רבי אהרן מגיד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית
חלק מכרכי האנציקלופדיה התורנית-תלמודית "בית אהרן"

הרב אהרן מגיד (תרס"ט, טאצ'ו - ליל י"א בחשוון תשל"ט, 10–11 בנובמבר 1978, ירושלים) היה סופר ועורך תורני, מחבר יחיד של האנציקלופדיה התלמודית-הלכתית "בית אהרן".

ביוגרפיה

נולד לצבי חיים ורייזל זלאטי (לבית פלדמן), בטעטש (טאצ'ו). בבחרותו למד בישיבת "בית ישראל" בווישווה אצל הרב המקומי רבי מנחם מנדל הגר, והיה עורך המשנה של "דגל התורה" שיצא לאור ביוזמת הישיבה. נישא לשרה בתם של לויה ינטל והרב אברהם אלעזר וייס רבה של טופולצ'אן (טאָפאָלטשאן). בנובמבר 1931 התמודד בבחירות ללשכת המסחר העירונית בטעטש ולא נבחר.[1] הוא ואשתו שרדו את השואה (הוא שהה במחנות הריכוז באושוויץ ובגוזן (מאוטהאוזן), ובתום מלחמת העולם השנייה היגר לארצות הברית, פתח בית מסחר לטקסטיל ממנו התפרנס. במקביל לעבודתו בבית המסחר, הקדיש שעות רבות מדי יום ללימוד וליצירת האנציקלופדיה אותה כינה "בית אהרן". הוא ואשתו תמכו מכספם בקרנות צדקה ובמוסדות חינוך בישראל, והקימו בית מחסה ליתומים בני עדות המזרח בירושלים. הם גם תרמו לשיקום מוסדות הקהילה בטעטש לאחר מלחמת העולם השנייה.

לאחר פטירת אשתו שרה (תשרי תשל"ב), תרם לזכרה את חדר האוכל של ישיבת דושינסקיא בירושלים, שנקרא על שמה "אהל שרה". לאחר פטירתה נישא בשנית לרייזל זיסל (לבית ברגמן).

הוא נפטר בליל שבת י"א בחשוון תשל"ט בעת ביקור בירושלים, ונקבר בבית הקברות שומרי שבת בבני ברק.

בית אהרן

קובץ:Beit Aaron - Magid.png
שער האנציקלופדיה "בית אהרן"

ספרו "בית אהרן" הוא אנציקלופדיה תורנית לא גמורה, העוסקת בכללים תלמודיים, נושאים הלכתיים ומחקרים בשמות תנאים ואמוראים ותולדותיהם. 11 כרכי האנציקלופדיה שנדפסו, כוללים את ערכי האותיות א-ב, מאב ועד בת קול:

לקריאה נוספת

  • שלמה יעקב גרוס, י' יוסף כהן, (עורכים), ספר מארמארוש: מאה וששים קהילות קדושות ביישובן ובחורבנן, תל אביב: בית מארמארוש, תשמ"ג. עמ' 267 (על משפחת מגיד מטעטש)

קישורים חיצוניים

על ספרו

הערות שוליים

  1. ^ יצחק גרשוני, תפוח: קובץ שמות ופרטים מתולדות קהילת טעטש. באר שבע, תשנ"ד. עמ' 411.