רבי ישמעאל הכהן ממודנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי ישמעאל הכהן ממודינא (ה'תפ"ד - י' בסיון ה'תקע"א[1]) רבה של מודנה ומגדולי רבני איטליה במאה השישית לאלף השישי. נודע בספרו שו"ת זרע אמת.

רבי ישמעאל הכהן נולד במודנה לרבי אברהם יצחק הכהן בשנת תפ"ד. אחיו המבוגר רבי דוד הכהן, היה רבה של מודנה וכבר בחיי אחיו היה דורש בישיבה הגדולה ובישיבות הקטנות בעיר. לאחר פטירת אחיו ביום ט' באלול שנת ה'תקמ"ב מינתה הקהילה את רבי ישמעאל כממלא מקומו, תפקיד בו כיהן במשך כשלושים שנה עד לפטירתו. כמו כן עמד בראש הישיבה הגדולה והישיבות הקטנות בעיר. היה בידידות עם החיד"א והתכתב אתו בהלכה.

בתגובה לחיבור "דברי שלום ואמת" מאת נפתלי הרץ ויזל הוא כתב "סדרי הלימודים לילדי בית ישראל".

נפוליון שלח אליו את 12 השאלות ששאל את חכמי ישראל והזמין אותו לאסיפת הנכבדים היהודים ולאסיפת ה"סנהדרין". מפאת גילו הוא לא יכול לנסוע אך הוא השיב עליהם תשובה שבהתאם אליה חיבר הרב יוסף דוד זינצהיים, נשיא ה"סנהדרין של פריס" את תקנות הסנהדרין.

חלק קטן מדרשותיו השבועיות ותשובותיו בהלכה נדפס. תשובות רבות, ספרי דרשות ושירים שכתב נשתמרו בכתב ידו בעברית ובאיטלקית ומפוזרים בספריות בעולם.

ספריו שנדפסו

  • זרע אמת, שו"ת ג' חלקים, ליוורנו; ריגייו, תקמ"ו - אחרי תקע"א[2]
  • זרע אמת, חידושים, ליוורנו תקמ"ו.
  • שבח פסח, פירוש להגדה של פסח, ליוורנו תק"נ.
  • שפת אמת, דרושים על פרשת השבוע, ליוורנו תקצ"ב

לקריאה נוספת

  • א. ישראל, תולדות המחבר, הגדה של פסח שבח פסח, מכון אהבת שלום, ירושלים תשנ"ז.

הערות שוליים

  1. ^ תלמידו בהספד עליו מציין את תאריך הפטירה ושהוא נפטר בגיל פ"ז.
  2. ^ חלק א', אורח חיים, והמשך לאחר עמוד 186 שנשמט מחמת תקלה. חלק ב', יורה דעה. חלק ג', על או"ח ויו"ד, ובתוכו קיצור הלכות טרפות, באתר HebrewBooks