תקרית טהראן (1976)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מסמך של חיל האוויר האמריקאי העוסק בתקרית

תקרית טהראן בשנת 1976 התרחשה ב-19 בספטמבר 1976 ובה נצפו עצמים בלתי מזוהים במערכות מכ"ם ועל ידי אזרחים, בטהראן בירת איראן בשעות הבוקר המוקדמות. שני מטוסי F-4 פנטום של חיל האוויר האיראני הוזנקו ודיווחו על תקלות במכשירי הניווט והתקשורת עם התקרבותם לעצמים. אחד מן הטייסים סיפר שמערכות הנשק של המטוס חדלו מלתפקד בעודו ניסה להינעל על המטרות.

תיאור וניתוח התקרית

עב"מולוגים טוענים שלאחר שהתושבים חזו ב"אור בהיר בשמיים", הטייסים האיראנים נתקלו בעב"מ שלכאורה יכול לשתק את מערכת הניווט, התקשורת והנשק של המטוסים. קלאס, עיתונאי אמריקאי, כתב שאזרחי טהראן צפו בגוף אסטרונומי, כפי הנראה כוכב הלכת צדק, טענה זו חוזקה על ידי מומחה לחקר החלל. העיתונאי הוסיף שרמת אימונים נחותה ותחזוקה לקויה של המטוסים, היא זו שהובילה לתקלות במטוסיהם ולא השפעה על-טבעית או חוצנית.

קלאס חקר והוסיף שרק מטוס אחד מצמד מטוסי הפנטום לקה בתקלת מכשירים, והדבר נבע מכך שלמטוס זה היו תקלות חשמליות לאורך ההיסטוריה המבצעית שלו, ושהתיקון האחרון נעשה בו רק חודש לפני התקרית. קלאס הרחיב את חקירתו ודיבר עם האחראי במקדונל דאגלס (יצרנית המטוסים) על תחזוקת המטוס שהציע שהמכ"ם היה במצב ידני וכך נוצר בלבול שמא מערכות הנשק אינן עובדות.

לגבי תיאוריהם של הטייסים על "עצמים בהירים" שצללו לארץ במהירות והותירו "שובל בוהק", הסופר בריאן דוניניג הצביע על כך שב-19 בספטמבר 1976 טהראן הייתה באזור של מטר מטאורים, כך שדיווחים על עצמים נופלים או אורות בהירים לא אמורים להיות זרים לתופעה.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0