רבי יהודה בן הרא"ש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי יהודה בן הרא"ש (ט' באב ה'ל', 1270 - י"ז בתמוז ה'ק"ט, 1349), פוסק הלכה מהראשונים, בנו וממלא מקומו של הרא"ש. מחבר שו"ת זכרון יהודה.

תולדותיו

נולד בתשעה באב ה'ל' (1270) בעיר קולוניא שבאשכנז (כיום בגרמניה), לרב אשר בן יחיאל (הרא"ש). אחָיו הם רבי יעקב בן אשר בעל הטורים ורבי יחיאל בן הרא"ש. בגיל 13 נשלח על ידי אביו לטוליטולה שבספרד בעקבות רדיפות שהיו אז נגד היהודים באשכנז, ובעקבות מאסרו של רבו של אביו המהר"ם מרוטנבורג. בהמשך הצטרפה אליו משפחתו, ואביו כיהן בטולדו כראש בית הדין וראש ישיבה. לעת זקנתו של אביו נתמנה לסגנו, למשך שש שנים עד לאחר פטירת הרא"ש בשנת ה'פ"ח (1327) אז מונה בנו רבי יהודה לממלא מקומו.

נשא לאשה את בת אחיו רבי יחיאל, ואחר פטירתה נשא את מרים בת אחיו רבי שלמה שנפטרה בחודש סיוון מהמגיפה השחורה, ממנו גם נפטרו שני בניו ששם אחד מהם היה רבי שלמה. הוא אושר כראש הרבנים גם מטעם ממלכת קסטיליה, ומתוקף זה דן גם בדיני נפשות, על מקרה אחד כתב: ”אם ח"ו יארע דבר כזה כאן בטוליטולה, היו מסכימים לחתוך שתי ידיו בשביל שתי ההכאות שהכה לדיין”.[1]

תשובותיו ההלכתיות נדפסו בשו"ת "זכרון יהודה" המצוטט רבות בספרי האחרונים, כדוגמת רבי יוסף קארו בספרו "בית יוסף". בנוסף חיבר גם פירוש על מסכת שבת שלא הגיע לידינו; גורל דומה עלה בחלקו של ספרו "חוקת התורה".

עם תלמידיו נמנה רבי מנחם בן זרח, מחבר ספר "צידה לדרך", ורבי מכיר ב"ר יצחק מחבר ספר "אבקת רוכל", רבי אשר בן אחיו רבי שלמה, רבי עקיבא אבן קאף, רבי יהודה ברבי משה בן רבי חיים מאברשקה ורבי ידידיה דיין.

רבי יהודה בן הרא"ש נפטר בי"ז בתמוז ה'ק"ט (1349) בימי המגפה השחורה, ונקבר בבית הקברות היהודי בטולדו.

על מצבתו נחרז:

”אב חכם בן ישמח,
ותחתיו פרי צדיק עץ חיים יצמח,
יחסה ויתלונן בצל אלוקי ישראל, אשר בו בטח והאמין,
וינוח ויעמוד לגורלו לקץ הימין”

צוואתו בשם "אגרת תוכחת" נדפסה, והיא מצוטטת בספרות הרבנית.


תקופת חייו של רבי יהודה בן הרא"ש על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

לקריאה נוספת

  • שניאור זלמן שכטר (עורך), צוואות ר' יהודה בן הרא"ש ואחיו ר' יעקב בעל הטורים על פי כ"י עם הגהות והערות, בית תלמוד, הדפסה ראשונה 1885
  • מנחם אלון (עורך), מפתח השאלות והתשובות - שו"ת הריטב"א, שו"ת זכרון יהודה, הוצאת המכון לחקר המשפט העברי - האוניברסיטה העברית, 1973.
  • יהודא דב גלינסקי, על מורשתו של ר' יהודה בן הרא"ש רבה של טולדו: פרק בחקר ספרות השו"ת של חכמי ספרד הנוצרית, פעמים 128, 2011.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שו"ת זכרון יהודה סימן ע"ט

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0