולצד אחיו רבי ישכר לייב וינברג

רבי אברהם וינברג (השני) (תרמ"ד - א' באייר תרצ"ג (27 באפריל 1933)), היה האדמו"ר מסלונים בברנוביץ', בדור השלישי בשושלת אדמו"רי חסידות סלונים. עמד בראשה משנת תרע"ו ועד לפטירתו בשנת תרצ"ג. מכונה הבית אברהם (על שם ספרו שיצא לאחר פטירתו) או הרבי מברנוביץ.

קורות חייו

נולד בשנת תרמ"ד, מספר חודשים לאחר פטירת אבי סבו רבי אברהם וינברג (הראשון) מייסד חסידות סלונים, ונקרא על שמו. אביו היה רבי שמואל וינברג שכיהן כאדמו"ר השני בחסידות סלונים. נישא בשנת תרס"א לבתו של האדמו"ר רבי צבי הירש מלומאז' ((Łomazy)-קוצק, נכדו של רבי מנחם מנדל מקוצק.

אחר פטירת אביו התמנו שני הבנים כאדמו"רים, אחיו המבוגר רבי ישכר לייב וינברג ניהל את חצרו בעיר סלונים, ואילו מרבית החסידים בחרו בו כאדמו"ר, והוא בחר לנהל את חצרו בביאליסטוק ומשנת תרפ"ט בברנוביץ'. בין האחים שררו יחסים טובים, ופעמים רבות הם נפגשו וניהלו את שולחנם יחד.

בשנת תרע"ח הקים את ישיבת תורת חסד בברנוביץ'.

עם התמנותו לאדמו"ר התמנה כנשיא כולל רייסין ופעל רבות למען היישוב החסידי בארץ ישראל. במסגרת פעילותו למען תושבי הארץ, היה מטלטל בדרכים ושוהה תקופות ארוכות מחוץ לביתו. ביקר פעמיים בארץ, בשנת תרפ"ט ובשנת תרצ"ג, ובכל אחת מן הפעמים שהה בה מספר חודשים. הקשרים התכופים וביקוריו הממושכים בארץ הידקו את הקשר בינו ובין החסידים בארץ, והערצתם אליו לא ידעה גבול. בין חסידיו בארץ נמנו הרב משה קליערס רבה של טבריה, רבי מרדכי חיים קסטלניץ (לימים - מנהיג חסידי סלונים), הרב אשר זאב ורנר ועוד רבים.

בביקורו הראשון בארץ ייסד מסגרת ליכודית לחסידי סלונים בירושלים (שהתרכזו עד אז בטבריה ובתל אביב), ובביקורו השני הניח אבן פינה לבית מדרשם בשכונת בית ישראל, המשמש כיום כבית מדרש לחסידי סלאנים בירושלים. חוברת המתעדת את מסעותיו בארץ ישראל יצאה לאור בעריכת יאיר וינשטוק.

נפטר בפתאומיות לאחר שובו מביקורו השני בארץ, בא' באייר תרצ"ג, ונקבר בעיר סלונים. על שמו ישיבת בית אברהם של חסידות סלונים.

חיבוריו

משפחתו

  • בנו ממלא מקומו רבי שלמה דוד יהושע וינברג.
  • יוטה - אשת הרב משה יצחק רפופורט, רב בקעלץ.
  • מרים דוואשע - אשת הרב טוביה לנדא ראש ישיבת "בית אהרן" דסטריקוב בזגירש, בן האדמו"ר רבי יעקב יצחק דן מסטריקוב.

כל צאצאיו נספו בשואה.


הקודם:
רבי שמואל וינברג מסלונים
אדמו"רי סלונים הבא:
רבי שלמה דוד יהושע וינברג
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0