רבי משה מרדכי הלוי שולזינגר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי משה מרדכי הלוי שולזינגר
משה מרדכי הלוי שולזינגר.jpg
לידה ז' באדר תש"א
פטירה כ"ז באב תש"ע (בגיל 69)
תחומי עיסוק רב בית המדרש "ירחי כלה" בבני ברק
רבותיו רבי יחזקאל אברמסקי, רבי משולם דוד סולובייצ'יק
חיבוריו משמר הלוי

הרב משה מרדכי הלוי שולזינגר (ז' באדר תש"א; 6 במרץ 1941 - כ"ז באב תש"ע; 7 באוגוסט 2010) היה רב חרדי ליטאי, מחבר סדרת ספרי משמר הלוי[1].

מצבת הרב משה מרדכי שולזינגר

ביוגרפיה

נולד בחיפה לסימה לאה ולרב יצחק הלוי שולזינגר, בוגר ישיבת ראדין וישיבת מרכז הרב, וראש השוחטים בחיפה. אחיו הם הרב שמואל שולזינגר, שהיה רב העיר קריית אתא, ואלעזר שולזינגר, חתנו של הח"כ לשעבר שלמה לורינץ.

בצעירותו למד בבית הספר הממ"ד "יבנה" בחיפה, שם השפיע עליו המנהל הרב משה רבהון[2] שהיה יהודי חרדי, להמשיך לישיבה ולא לצבא. בעקבות כך, הלך ללמוד בישיבת מרכז הרב[3]. בשנת תשי"ט (1958) עבר ללמוד בישיבת סלבודקה בבני ברק, והיה תלמידו המובהק של הרב יחזקאל אברמסקי. בשנת תשכ"ד (1964) נישא לבתו של הרב שלמה כהן, נכדו של רבי שלמה הכהן מווילנה, שהיה תלמידו הקרוב של החזון איש, חתנו של יעקב הלפרין וחבר מועצת העיר בני ברק.  

בשנת תשכ"ח נכנס ללמוד בישיבת בריסק אצל הרב משולם דוד הלוי סולובייצ'יק, אותו החשיב למורו ורבו כל ימיו ובהמשך אף יזם את הוצאת סדרת הספרים "שיעורי רבי משולם דוד הלוי" על סדר קדשים.

הרב שולזינגר נודע כבקי בש"ס, בתנ"ך ובתולדות ישראל. היה רב בית המדרש "ירחי כלה" בבני ברק, שלמרגלות ישיבת פוניבז'. מאז תשכ"ט (1969) ועד פטירתו, במשך למעלה מארבעים שנה, מסר בו שיעור יומי. כמו כן מסר שיעורי תורה ושיחות מוסר בבני ברק ועוד. השיעור המפורסם ביותר היה השיעור בדף היומי. נחשב אחד מתלמידיו המובהקים של הרב שך בתחום ההשקפה.

דרשתו הפומבית הראשונה הייתה בשנת תשל"א (1971), בהספדו על חותנו הרב שלמה כהן. בשנת תשל"ג (1973), כשנפטרה הרבנית מרים, אשתו של הרב יעקב ישראל קנייבסקי (ה'סטייפלר'), ביקש בעלה ממנו שיספידה והדריך אותו לגבי תוכן ההספד. במוצאי השבת שלאחר פטירת הרב שך הספידו הרב שולזינגר בבית מדרשו "ירחי כלה", במשך כשלוש שעות[4].

דרשתו השנתית הייתה בליל שביעי של פסח, אליה נהרו רבים מתושבי בני ברק. דרשותיו של הרב שולזינגר היו ארוכות מהרגיל וכללו דברי מוסר והשקפה,תוך כדי תיבול הומור מושחז וביקורת על תופעות ואישים בתוך הציבור החרדי, דרשה זו היתה יוצרת שיח והד בציבור החרדי ואף פעמים שהותקף פיזית על ידי אנשים מחוגים שונים שראו עצמם נפגעים מדבריו

ייסד וניהל במשך עשרות שנים קרנות צדקה לסיוע לנצרכים.

לאחר פטירתו הוקמה לזכרו רשת כוללי ערב "משמר הלוי"[5].

חתנו הרב שלמה יעקבזון הוא ראש ישיבת "ארחות יעקב" במודיעין עילית.

ספריו

הרב שולזינגר חיבר את סדרת משמר הלוי ובה עשרות כרכים על רוב מסכתות התלמוד. כמו כן ערך והוציא את הספר "תורת זאב" ובו דברי תורה של דודו הרב זאב צ'צ'יק מירושלים. כן הביא לדפוס ספר משיעורי הרב משולם דוד הלוי סולוביצ'יק על ענייני קדשים.

מלבד ספריו בסוגיות הש"ס, חיבר סדרת ספרים על תולדותיהם ואורחותיהם של רבנים ידועים:

בנוסף הוציאו תלמידיו את שיעוריו היומיים תחת השם שיעורי משמר הלוי על הש"ס, "משמר הלוי" על סדר פרשיות התורה, שני כרכי דרשות משמר הלוי, וכן עשרות חוברות משיחות והספדים שנשא במשך השנים.

לקריאה נוספת

  • אגרא דהספידא - הספדים לזכרו, הוצאת רשת כוללי ערב משמר הלוי, תמוז תשע"א
  • רבי משה מרדכי - תולדות חייו, תשע"ג

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 'משמר' ראשי התיבות: משה מרדכי.
  2. ^ חמיו של המשגיח הרב נחמיה נורדהיים
  3. ^ על נסיבות סיום לימודיו בישיבה ראו: הרב איתם הנקין, 'שכתובי היסטוריה במשפחות תלמידי הראיה קוק זצ"ל', אסיף ג, תשע"ו, עמ' 1155 והע' 45 שם.
  4. ^ שולזינגר, משה מרדכי;קטע קול כבה אור העולם, הספד על הרב שך, י"ח בחשוון תשס"ב
  5. ^ כינוס גדולי ישראל בבית מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א להקמת כוללי 'משמר הלוי', אתר "שטייגען", 15 בפברואר 2011


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0