רשת הסוואה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כוח מרגמות מוסתר תחת רשת הסוואה

רשת הסוואה היא יריעת בד-רשת המשמשת להסתרת ציוד צבאי (חיילים, כלי רכב, מבנים, אמצעי לחימה ופרטי ציוד וחימוש) בשדה הקרב או בשגרה ומאפשרת הסוואה על ידי הבלעתם ברקע הסביבה וטשטוש קווי המתאר שלהם ("שבירת צורה"). רשת ההסוואה היא האמצעי היעיל והשכיח ביותר להסוואה צבאית[1]. קיימים סוגים רבים ושונים של רשתות הסוואה, בהן רשת בעלת שני צדדים, האחד צבוע בכתמי צבע ירוקים וחומים ומשמש להסוואה בשטח עשיר בצמחייה והשני צבוע בכתמים בצעי חול ומשמש להסוואה בשטח מדברי. חלק מהרשתות כוללות רכיבים תלת ממדיים כגון רצועות המתנפנפות ברוח או גבשושיות. רשתות הסוואה יכולות לשמש גם להונאה צבאית שכן טנק דמה עשוי קרטון או פלסטיק ומכוסה ברשת הסוואה דומה לטנק אמיתי ועמדת שמירה נטושה המכוסה ברישול ברשת הסוואה דומה לעמדה פעילה. המושג משמש בהשאלה לתיאור מעשים שמטרתם לכסות ולהסתיר כוונות אמיתיות[2][3].

היסטוריה והתפתחות

כיסוי טנק סימן 4 ברשת הסוואה לפני קרב קמברה (1917)

רשת ההסוואה פותחה בחזית המערבית במלחמת העולם הראשונה על ידי הצייר היהודי-בריטי סולומון ג'וזף סולומון והצייר הצרפתי לוסיאן-ויקטור גירונד דה סבולה (Lucien-Victor Guirand de Scévola), ששימשו כמומחי הסוואה. הצורך ברשתות שיסתירו כוחות ממבט על נוצר עקב פיתוח מטוסי הסיור. סולומון השתמש לצורך כך ברשת דיג בה נשזרו עלי עשב[4]. במהלך מלחמת העולם השנייה נרתמו מתנדבות על מנת לארוג רשתות הסוואה כדי לענות על הביקוש העצום[5].

רשתות הסוואה מגנות מפני צפייה ויזואלית בתחום הספקטרום הנראה. במהלך הזמן פותחו כלי חישה מרחוק המבוססים על פליטת חום, קרינת רדיו וכיוצ"ב (נקראים גם "חתימה"), שהפכו את הרשת ל"שקופה". במקביל פותחו יריעות הסוואה מחומרים הבולעים חום וקרינה אלקטרומגנטית על מנת להבליע גופים מוסווים גם מאמצעי חישה אלה[6].

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רשת הסוואה בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ מבוסס על ההגדרה במילון למונחי צה"ל, אג"ם/תוה"ד 2003
  2. ^ רון בריימן, הגוש השלישי, באתר ynet, 14 בנובמבר 2002: ""חזון בוש" ו"מפת הדרכים" של הנשיא האמריקאי, כמו "שלום" ו"מזרח תיכון חדש" לפני-כן, אינם אלא רשת הסוואה למדינה פלשתינאית בלב הארץ"
  3. ^ עקיבא אלדר, שכחו את הביטחון, באתר הארץ, 1 בדצמבר 2008: "חבל שהבוחר הישראלי יתפתה ליפול ב"רשת הביטחון" שטווים לו פוליטיקאים, שאינה אלא רשת הסוואה לסכנות חמורות שבעתיים מחסרון כיס זמני"
  4. ^ Cubist Slugs
  5. ^ זכרונות מתנדבת שארגה רשתות הסוואה בבריטניה
  6. ^ מוריה בן יוסף, ישראל דיפנס, ‏מבלבלים את האויב: פתרונות הסוואה ישראליים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏15 באוגוסט 2012‏